Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boeing umí odhalit vzdušné turbulence. Letadla se už nebudou propadat

Digitální kamera a software na analýzu obrazu mají uchránit cestující i letadla od náhlých propadů. Systém odhalí i turbulence, které v současné době piloti mohou jen nepřesně předvídat. Ke sledování se využívají optické poruchy způsobené prouděním vzduchu.

Turbulentní proudění vzduchu za křídlem práškovacího letadla. - Kvůli těmto jevům musí letadla mezi sebou udržovat bezpečné rozestupy. Samozřejmě dané velikosti strojů. | foto: NASA Langley Research Center

Už vám někdy zaskočil džus nebo se vylila káva do klína, když se vaše letadlo ve vzduchu náhle propadlo o desítky metrů? Pokud ano, můžete vlastně hovořit o štěstí, někteří cestovalé dopadli i hůř. Pokud jste alespoň mírné turbulence nezažili, věřte, že mezi cestovateli vzduchem jste výjimkou.

Firma Boeing se zřejmě domnívá, že má perfektní řešení vašich problémů. Americký patentový úřad na sklonku minulého týdne zveřejnil na svých stránkách informaci, že si výrobce letadel podal žádost o patent na detektor turbulencí během letu. Jako první si patentu všiml časopis NewScientist.

Neviditelný problém ohrožuje letadla

Současná letadla na palubě nic takového nemají. "V současné době se na palubě dopravních letadel využívá klasický meteoradar. Podle něj může pilot určit bouřku, její rozsah a intenzitu. Na základě těchto údajů pak lze předpokládat i výskyt turbulencí," říká profesionální pilot dopravních letadel, jehož jméno na přání neuvádíme.

Problémem jsou však takzvané čisté turbulence (Clear air turbulence – CAT), které jsou pro meteoradar neviditelné. "Čisté turbulence lze předvídat pouze nepřímo. Jejich indikací jsou rapidní změny teploty a především změny směru a rychlosti proudění vzduchu. Vyskytovat se mohou kdekoliv. Těžší letadla jim samozřejmě odolávají o něco lépe. Vždy je však lepší se jim vyhnout," vysvětluje pilot.

Čisté turbulence mají na svědomí dramatické propady dopravních letounů i o několik letových hladin. Dochází při nich i k vážným zraněním cestujících.

Vzdušné kapsy před kamerou

Boeing ve své patentové žádosti předpovídá nečekaně jednoduché řešení turbulentního problému. Stačí mít digitální kameru, počítač a sotfware na analýzu obrazu. Kamera je zaměřena na obzor a pravidelně ho snímá. V obraze pak software hledá charakteristické optické "zlomy" v linii obzoru, které mají být ukazatelem oblastí turbulentního proudění vzduchu.

Drobné optické poruchy vznikají podobně jako fata morgana, tedy nepravidelnostmi při šíření světla atmosférou. Světlo se totiž šíří "cestou nejmenší odporu" (správně podle principu nejmenšího času známého už od 17. století). Za některých okolností (třeba nad rozpálenou letní silnicí) není nejpřímější cesta nejrychlejší. V teplém (a tedy řidším) vzduchu se šíří rychleji než v studeném (a tedy hustém). Při vhodném "promíchání" atmosféry pak dochází ke vzniku takových optických jevů, jako je již zmíněná fata morgana.

Podle žádosti Boeingu může sledování drobných optických poruch v atmosféře poměrně spolehlivě odhalit oblasti s turbulencemi. A to na takovou vzdálenost, aby ji piloti mohli obletět. 

Patent ovšem neuvádí, jak bude detektor fungovat v podmínkách snížené viditelnosti. Například, když bude obzor skrytý oblačností nebo v noci. Ale, jak poznamenává i NewScientist, v patentových žádostech společnosti často zamlčují důležité detaily.

Láce pro všechny?

Pokud bude systém tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá, mohla by jím být snadno vybavena v podstatě všechna dopravní letadla. Turbulence totiž neškodí jen zdraví nebo pohodě cestujících. Trpí při nich i drak letadla. V některých případech musí být stroj dokonce stažen na mimořádnou technickou kontrolu. Levný detektor turbulencí by společnostem ušetřil náklady.

Cena ale samozřejmě bude záviset na úspěchu Boeingu při patentovém řízení. Schválení projde v USA padesát procent patentů. Peníze ale vydělá jenom zhruba jedno až dvě procenta z nich. Detektor turbulencí by se do téhle elity mohl snadno zařadit.

Škody způsobené leteckým společnostem dosahují podle starších údajů Amerického úřadu pro letectví zhruba třiceti milionů dolarů za rok. Navíc se počet incidentů s turbulencemi nepodařilo během posledních dvou desetiletí nijak snížit.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...