Ministerstvo financí chce zakročit proti hazardu na internetu. Kritikové to...

Ministerstvo financí chce zakročit proti hazardu na internetu. Kritikové to označují za možný začátek cenzury. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz, Profimedia.cz

Babišovi úředníci dostanou pravomoc blokovat weby. Změny neprošly

  • 97
Ministerstvo financí dostane nástroj pro blokování webových stránek za účelem potírání nelegálních hazardních her. Pozměňovací návrhy opozice, které měly přenést pravomoc na soud nebo blokování webů zcela vypustit, získaly minimální podporu. Zákon o loteriích byl schválen Sněmovnou a míří do Senátu.

Hlava II, paragraf 82 - Blokace nepovolených internetových her

Zákon zdůvodnil ministr financí Andrej Babiš jako aktualizaci : „Návrh zákona o dani z hazardních her reaguje na otevření trhu s hazardními hrami subjektům se sídlem v zahraničí a na rostoucí využívání internetu v této oblasti.“ Návrh mimo jiné obsahuje paragraf 82 popisující blokování nepovolených internetových stránek. Veřejný seznam nepovolených her má vést ministerstvo financí, o zápisu do něj rozhoduje „z moci úřední“, stojí doslova v návrhu (o dalších aspektech zákona čtěte v našem předchozím článku).

Poskytovatelé připojení k internetu na území ČR budou muset tento seznam sledovat a uvedené stránky blokovat. Stejně tak budou „poskytovatelé platebních služeb“ povinováni blokací bankovních účtů spojených s tzv. „nepovolenými hrami“.

Kritici zákon označili za Pandořinu skříňku

Při projednávání v poslanecké sněmovně zazněly i hlasy kritiků zákona. Poslanec za TOP 09 Jan Farský citoval Jána Simkaniče, předsedu Sdružení pro internetový rozvoj: „Historie je plná příkladů cest do pekel dlážděných bohulibými úmysly a já se domnívám, že můžete mít na svědomí další, a to v případě, že do rukou jednoho ministerstva svěříte bezprecedentní pravomoc zasahovat do svobodného internetového prostředí zdánlivě ve jménu boje proti hazardu.“

Dva pohledy na návrh zákona o blokování webových stránek

V našem předchozím článku jsme shrnuli argumenty obou stran

Simkanič zdůrazňuje, že takové opatření nezamezí nelegálnímu hazardu, protože existují nástroje, jak internetovou blokaci obejít. Ministerstvo financí by však dostalo „absolutní moc rozhodovat o osudu internetových stránek“.

„Jste si opravdu jisti, že tato moc nebude zneužita? Chcete vytvořit precedens, který umožní, aby se napříště do svobody internetového prostředí zasahovalo pod další a další záminkou?,“ ptá se Simkanič. „Co tou záminkou bude příště? (...) Chcete z České republiky udělat Čínu, která plně kontroluje internet? Chcete, aby o tom shodou okolností rozhodoval člověk, který sám říká, že kupuje média, aby psala pravdu?“ varoval před otevřením „Pandořiny skříňky ohrožující základní, ústavou garantované svobody“. Simkanič také v prohlášení pro ČTK avizoval, že zvažuje obrátit se na Ústavní soud.

„Zařadíme se mezi země, které mají nedemokratickou strukturu a vůči internetu jako takovému postupují restriktivně,“ varoval poslanec Petr Bendl (ODS). „Myslím si, že tím zakládáme jakési semínko, které vyroste do budoucna, nebo má šanci vyrůst ve strom, který bude ovládat opravdu internet se vším všudy, a budou to úředníci, kteří budou posuzovat na jednotlivých ministerstvech, zda byl porušen, či nebyl porušen zákon.“

Pozměňovací návrhy neprošly, zákon míří do Senátu

Poslanec Karel Fiedler (Úsvit) se vládního návrhu zastal. Podle něj úředník ministerstva financí nebude rozhodovat o blokování z jakéhokoli důvodu, ale jen bude ověřovat, zda stránka patří mezi povolené hazardní hry, nebo ne: „Já v tom žádné politikum nevidím. Ať mě pan kolega Farský nebo předkladatelé pozměňovacího návrhu přesvědčí o opaku.“

Poslanec Jan Farský předložil pozměňovací návrh (PDF), který pravomoc pro zápis na seznam nepovolených internetových stránek přidělil soudu, nikoli ministerstvu financí. Návrh také upřesňoval řízení, které by iniciovalo ministerstvo a účastnila by se jej i „osoba, o které se lze s ohledem na všechny okolnosti domnívat, že hje prvozovatelem nepovolené internetové ry na stránce“. V druhém návrhu Farský doporučil regulaci internetových stránek zcela vyloučit ze zákona. Ani jeden z jeho návrhů nebyl přijat (hlasování číslo 43 a číslo 44).

Zákon byl tedy poslaneckou sněmovnou schválen včetně paragrafů umožňujících regulaci internetových stránek ministerskými úředníky (hlasování s pořadovým číslem 67). Hlasovalo pro něj 149 poslanců, pouze dva byli proti.

Pro zákon tedy hlasovali i poslanci, kteří podporovali pozměňovací návrhy Jana Farského: „Chtěli jsme, aby to bylo moderní, běžné, demokratické, svěřené soudu. Bohužel Poslanecká sněmovna rozhodla jinak,“ konstatoval těsně před závěrečným hlasováním poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). „Nicméně pozitiva toho zákona z našeho pohledu převažují. (...) Současně vás chci požádat, abychom pak vyhodnotili účinnost toho kroku, který vy jste schválili, aby blokovat stránky mohlo ministerstvo financí. Myslím si, že je to špatně. A věřím, že se k tomu za rok nebo za dva vrátíme a že vás přesvědčíme, že mnohem lepší je tento institut svěřit nezávislým soudům.“

Také koaliční poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) se kriticky vyjádřil k zákonu, pro nějž nakonec hlasoval: „Ministerstvu financí se přes všechny politické deklarace nepodařilo předložit návrh nového zákona v termínu určeném vládou schváleným plánem legislativních prací (konec roku 2014, pozn. red.) Následně ministr financí dopisem vyzval všechny koaliční partnery, aby do návrhu zákona pokud možno již nezasahovali. Tuto argumentaci nepovažuji za velmi šťastnou a podle mého názoru možná i podrývá základy parlamentní demokracie. (...) Díky tomuto přístupu se domnívám, že dnes budeme hlasovat o návrhu zákona, který sice představuje neoddiskutovatelný kvalitativní posun vpřed, nicméně mohl být mnohem lepší, přísnější, a také účinnější. “

Zákon míří do Senátu a poté, pokud bude schválen, na stůl prezidenta.

(Poznámka: Andrej Babiš, ministr financí, je vlastníkem skupiny Agrofert, do které náleží i společnost MAFRA vydávající iDNES.cz. Společnost MAFRA je členem Sdružení pro internetový rozvoj.)