Energizer nedávno představil protoyp indukční bezkontaktní dobíječky s podporou standardu Qi

Energizer nedávno představil protoyp indukční bezkontaktní dobíječky s podporou standardu Qi | foto: Energizer

Bezdrátové nabíjení má zelenou. Zvládne až pět wattů

  • 119
Stačí postavit přístroj na speciální desku a už do něj začne proudit elektrická energie. I když to není žádná novinka, má tento způsob dobíjení vlastní standard. Popisuje systém s přenosem energie do úrovně pěti wattů. Už se ale připravuje nástupce, který zvládne napájet i notebooky.

Organizace Wireless Power Consortium (WPC) přijala nový standard Qi určený pro bezdrátové napájení. Bezkontaktní systém využívá technologii magnetické indukce, podobně jako řada dosud představených řešení, která však nebyla kompatibilní.

Firmy mohou využít tří forem nabíjecí desky. První počítá s jednou pevnou cívkou, která vysílá elektromagnetické záření pro dobíjení. Druhá forma nabízí více pevných cívek. A konečně poslední design pak využívá pohyblivou cívku, která se přesune přímo pod nabíjené zařízení. To je důležité, protože vzdálenost mezi cívkou vysílající energii a tou, která ji v zařízení přijímá, může být maximálně několik milimetrů.

Vedle rozhraní nabíječek a nabíjecích zařízení Qi určuje i komunikační protokol pro výměnu potřebných informací mezi nimi.

Více výrobků, nižší cena

Volně dostupný standard celého nabíjecího systému může pomoci většímu rozšíření této technologie a tím pádem i snížit náklady na produkci takových zařízení.

Postarat se o to, aby standard nezapadl, mají zvučná jména firem, která za WPC stojí. Patří sem výrobci baterií Energizer a Duracell. Dále zástupci producentů spotřební elektroniky HTC, LG, Lite-On, Olympus, Panasonic, Philips, Samsung, Sanyo či Texas Instruments.

Možná trochu překvapivě mezi nimi zatím není mnoho firem, které již tento způsob bezdrátového napájení z podložky představily. Řeč je především o společnostech jako Powemat či eCoupled.

Bezdrátové napájení

Dnes 5 zítra 120 wattů

Aktuální standard zvládne odběr maximálně 5 W. Zástupci sdružení však slibují, že zhruba do roka se jim podaří rozšířit výkon až na 120 W. To bude zajímavé i pro výrobce větších zařízení jako jsou noteboky.

Firmy by mohly do té doby zapracovat i na efektivitě celého zařízení, která se dnes pohybuje na úrovni 70 procent.