Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Upozornil MHD na ostudnou chybu. Maďarská policie ho zatkla jako „hackera“

aktualizováno  14:35
Maďarský provozovatel hromadné dopravy v Budapešti zavedl nový systém pro placení lístků on-line. Narychlo spuštěné stránky však obsahovaly řadu zásadních chyb. Osmnáctiletý mladík upozornil na jednu z nich a o týden později si pro něj přišla policie. Veřejnost i odborníci kritizují jak zpackaný systém plateb, tak zřejmě nepřiměřený policejní zásah.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zavedením systému na on-line placení jízdného si budapešťská dopravní společnost BKK chtěla vylepšit image. Zřejmě i proto systém spustila narychlo, akorát včas pro mistrovství světa v plavání, které se v Budapešti koná od 14. července.

Místo toho si však BKK a všichni další, kdo se do případu zapojili, uřízli pořádnou ostudu. Systém byl totiž plný nedodělků a chyb, včetně takových, které by neudělal ani začínající vývojář nebo které by mělo odhalit i jen základní testování:

  • Po registraci ukládal systém heslo v plaintextu (proč je to problém?).
  • Jednoduchou editací URL v adresním řádku mohli lidé změnit účet, který si prohlížejí, a dostat se tak k citlivým datům ostatních uživatelů, a to včetně čísla občanského průkazu, pasu nebo řidičského průkazu.
  • Administrátorské heslo bylo údajně „adminadmin“.
  • Přestože systém měl podle BKK zajistit nemožnost lístky zkopírovat, ve skutečnosti takové kopírování nebyl problém, jak uživatelé brzy vyzkoušeli.
  • CAPTCHA, která měla zabezpečit systém před robotickým vyplňováním formulářů, je ve skutečnosti díky amatérské chybě pro roboty naprosto jednoduchá, a pouze tak otravuje lidské uživatele.
14.července 2017 v 11:47, příspěvek archivován: 26.července 2017 v 08:49

I would like to congratulate the devs / ticket controllers of @bkkbudapest on the rollout of the new e-ticket system. Very secure CAPTCHA! https://t.co/TbkZKaHLwX

To všechno jsou závažné problémy, které by se u profesionálního projektu neměly vůbec objevit (dodavatelem je velká německá firma T-Systems, dceřiná společnost Deutshche Telekom). Ale ještě horší bylo, jak se s těmito problémy firma BKK pokusila vypořádat.

Zatčen za stisknutí klávesy F12

Jedním z těch, kteří nevěřícně kroutili nad nesmyslnými chybami v nové službě na nákup lístků, byl nejmenovaný 18letý mladík. Při nákupu lístku si všiml, že textové políčko s cenou nelze editovat (což je logické). Vyzkoušel tedy, co se stane, když v posledním kroku objednávky cenu upraví v prohlížeči.

K tomu stačí využít vestavěného nástroje prohlížeče (v Chromu spustíte klávesou F12), kde můžete prakticky neomezeně editovat obsah zobrazené stránky. Mladík zkusil objednat měsíční jízdenku (původně za 9 500 forintů, tedy asi 800 korun) a částku v prohlížeči přepsal na 50 forintů (necelých pět korun českých). K jeho překvapení systém objednávku přijal a po zaplacení směšné částky mu skutečně přišla měsíční jízdenka.

Mladík tento problém nahlásil na e-mailovou adresu BKK a předpokládal, že se někdo jeho objevem bude zabývat. Řada firem (včetně gigantů jako Facebook nebo Google) vývojáře povzbuzuje k tomu, aby hlásili problémy, které v jejich aplikacích a službách najdou, a vyplácejí těmto nálezcům nemalé odměny.

Místo toho se však mladík dočkal pouze e-mailu s oznámením, že jeho měsíční lístek byl zneplatněn. Jinak od BKK nic neslyšel. A chyba v systému zůstala. Do médií, která si dělala ze zpackaného systému nepokrytou legraci, ovšem firma BKK opakovaně tvrdila, že systém má pouze malé problémy a že za vše ostatní mohou hackeři a internetoví vtipálci. Na jednoho hackera prý podali trestní oznámení.

Na kterého, to samozřejmě nevíme. Ale víme, že mladíka, který pod svým vlastním jménem upozornil BKK e-mailem na chybu v jejich systému, zatkla v místě jeho bydliště zásahová jednotka maďarské policie. Byl obviněn z „neautorizovaného přístupu do cizího počítačového systému“ a po několika hodinách byl propuštěn. Vyšetřován je na svobodě.

Dodejme, že „neautorizovaný přístup“ je v tomto případě přinejmenším silné zkreslení. Neautorizovaný přístup bychom mohli přirovnat k vniknutí zloděje do zamčeného domu. Mladíkův trik bychom mohli přirovnat spíše k tomu, že si někdo v restauraci na jídelním lístku škrtne cenovku, napíše novou a pak požádá číšníka, aby mu jídlo za tuto cenu donesl. Chyba je takovém případě logicky na straně číšníka, který by neměl takový požadavek přijmout.

Nesmyslné argumenty ukazují na neschopnost přiznat chybu

Stránka BKK se dočkala desetitisíců negativních recenzí.

Mladého „hackera“ se zastala média i veřejnost. Facebookovou stránku společnosti zaplavily jednohvězdičkové recenze, které většinou kopírují (do angličtiny přeložený) text, ve kterém se anonymní „hacker“ obhajuje (vzhledem k anonymitě jsme samozřejmě nemohli ověřit autenticitu): „Je mi osmnáct let a jsem středoškolák. V pátek jsem zjistil, že mohu objednat celoměsíční jízdenku za 50 forintů, a o dvě minuty později jsem o tom informoval BKK. Mým cílem bylo pouze upozornit BKK na tento problém, aby jej mohli opravit. Neodpověděli mi, ale na tiskové konferenci to později označili za kyberútok, který nahlásili policii.“

Firma BKK po nějaké době trochu přehodnotila svou rétoriku. Mladého hackera již neoznačuje za „útočníka“. Pokusili se však zpochybnit, že chybu nahlásil, a tvrdí, že zřejmě hlášení poslal na špatnou adresu. Mladík to odmítá a své tvrzení dokládá screenshotem.

Později člen představenstva BKK označil za viníka situace dodavatele systému T-Systems. Dodavatel na oplátku říká, že neměl na výběr - jakmile mladík zneužil systém, musel chybu nahlásit. To ovšem vzhledem k velmi nízké částce i evidentní transparenci rovněž nedává smysl.

Liší se i výpovědi ohledně toho, kdo vlastně mladíka udal policii. Pokud to byla BKK, která tvrdí, že nedostala jeho e-mail, není jasné, podle čeho mladého „hackera“ našli (uvádíme v uvozovkách, protože podle redakce o hacknutí v žádném případě nešlo). Pokud mladíka nahlásila firma T-Systems, měla by vysvětlit, proč zvolila takový způsob, namísto tradičnějšího poděkování za odhalení a nahlášení chyby.

Jak nám potvrdil čtenář, který je nyní v Budapešti, systém pro nákup lístků je nyní vypnutý a nedostupný. BKK uvádí, že je to kvůli „soustavnému útoku na jejich IT infrastrukturu“. Vzhledem k povaze odhalených chyb systému, zmíněných výše, lze ale za pravděpodobné vysvětlení považovat spíše kompletní stažení stránek, ať už trvalé, nebo za účelem jejich přepracování.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili aktuální informace.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 14 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...