Podívejte se, co dokáže Boeing Dreamliner, když v něm nejsou cestující

  • 105
Bojová zatáčka, natažení na 30 stupňů, letmé přistání a další „akrobatické“ kousky předváděli zkušební piloti Boeingu 787-9 Dreamliner na leteckém veletrhu Airshow ve Farnborough.

Než si pustíte video z letové ukázky, přečtěte si, na co se vlastně budete dívat. Let v originále popisuje Steve Taylor, prezident Boeing Business Jet. Jelikož však často používá slangové výrazy, máme pro vás stručnější popis i s vysvětlivkami.

Hned po vzletu pilot Dreamliner takzvaně natáhne na 30 stupňů. To znamená, že příď směřuje vzhůru a drak letounu svírá se zemí úhel 30 stupňů. Maximum (takzvaný Body Angle Limit) u většiny dopravních letadel je přitom jen 20 stupňů a běžně se s vámi letadlo nenakloní více než 15 stupňů. Každopádně díky velkému sklonu si můžete dobře prohlédnout hřbet letadla a krásný tvar křídla.

Vše o Dreamlineru

V následujících sekundách (čas videa od 0:20) předvádí Dreamliner zatáčku s náklonem kolem 60 stupňů (takzvaný High bank). Běžně dopravní letadla točí zatáčky s náklonem cca 25 - 30 stupňů, což způsobuje přetížení cca 1,1 G. Při 60 stupních může být přetížení až 2 G. To je takřka bojová zatáčka, tedy manévr, který běžně používají bojoví piloti. I dopravní letadla jsou každopádně na podobné manévrování konstruována.

Dále pilot předvádí skutečně výrazné zásahy do řízení letounu, což dobře ukazuje jednu z filozofií Boeingu: pilot musí mít vždy plnou vládu nad letounem. Firma se stále drží zásady, že letadlo má řídit pilot a ne počítač. Nové Boeingy (B-777 a B-787) již sice mají plně elektronické řízení (tzv. fly-by-wire), ale letadlo udělá přesně to, co mu pilot řekne. Počítač sice řízení vykonává, ale nezasahuje do něj.

Podle filozofie Airbusu stroj pilotovi nedovolí udělat to, co počítač vyhodnotí jako nebezpečný zásah do řízení.

Boeing 787 Dreamliner poprvé v Praze v barvách LOT.

Přibližně v čase 1:10 Dreamliner předvede manévr nazývaný touch and go (letmé přistání). Komentátor Boeingu při tom použije výraz, že stroj sedl „přímo na číslech“. Je to slangový a málo používaný výraz, který  v přeneseném významu znamená, že sedl naprosto přesně. V tomto konkrétním případě však letoun skutečně přistane přesně na číselném označení dráhy, a tedy na samém jejím začátku.

Tento manévr se používá například v případě, že je potřeba využít jen krátkou část dráhy, takzvaně s krátkým výběhem po přistání.

,