Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa se brzy otevře velkým bezpilotním letadlům

Bezpilotní letadla známe spíše z bojišť války proti terorismu. Svoje využití si ovšem najdou i v civilu. Nasazení velkých bezpilotních letadel, čili dronů, v našich končinách brání hustá letecká doprava nad Evropou, ale situace se už mění.

Technici připravují bezpilotní letoun X-47B na palubě letadlové lodi USS George H. W. Bush k prvnímu startu. (14. května 2013) | foto: U.S. NAVY

Po desetiletí sloužily stroje, pro které se vžil název drony, téměř výlučně vojákům. V posledních letech se ovšem bezpilotní letadélka a vrtulníčky stále více prosazují i mimo armádu. Přístroje kategorie MAV (Micro Air Vehicle) se v Česku předvedly například při monitoringu nedávných povodní.

"Dospělé" drony nad Evropou zatím nelétají, protože nesmějí. Na otevření evropského nebe těmto strojům se však už pracuje. Bezpilotní letouny mají obrovský potenciál civilního využití, o tom není žádných pochyb. Hodí se záchranářům i policii, stejně jako ke komerčním účelům.

Svět hmyzu

Slovo dron (z anglického drone, tedy trubec) má nejspíše původ ve 30. letech. Rádiem naváděný cvičný letoun de Havilland Tiger Moth (což je anglické jméno jednoho druhu můry) dostal přezdívku Queen Bee, tedy včelí královna. Toto pojmenování prý různými cestami vedlo k termínu, kterým se bezpilotní letouny označují dodnes.

Marilyn od dronů

Prvním široce rozšířeným dronem byl americký létající terč Radioplane, jehož se za druhé světové války vyrobilo kolem 15 tisíc kusů.

Několik jich prošlo i rukama dělnice Normy Jeane Doughertyové, kterou na pracovišti vyfotografoval propagandista americké armády. Mimochodem, poslal ho tam jeho nadřízený, mladý důstojník jménem Ronald Reagan.

Marilyn Monroe ještě jako Norma Jeane, montérka amerických dronů.

Fotka usměvavé dívky vyvolala velký ohlas a nastartovala její kariéru v showbusinessu. Tuto montérku dronů znáte pod pseudonymem Marilyn Monroe.

Létání bez posádky totiž není nic nového. Ke zřejmě prvnímu nasazení bezpilotních prostředků došlo v roce 1849 a neproběhlo zrovna úspěšně. Při obléhání Benátek vypustili Rakušané nad město balony naplněné trhavinou, v tu chvíli se však vítr obrátil a velkou část prehistorických dronů poslal zpět do rakouského ležení.

První dron v dnešním slova smyslu spatřil světlo světa v roce 1916 a měl být nasazen jako "létající torpédo" proti německým pozorovacím balonům. K tomu sice nikdy nedošlo, zato se stroj osvědčil jako pohyblivý terč pro výcvik leteckého boje, což bylo na dlouho hlavní uplatnění bezpilotních letadel.

Sestřelení amerického průzkumného letounu U-2 a zadržení jeho pilota Sovětským svazem v roce 1960 urychlilo vývoj bezpilotních prostředků určených k dálkovému průzkumu. Za války ve Vietnamu nasadilo americké letectvo téměř tři a půl tisíce fotogrammetrických dronů Firebee, které byly obvykle vypouštěny z mateřských letounů a po splnění mise na padáku vyzvednuty vrtulníkem.

Ohnivé včelky se velmi osvědčily a vydržely ve službě až do počátku druhé války v Iráku. Právě tento konflikt spolu s afghánským přinesl rozmach bezpilotních prostředků a jejich nasazení v boji. Průkopníkem v tomto ohledu je MQ-1 Predator, kterého se od roku 1995 vyrobilo již 360 kusů. Křest ohněm prodělal nad Miloševičovou Jugoslávií a z doplňujícího prostředku leteckého průzkumu se "vypracoval" na nepostradatelného bojovníka.

Přede mnou se neschováš

Velké drony jako Predator či jeho nástupce MQ-9 Reaper ovšem nemusí nosit jen rakety. Standardně jsou vybaveny optickými i termokamerami, lze je dovybavit radarem k mapování zemského povrchu, senzory mikrovlnného a ultrafialového záření či všemožnými biochemickými detektory, například laserovým spektroskopem.

To z nich dělá mimořádně efektivní prostředky pro sledování a monitoring téměř čehokoliv. Celní a pohraniční stráž Spojených států vlastní flotilu deseti strojů vybavených systémy na rozpoznávání obličejů, skenery SPZ či detektory wi-fi sítí. Jejich kamery rozeznají z výšky 18 tisíc metrů objekt o velikosti kartonu mléka a infračervené senzory zachytí tepelnou stopu lidského těla až na vzdálenost 60 km.

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA už pracuje na systémech plně autonomních dronů, jejichž roje mají kroužit nad městem a hlásit "podezřelé" aktivity jako mávání rukou, nápadné ohlížení se či postávání ve skupině. Sen bezpečnostních složek je ovšem noční můra ochránců soukromí, a policejní nasazení bezpilotních prostředků tak vyvolává mnohé soudní spory.

Malé bezpilotní letouny mimo jiné usnadňují třeba archeologům mapování terénu.

Práce všeho druhu

Robotické oči na nebi však lze nasadit i méně kontroverzně, například k pátrání po pohřešovaných osobách. V hustě osídlené Evropě si vystačíme s drony kategorie MAV, pátrací akce v rozlehlé divočině nebo na moři se však neobejdou bez větších strojů, jako je Predator. Ten například pomáhal hledat oběti hurikánu Katrina v roce 2008.

Komerčně jsou bezpilotní letadla využívána i na ostrahu ropovodů či stád dobytka. Správa národních parků Jihoafrické republiky s nimi honí pytláky lovící nosorožce a ochránci kytovců japonskou velrybářskou flotilu. Obří drony Global Hawk z nebe počítaly škody po havárii jaderné elektrárny Fukušima či po zemětřesení v Haiti.

Drony levně a spolehlivě zajistí geomagnetický průzkum, při kterém se na základě anomálií magnetického pole Země lokalizují naleziště kovů či minerálů. Bezpilotní letouny sledují vznik a vývoj lesních požárů a v blízké budoucnosti se dočkáme například i autonomních práškovacích strojů bzučících nad lány.

Dříve či později se drony, především ty na bázi vrtulníku, začnou používat také pro přepravu zboží a materiálu. A Technická univerzita v Curychu již experimentuje s drony, které by pomáhaly při stavbě budov.

Stejně jako vojáci i vědci vysílají drony tam, kam by se jen neradi podívali osobně. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru NOAA tak s nimi létá přímo do center hurikánů. Bezpilotní prostředky mohou také zajišťovat výzkum v polárních a jinak nedostupných končinách.

Nebe nad Berlínem

Velké drony ovšem nad Evropou až na výjimky nelétají. Důvodem je hustota leteckého provozu, o čemž by mohla vyprávět Luftwaffe a spolkový ministr obrany de Maizière, pod kterým se kvůli fiasku s nákupem dronů EuroHawk rozhoupalo ministerské křeslo.

Patnáctitunový stroj s rozpětím křídel téměř čtyřicet metrů je derivátem již zmiňovaného dronu GlobalHawk, určeného pro dálkový průzkum. Oproti většině bezpilotních letounů létá samostatně a během letu trvajícího až 28 hodin zvládne svými senzory pokrýt neuvěřitelných 100 000 km2. Připravuje se varianta monitorující námořní dopravu a trojici strojů používá NASA jako létající laboratoře pro výzkum horních vrstev atmosféry.

Stroj EuroHawk na snímku z letecké výstav ILA v roce 2012.

Bezpilotní Predator

Luftwaffe tedy objednala vlastní verzi amerického stroje s avionikou od evropského koncernu EADS. Do letounu ovšem nebyl instalován protikolizní systém certifikovaný pro civilní letecký provoz, takže mu Evropská agentura pro bezpečnost letectví neudělila povolení létat nad obydleným územím. Protože by jeho vývoj stál dalších 600 milionů eur (přibližně stejnou částku jako veškeré dosavadní náklady projektu), vynutil si Bundestag zastavení programu a ministra čekalo grilování před parlamentní vyšetřovací komisí.

Touha je zázrak

Podobným situacím má zabránit program DeSIRE, akronym, který lze číst také jako anglické slovo touha. V rámci iniciativy spolupracují Evropská vesmírná agentura ESA, Evropská obranná agentura EDA a celá řada výrobců jako ThalesAlenia Space nebo SES Techcom, dceřiná společnost satelitního operátora SES.

Systém spočívá v integraci satelitního řízení dronu a komunikace se strojem do sítí civilního řízení letového provozu. V polovině května tohoto roku proběhl ve spolupráci se španělskou policejní složkou Guardia Civil úspěšný testovací let izraelského dronu Heron, řízeného pomocí systému DeSIRE.

Evropský vzdušný prostor se tedy dronům brzy otevře úplně a s klesající cenou této technologie se tyto stroje stanou běžným úkazem i na našem nebi.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...