Disk umí automaticky zazálohovat obsah SDHC karty, i ji bezdrátově zpřístupnit tabletu.

Disk umí automaticky zazálohovat obsah SDHC karty, i ji bezdrátově zpřístupnit tabletu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Bezdrátový disk WD připojíte k tabletu i telefonu. A nadchne fotografy

  • 33
Je to malý externí USB 3.0 disk, ke kterému výrobce do pouzdra vměstnal i akumulátor, bezdrátový modul a čtečku SD karet. Umí vytvořit vlastní wi-fi síť, ke které se můžete připojit z tabletu, telefonu nebo počítače, a sdílet až 1TB dat. Navíc automaticky zazálohuje obsah každé vložené SD karty.

Kapacity paměťových karet sice vesele rostou, na pevné disky však zatím ani zdaleka nemají. WD My Passport Wireless je zajímavý pevný disk, vhodný pro sdílení většího množství dat chytrými telefony, tablety a přenosnými počítači. Testovali jsme prostřední 1TB variantu, k dostání je i levnější 500GB a dražší 2TB verze. Současně se k němu může připojit až pět zařízení najednou.

To, že tablet nebo notebook připojíte k wi-fi síti vytvořené diskem, neznamená, že přijdete o připojení k internetu. Disk totiž můžete připojit i k místní bezdrátové síti a nechat konektivitu do internetu „routovat“ i do sítě vysílané diskem. V domácím prostředí můžete naopak disk přihlásit do wi-fi sítě a nechat jej fungovat jako klasické síťové úložiště, tedy NAS.

WD My Passport Wireless

Během testování nás disk potěšil promyšlenými funkcemi, spolehlivým fungováním s počítačem i mobilními aplikacemi. Černé puntíky sbíral především za pomalejší přenosové rychlosti.

Uvedení do provozu a nastavení

Po zapnutí disku stačí v počítači nebo mobilním zařízení zvolit wi-fi síť „My Passport“ a přihlásit se k zařízení přes internetový prohlížeč (webové rozhraní), nebo mobilní aplikaci. V ní si jednak zvolíte vlastní název sítě, zařízení, heslo a samozřejmě změníte přihlašovací údaje, aby jejich změnu nemohl v budoucnu udělat někdo jiný. A to v podstatě pro začátek stačí.

Z počítače se k disku můžete dostat jak aplikací MyCloud, tak i přímo ze souborového průzkumníka. V My Passport Wireless lze rozběhnout i FTP server a přenášet soubory tímto protokolem. To můžete využít i u fotoaparátů, které dokážou bezdrátově přes FTP odesílat pořízené snímky, například zrcadlovky Nikon s komunikační jednotkou UT-1.

Základní obrazovka webového rozhraní My Passport Wireless nabízí přehled o všem potřebném.

U mobilních zařízení si stáhnete aplikaci WD My Cloud, které obstarají veškerou práci s diskem. Obsahují i integrovaný prohlížeč fotek, videí a přehrávač hudby, data můžete stahovat jak z disku do zařízení, tak naopak. Z bezdrátově připojeného disku lze soubory i otevřít v jiné aplikaci chytrého zařízení - cehož rádi využijete, především u videa není podpora formátů nejširší.

V disku běží i UPnP DLNA server, který uložená multimédia nabízí pro přehrání televizorům, mediacentrům, wi-fi rádiím nebo příslušným aplikacím, media rendererům. Příklad? Kamarádova televize se může snadno bezdrátově připojit k disku a vy můžete sledovat donesené filmy, prohlížet fotografie a poslouchat hudbu bez hledání kabelů a fyzického připojování.

Základní obrazovka s nastavením v aplikaci WD My Cloud pro Android.

Prohlížení fotek v aplikaci WD My Cloud pro Android. Existuje i verze pro iOS

Vyzkoušeli jsme. Videa v plném HD rozlišení i hudbu ve FLAC 24/96 reprodukovalo bezdrátově připojené zařízení plynule a bez potíží.

Přenosové rychlosti trochu zklamaly

Nejrychlejší je samozřejmě připojení USB 3.0 kabelem přímo k počítači. To je ideální způsob například pro naplnění disku multimédii, které potom chcete na mobilních zařízeních přehrávat. Podle HDTune sahá přenosová rychlost až k 110 MB/s, přičemž průměr byl relativně slušných 86 MB/s. Přístupová doba činila 16,6 ms, což je pro externí disk zcela dostatečné.

Disk uvnitř

WD Blue

Nejdůležitější součástí, samotným úložištěm dat, je standardní WD Blue s 5400 ot./min a 8 MB vyrovnávací paměti.

Disk je formátován na souborový systém exFAT, což je systém z dílny Microsoftu, takže jsou na něj připraveny všechny současně podporované verze operačního systému Windows. Nativně jej zvládne i OS X od verze 10.6.5 a v  Ubuntu s malou softwarovou dopomocí disk fungoval také.

Častěji však bude disk připojen bezdrátově, nejpíše právě přímým wi-fi spojením s mobilním zařízením. V takové situaci se downlink (přenos z disku do počítače) pohyboval kolem 3 - 4 MB/s, uplink (přenos z počítače na disk) pak kolísal mezi 2 - 4 MB/s.

My Passport může být připojen do již existující wi-fi sítě v roli síťového úložiště, tedy NASu. V tu chvíli mohou všichni uživatelé připojení k této síti přistupovat k datům v něm uloženým, tedy pokud je nezabezpečíte heslem. Výkon v tomto režimu nás však vysloveně zklamal, downlink i uplink se pohybovaly kolem 1,3 MB/s. Pravdou však je, že v této roli disk nebude nejspíše fungovat často, klasický NAS nabízí lepší poměr kapacity, výkonu a ceny. Ten však zas jej těžko během pár vteřin zprovozníte kdekoli bez ohledu na zdroj energie a síťovou infrastrukturu.

Sdílení internetu jej poněkud brzdí

Jak jsme psali v úvodu, při přímém wi-fi spojení může My Passport Wireless sloužit jako přístupový hub a zprostředkovat internetové připojení dalším zařízením. Výhodou je, že tato funkce lze využít i s veřejnými wi-fi sítěmi, například v kavárně nebo na letišti. Ostatní lidé připojení do místní sítě se totiž k vašim uloženým datům nedostanou, to mohou jen ti, co se připojí do sítě vytvořené diskem.

Nastavení bezdrátových sítí a jejich využití je přehledně graficky znázorněno.

Takto připojená zařízení se k internetu připojí jen dost omezenou rychlostí, my jsme naměřili downlink jen kolem 4 Mbit/s (což je zhruba desetina reálné rychlosti linky, na které jsme měření prováděli), upload pak zhruba 1,42 Mbit/s (což však odpovídá maximu linky). Latence se zvýšila ze 13 na 32 ms.

Na stahování filmů v HD kvalitě a hraní her to není, ale pro komunikaci, cloudové kancelářské aplikace a podobné „pracovní“ věci to je velmi dobře využitelné.

Zálohování SD karet: velmi praktické, ale pro trpělivé

Tato funkce potěší zejména fotografy a kameramany v terénu. Kdykoli do My Passport Wireless vložíte SD kartu, je všechen její obsah automaticky překopírován do samostatného adresáře na disku. V menu lze nastavit, zda má být karta po zálohování smazána, nebo obsah ponechán  beze změn. 

Komu se automatické kopírování nezamlouvá, může v menu přepnout do režimu, ve kterém musíte přenos zahájit potvrzením z aplikace WD MyCloud. SD karta se navíc připojí jako další jednotka a je dostupná jak při USB připojení, tak i při wi-fi připojení. Nasdílet paměťovou kartu více lidem je tak dílem okamžiku.

Zálohování není nejrychlejší, zcela zaplněná 4GB SD karta se kopírovala bezmála 10 minut. Na notebooku jsme ji přitom zkopírovali v ani ne polovičním čase. Kopírování je indikováno blikající diodou, takže se nemusíte bát, že kartu vyjmete předčasně. Zkopírované soubory najdete na disku v novém samostatném adresáři.

USB 3.0 port, hlavní vypínač a ovladač bezdrátové sítě

Praktický doplněk za docela rozumnou cenu

Ačkoli se to nemusí po přečtení recenze zdát, My Passport Wireless se nám docela líbil a považujeme jej za dobře vymyšlený a spolehlivě fungující doplněk. Největším limitem jsou pomalejší přenosové rychlosti. Jak moc vás budou zdržovat, závisí především od toho, jak velké objemy dat budete běžně mezi diskem a zařízeními přednášet. Pokud půjde o stovky megabajtů, pak vás příliš nezdrží. Pokud o desítky gigabytů, pak se načekáte.

Limitem může být výdrž baterie. Při silnějším využití se s vámi akumulátor rozloučí po zhruba pěti hodinách. V pohotovosti s občasnými přenosy pak vydrží mnohem déle - výrobce udává dvacet hodin, my zpravidla končili na šestnácti. Ale opravdu záleží jen na množství přenosů a aktivních spojení.

Námi testovanou 1TB verzi pořídíte za 4 790 korun včetně DPH.