BladeEnc 0.92.7 - rychlý a vysoce kvalitní MP3 enkodér

  • 10
BladeEnc se po dlouhou dobu řadil k nejkvalitnějším, ovšem také k nejpomalejším freewarovým MP3 enkodérům. Nová verze však přináší o 60% zrychlené kódování, a tak můžete připravovat velice kvalitní MP3 soubory rychle a zcela zdarma.

Dá se říci, že freewarový enkodér BladeEnc se používá pro tvorbu MP3 souborů v celém počítačovém světě. Jeho porty totiž existují pro neuvěřitelné množství platforem, včetně dnes už poněkud zapomenuté Amigy. Základem pro vývoj programu se stal dnes již archaický program mpegEnc, napsaný podle původního ISO kódu. BladeEnc byl postupem doby za pomoci mnoha dalších přispěvatelů stále optimalizován a nakonec nezbylo z ISO rutin vůbec nic. Během posledních měsíců došlo k rapidnímu zrychlení převodu hudby do MP3 o takřka 60%, ovšem výstupní soubory jsou binárně naprosto totožné s MP3 ze starší verze - rychlost tedy nebyla zvýšena na úkor kvality zvuku, ale skutečně pouze optimalizací programu.

BladeEnc 0.91

BladeEnc 0.92.7
Pracovní okna starší a nové verze BladeEnc. Testovaný soubor
měl délku 3:01 min. a ke konverzi byl použit Celeron 300.

BladeEnc pro Windows se vyskytuje ve dvou verzích. Jednak jako DLL knihovna, díky níž mohou s formátem MP3 pracovat i aplikace, které jej standardně nepodporují (například některé CD grabbery apod.), a pak jako 32bitová aplikace ovládaná z příkazové řádky. BladeEnc umí zpracovat zvuk na frekvencích 32, 44.1 a 48 kHz a výstupní soubor může mít bitrate 32 - 320 kbps. Nicméně autor sám jej doporučuje pouze pro datový tok od 128 kbps výše, neboť program nepodporuje mód Joint Stereo používaný ke zvýšení frekvenčního rozsahu u nižších bitrate. U kódovaných souborů je možné nastavit flagy Private, Original a Copyright, případně vložit CRC checksum.

Ovládání z příkazové řádky je velice jednoduché, nemusíte se obávat podobných zmatků jako u LAME. Všechny použitelné parametry jsou uvedeny v dokumentaci, pro začátek bohatě vystačíme se zadáním bitrate (např. -192) a názvu souboru. BladeEnc podporuje i wildcards (*.WAV) a lze jej snadno integrovat do různých skriptů či .BAT souborů.

Abychom nemuseli pracovat v ošklivém černobílém prostředí DOSu, připravili pro nás zapálení nadšenci této aplikace různé grafické nadstavby. Jejich kompletní seznam s popisy najdete na autorových stránkách. Mezi nejpodařenější patří RazorBlade (existuje též pro LAME) s pěkně vyvedeným rozhraním, rychlým nastavením požadovaných parametrů a bezchybnou spoluprací s BladeEnc. Tou se naopak nemůže pochlubit jiná nadstavba, FrontBlade - pokud přerušíte proces uprostřed kódování, budete muset restartovat počítač. Naprosto unikátní vlastnost pak přináší utilitka DistributeEnc, která ke kódování MP3 využije výpočetní výkon všech počítačů v lokální síti. To je věc vídaná například při renderingu profesionálních 3D animací pro televizi či film.

RazorBlade

BladeEnc se jednoznačně řadí mezi nejkvalitnější a nyní již také nejrychlejší enkodéry MP3 souborů. Jeho přednosti vyniknou zvláště při datových tocích nad 128kbps, kde si troufám tvrdit, že nemá ve své třídě přemožitele. Kvalita zvuku je skutečně vynikající. Program se snadno ovládá z příkazové řádky a s grafickou nadstavbou je jeho použití ještě snažší. A co víc, je dostupný zcela zdarma.

Výrobce: Tord Jansson
Website: http://bladeenc.mp3.no
Download: http://www2.arnes.si/~mmilut/
Cena: freeware