Blogy skrývají zajímavé informace i výplody grafomanů

  • 5
Internetové deníčky, takzvané blogy, si více či méně aktivně píšou tisíce lidí a jejich počet stále roste. První blogy se v Česku objevily v roce 2003 a dnes jich podle odhadů odborníků na internet může být minimálně 20.000.
"Počet těch aktivních však může být pětkrát až desetkrát nižší," řekl ČTK šéfredaktor serveru www.mediar.cz Adam Javůrek, který je odborníkem na tuto problematiku. Množství blogů si lidé založí ze zvědavosti a pak u nich dlouho nevydrží. Počet internetových deníčků udržovaných v chodu tím, že jsou více či méně pravidelně doplňovány o nové záznamy, tvoří menšinu. Více je těch, na něž autor napsal pár příspěvků a který přilákal téměř nulový počet návštěvníků.

Oslovení odborníci se shodli, že lidé si zakládají blogy především pro svou chuť komunikovat a sdělit světu něco ze svých názorů, zážitků či postřehů. Zařídit si vlastní blog na internetu není v současné době velký problém a místo pro něj nabízí řada serverů.

Kam jít "blogovat"?

Mezi největší patří blog.lide.cz, který provozuje portál Seznam.cz. Server nyní eviduje téměř 15.000 stránek takzvaných bloggerů; vůbec první příspěvek se na této doméně objevil 19. května 2003. "To víme přesně, protože ho napsal jeden z pracovníků Seznamu, který má na starosti správu serveru Lidé.cz," sdělila mluvčí Seznamu Hana Bakičová.

Zatímco v přelomovém roce 2003 registroval portál přes 20.000 příspěvků na stránkách bloggerů, loni jich zaznamenal již téměř šestkrát více. Jen za první dva měsíce letošního roku jich pak Seznam.cz eviduje přes 44.000.

Místo pro blogy nabízí i řada dalších serverů, například na bloguje.cz jich je podle údajů serveru přes 6000. Další se nacházejí na www.pooh.cz, www.brouzdej.cz a dalších doménách. Podle Javůrka čte většinu z nich řádově desítky lidí, jsou však i výjimky. "Ostravak.bloguje.cz má přes 4000 návštěv denně, marigold.cz přes 2000 návštěv," uvedl.

Lidé se ve svých denících věnují nejrůznějším tématům, od osobních záležitostí až po odborné věci. Podle Daniela Dočekala ze serveru www.pooh.cz nnení psaní na blog žurnalistika s marnou snahou o objektivnost či vyrovnanost; lze tak nalézt množství osobitých a originálních názorů. "Na druhou stranu existují tisíce blogů, které jsou stejně omezené jako klasické deníčky typu 'Můj milý deníčku, dnes se na mne usmál'," míní Dočekal.

Volně přístupné blogy na internetu však nejsou bezcennými výplody neukojených grafomanů, jak by mohlo někoho napadnout. "Například v souvislosti s diplomatickým sporem Česka a Běloruska média často citovala blog kremlin.belarus.cz," upozorňuje Javůrek. Prostřednictvím blogu se také začala šířit internetová petice za odvolání premiéra Stanislava Grosse, kterou v této chvíli podepsalo na 25.000 nespokojených obyvatel země.