Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm | foto: www.http://dronesurvivalguide.org

Jak se ochránit před útokem dronu. Na internetu je příručka v češtině

  • 58
Holanďan Ruben Pater na internetu zveřejnil siluety nejběžnějších bezpilotních strojů a návod na ochranu před útokem dronu v 25 jazykových verzích. Kromě angličtiny, ruštiny či paštunštiny je také v češtině.

V mnohých částech světa se lidé učí ornitologii 21. století. Podle siluet na nebi chtějí rozpoznat nebezpečí, které může přinést smrt a zkázu nebo třeba průnik do soukromí. Na tomto principu je založena obrana proti útoku z bezpilotních strojů, čili dronů.

Příručka z internetu

Holanďan Ruben Pater na webu www.dronesurvivalguide.org zveřejnil návod, jak zvládnout základy novodobé ornitologie. Hned na začátek připomíná, že naši předkové uměli rozpoznat podle siluety ptáky, kteří ohrožovali jejich živobytí. Podobně lze odhalit i bezpilotní "ptáky".

Srozumitelné piktogramy umožní komukoliv bez znalosti jazyka rozlišit pozorovací a útočné drony. Pomocí vlajek států můžete identifikovat armádu. Pokud zaplatíte deset eur, pošle vám Pater kvalitní ofsetový výtisk o rozměrech 48 × 33 cm.

Tištěná příručka obsahuje na druhé straně rozsáhlé informace včetně taktiky skrývání se před senzory strojů. Údaje Holanďan získal z on-line zdrojů. Vycházel z 22 tipů Al-Káidy.

Podle praktických zkušeností je nutné se skrývat před senzory dronů. Proto nabízí stažení souboru PDF, ve kterém jsou zobrazeny siluety nejběžnějších dronů.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm
Tištěná příručka obsahuje na druhé staně rozsáhlé informace včetně taktiky...

Bezpečněji bez mobilů a vysílaček

Hned v úvodu druhé části Pater připomíná, že "oči" dronů tvoří velmi kvalitní přístroje, které "vidí" mnoho kilometrů dokola. Zdůrazňuje, že drony zaznamenávají také to, co lidské smysly neumějí. Např. přístroj FLIR zaznamená teplotu lidského těla nebo zahřátého motoru ve dne i v noci. Samozřejmá je detekce mobilů i jiné elektroniky.

Asi vás proto nepřekvapí, že doporučuje vzdát se spojovací techniky a mobilů. Pohyb v terénu doporučuje za špatného počasí nebo ve stínu budov a stromů.

Ve dne se máte schovat uvnitř budov s mnoha východy, v noci pod korunami stromů. Samozřejmé je úplné zatemnění (včetně tepelného). Záblesk světla v noci totiž okamžitě zaznamenají citlivé senzory. Dron za okamžik místo záblesku podrobně prozkoumá.

Zajímavá je rada používat v noci jako pončo takzvanou vesmírnou přikrývku (izotermická fólie, najdete ji např. v autolékarničce), která odráží infračervené záření.

Mezi sofistikované metody ochrany před drony patří místní varovný systém, rušičky GPS a GPS spofing (vysílání falešného  GPS signálu) nebo falešný cíl v podobě figuríny v lidské velikosti  (s příslušným tepelným "podpisem").