Bezdrátová síť Wi-Fi s dosahem přes 6 km

  • 5
Společnost Vivato hodlá příští rok představit systém, který umožní jednak výrazně zvýšit dosah současných bezdrátových sítí standardu IEEE 802.11b (Wi-Fi) a dále také připojit mnohem větší množství uživatelů.
Nově založená společnost Vivato v pondělí uveřejnila informaci o vývoji technologie, která má do již tak bouřlivých vod bezdrátových sítí standardů IEEE 802.11a,b,g přinést další uragán. Nejedná se o nic menšího než o dvacetinásobné zvětšení dosahu současné Wi-Fi sítě a zároveň o možnost připojit několikanásobně více uživatelů než bylo možné doposud.

Část „zázraku“ tkví v několik desítek let staré technologii, běžně používané v „drátových“ sítích. Tou je použití Wi-Fi switchů spolu se speciálním anténním rozhraním. Tyto switche, stejně tak jako ethernetové, umožňují paralelní práci sítě a tím rozšiřují počet uživatelů, kteří mohou být v jednu chvíli připojeni. Počet aktuálně připojených uživatelů je totiž jeden z hlavních důvodů menší konkurenceschopnosti současných Wi-Fi sítí. Tím druhým důvodem je samozřejmě dosah, který pro smysluplnou práci u současných produktů v ideálních případech přesahuje 500 m. Řešení tohoto druhého problému je další trumf, který nová společnost drží v ruce.

Podle vyjádření představitelů firmy Vivato, jejich speciální anténní systém, který obsahuje několik set antének, jenž jsou přímo řízeny počítačem, umožňuje vytvořit úzce zaměřené rádiové pulsy schopné ve venkovním prostředí přenášet data až do vzdálenosti téměř 7 km. V budově by měl být dosah přibližně třetinový.

A praxe ?

Redaktor periodika Wired News Paul Boutin, v jednom článku popisoval demonstraci pokrytí prostoru budovy, kterou prováděli pracovníci Vivata. Naproti přes ulici této pětipatrové budovy do jiné budovy umístili základovou stanici, či chcete-li acces point. Tato základna vysílala signál o síle 30 mW. Poté co byl detekován klient, zesílil v jeho směru software vysílání. Vytvořil tak zaměřený rádiový paprsek, který na rozdíl od běžné Wi-Fi sítě, kde je signál vysílán do všech směrů, „dosáhne“ mnohem dál.

Následně bylo předvedeno, jak je systém schopen zaměřovat rádiové pulsy, kterými se přenáší data, pokud se uživatel hýbe. Tedy jak jej v podstatě sleduje, v závislosti na kontrole probíhající několikrát za sekundu. Jeden z inženýrů společnosti spustil na svém notebooku přehrávání hudební nahrávky, kterou měl umístěnou na jiném počítači v síti a vydal se ven z předváděcí místnosti. Vstoupil do výtahu, sjel do prvního patra budovy, prošel přes vstupní halu na ulici, kde pokračoval k o tři bloky vzdálené restauraci. Ani na chvíli nebyl MP3 streaming přerušen. Výrobce uvádí, že systém je schopen zvládat pohyb právě do rychlosti lidské chůze.

Budoucnost

Na prodloužení dosahu Wi-Fi sítí pracují i další společnosti, jako například Nokia, Motorola či ArrayComm, ale žádné z nich se zatím nepodařilo při zvýšení dosahu zvětšit i počet současně pracujících uživatelů.

První komerční výrobky s touto technologií mají spatřit světlo světa v první polovině roku 2003. Pokud vše funguje tak, jak výrobce uvádí, budou takovéto Wi-Fi sítě ještě více konkurovat připravovaným mobilním sítím třetí generace. Zmenšuje se tak nejen propast v dosahu, ale i v počtu uživatelů obsloužených jednou základnou.