Bluetooth 2 bude přenášet data rychlostí až 12 Mb/s

Společnost Ericsson uvolnila první informace o nové generaci standardu pro bezdrátový přenos dat s názvem Bluetooth. Očekává se nejen nárůst přenosové rychlosti. Ještě před tím se ale patrně objeví verze Bluetooth 1.2.
Na aktuální Bluetooth konferenci uvedli vývojáři standardu Bluetooth ze společnosti Ericsson Technology některé zajímavé informace - z těch vyplynulo, že se chystá nová generace této bezdrátové technologie. Ta má přinést nejen zvýšení přenosové rychlosti. Práce na těchto standardech přitom započala již na začátku devadesátých let.

Malý pohled na Bluetooth

O systémech pro bezdrátový přenos dat jste se již na našem serveru mohli dočíst, o standardu Bluetooth poněkud méně. Možná proto neuškodí pár základních informací o tomto standardu. Modrý zub (Bluetooth) se zrodil ve společnosti Ericsson a byl postupně přijímán některými dalšími společnostmi pro jejich přenosná zařízení. Tuto technologii nejčastěji naleznete na implementovanou v malých zařízeních jako je mobilní telefon nebo PDA. To byl také hlavní smysl vzniku technologie, která měla umožnit spolupráci výše zmíněných přístrojů. symbol Bluetooth

Bluetooth používá ke komunikaci rádiové vlny, tak jako produkty pro bezdrátové sítě. Dokonce s některými sdílí i stejné pásmo, neboť pracuje ve veřejném 2,4 GHz pásmu. Co jej však od těchto sítí standardu IEEE 802.11b (Wi-Fi), 802.11a (Wi-Fi5) a 802.11g odlišuje, je dosah signálu na pouhých 10 metrů a maximální rychlost přenosu, která se stěží přehoupne přes 1Mbps. To co by u bezdrátové sítě ale bylo nepřekonatelným handicapem, je pro malá zařízení dostačující. Nejen, že je tato technologie méně energeticky náročná, ale také cena Bluetooth čipů je menší než je tomu například u Wi-Fi.

Bluetooth 2

Poměrně mnoho změn má být v novém standardu, který bude standardizovat Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG). Nejpatrnějším bude určitě zvýšení přenosových rychlostí na 4,8 a 12 Mbps. Zvláště poslední rychlostí přenosu již může Bluetooth 2 skvěle konkurovat v současnosti nejrozšířenějšímu Wi-Fi standardu pro bezdrátové sítě. Na rozdíl od něj si však stále ponechá relativně malý dosah kolem 10 metrů.

Dalším vylepšením bude systém vytváření malé Bluetooth sítě několika zařízení s názvem Piconet. Zatímco v současnosti je potřeba aby bylo v takové síti přítomno zařízení jenž řídí komunikaci (master), u nové generace by mělo být každé zařízení schopno v podstatě takovým masterem být.

Nový vysokorychlostní Bluetooth by se měl objevit v roce 2004 s tím, že jej nejdříve musí schválit Bluetooth SGI. O tom, že by se i nadále mělo jednat o jedno z nejlevnějších řešení pro bezdrátový přenos dat , se snažili přesvědčit zástupci vývojového týmu s poukazem na vzrůst ceny oproti současnému modelu o cca 20%. Informace o případné kompatibilitě se starším formátem zatím nejsou k dispozici.

Ještě před tím se ale připravuje rychlejší 1.2 verze současného standardu, o které se zatím neví ani zda bude nakonec uvedena na trh. Pokud by se nakonec objevila v prodeji, měla by umožnit přenosové rychlosti v řádu 2-3 Mbps.

Je nový Bluetooth potřebný?

Proč toto vše? Především kvůli tomu, že v malých přenosných zařízeních se očekává stále zvyšující se náročnost na přenosové kapacity, po kterých by měl jít sdílet například i multimediální obsah. Mobilní telefony a kapesní počítače zvládají stále náročnější úkoly a do budoucna budou přebírat některé funkce, které jsou dnes vyhrazeny pro mnohem větší notebooky.

Dalším důvodem může být to, že by se výrobci Bluetooth zařízení rádi uplatnili i u výkonnějších strojů. Přeci jen levnější zařízení pro bezdrátový přenos dat, ale s dostatečnou propustností může oslovit výrobce přenosných počítačů nebo i přicházejících Tablet PC, aby do svých levnějších přístrojů implementovali právě Bluetooth 2.


Témata: Notebook, Tablet PC