Boj o nástupnictví po DVD graduje

  • 86
DVD technologie zažívá nebývalý rozkvět. Přesto inženýři ve vývojových laboratořích výrobců elektroniky nezahálí a už chystají novou generaci DVD. V našem článku se ohlédneme za důležitými mezníky jejich vzájemného soupeření v letošním roce a zamyslíme se co nás čeká v roce příštím.

V boji o nástupnictví po současné technologii DVD spolu soupeří dvě velké skupiny výrobců elektroniky. Ve skupině kolem formátu Blu-ray nalezneme takové průmyslové velikány jakými jsou Matsushita, LG, Mitsubishi, Hitachi, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Thomson, Sony, Dell a Hewlett-Packard, ale ani druhému formátu HD DVD nechybí silní příznivci jakými jsou Toshiba, NEC a Sanyo. HD DVD navíc má i oficiální podporu DVD fóra, které již na sklonku loňského roku přijalo HD DVD jako oficiálního nástupce DVD. Skupina Blu-ray se však nehodlala vzdát bez boje a boj mezi oběma skupinami nabral na obrátek. Oba dva formáty nastupující generace optických záznamových systémů na rozdíl od současné technologie, která je založená na červeném laseru, využívají modrý laser, který umožňuje dosáhnout mnohem vyšší kapacity dat, což je především důležité pro záznam ve vysokém rozlišení HDTV. Velkou výhodu HD DVD je jeho kompatibilita se současnou technologií DVD, kterou Blue-ray postrádá. Oba formáty jsou mezi sebou nekompatibilní.

Prvním letošním důležitým mezníkem v této bitvě byla již 12. ledna zpráva, že Dell a Hewlett-Packard rozšiřují řady skupiny Blu-ray a mají cíl prosadit tento formát i v oblasti výpočetní techniky. Na konci ledna však proběhla světem informace, která zasadila formátu Blu-ray ránu. Podle této zprávy čelila skupina deseti velkých výrobců elektroniky, kteří patří mezi zakladatele skupiny Blu-ray a zároveň jsou členy DVD fóra, vyšetřování ze strany amerického ministerstva spravedlnosti za údajné brzdění rozvoje konkurenční technologie HD-DVD.

V březnu ohlásila společnost Sony, že chystá nový dvouvrstvý Blu-ray rekordér, který umožňuje uložení až 50 GB dat na jeden disk. Na začátku července jí následovala společnost Matsuhita, která uvedla na konci téhož měsíce na japonský trh svůj vlastní dekodér pod označením DMR-E700BD. V polovině srpna pak skupina Blu-ray ohlásila dokončení první verze specifikace stejnojmenného formátu. Při té příležitosti skupina Blu-ray oznámila, že k dosavadním rekordérům Sony a Panasonic přibydou další rekordéry a přehrávače v průběhu roku 2005.

Přesně prvního září přispěchala skupina Blu-ray s prohlášením, že ustanovila ve specifikaci nepřepisovatelných disků tři povinné video kompresní-dekompresní technologie, přičemž jedním z těchto kodeků je VC-1 od Microsoftu. Označení VC-1 dala kodeku VC-9 od Microsoftu Společnost filmových a televizních techniků (SMPTE), která považuje tuto technologii za možný standard. Microsoft se tak pojistil na obou frontách, protože VC-1 (VC-9) byl již dříve přijat jako povinný kodek formátu HD DVD.

Zatímco boj o nástupnictví mezi Blu-ray a HD DVD stále zuří, tchajwanští výrobci optických disků a mechanik pro optické disky (ODDs), kteří produkují více než 30% světové výroby ODDs a přes 60% optických disků, se rozhodli na začátku října zaujmout neutrální postoj. Argumentují přitom že je pro taiwanské výrobce nejdůležitější spojit se s vítěznou platformou. Vzhledem k tomu, že bitva stále ještě probíhá, je nejlepší politikou čekat. Zatímco Blu-ray čile vystrkuje růžky HD DVD nezahálí. V říjnu oznamuje Toshiba, že v prvním čtvrtletí roku 2005 uvede na trh notebooky s mechanikou HD DVD a vrací tak úder společnosti Sony, která v záři avizovala osazení další generace své hrací konzole Playstation mechanikou Blu-Ray. Blu-ray se však nevzdává a v dalším kole ohlašuje v listopadu svůj rekordér i Sharp.

Skupina HD DVD vrací úder a na začátku prosince oznamuje, že se dohodla se čtyřmi předními hollywoodskými studii (Warner Bros. Studios, Paramount Picture, Universal Pictures a New Line Cinema). Přitom právě podpora amerických filmových studií je v tomto boji považována za klíčovou, stejně jako v 80. letech, kdy u videotechnologie zvítězil standard VHS nad konkurenčním Betamaxem. Dohromady se tato čtyři studia podílejí na prodeji DVD v USA asi 45 procenty. Ke konci roku 2005, kdy se plánuje zavedení přehrávačů HD DVD na trh, by tato studie měla začít vydávat filmové tituly právě na těchto nových nosičích. Krátce nato představila společnost Toshiba ve spolupráci Memory-Tech disk, na který lze umístit záznam ve formátu DVD i HD DVD. Disk je vytvořen ze dvou vrstev, podobně jako u formátu DVD9 (Dual Layer). Nižší vrstva je určena pro zápis na DVD (4,7 GB). Na druhou, jenž je nad ní, lze pak ukládat data v HD DVD (15 GB). Výhodou tohoto systému je skutečnost, že tato média půjdou přehrát v klasických DVD přehrávačích či DVD mechanikách a zároveň je využijí i budoucí majitelé HD DVD systémů. Výrobní cena takového média se totiž příliš neliší od nákladů na výrobu klasického DVD. Zatím posledním kolem v této bitvě je založení organizace HD DVD Promotion Group společnostmi Toshiba, Sanyo, NEC a Memory Tech, která má zaštiťovat formát HD DVD.

Jaká nás čeká budoucnost?

V příštím roce bychom se měli v daleko větší míře setkávat s přehrávači i rekordéry Blu-ray, který má v tomhle ohledu před svým hlavní rivalem HD DVD náskok. HD DVD naproti tomu chystá první přehrávače a rekordéry až na závěr příštího roku. Obě dvě skupiny mají poměrně vyrovnané šance na úspěch. Blu-ray má silnější podporu ze strany velkých výrobců. Naproti tomu HD DVD podporuje DVD fórum a přední hollywoodská studia. Existují samozřejmě ještě další formáty, které by chtěly nahradit současná DVD, ale ty nemají prakticky žádnou podporu a tak v tomto ohledu určitě neplatí heslo „Když se dva perou, třetí se směje.“ Jako vítěz zaručeně vyjde jeden z této dvojice. Ikdyž kupříkladu formát EVD by mohl ještě překvapit, protože jeho velkou předností proti HD DVD i Blu-ray je velice příznivá cena.

Blu-Ray Disc umožňuje záznam až 50 gigabajtů informací, přibližně šestkrát více než současná dévédéčka.


Témata: NATO, Notebook, VideoDVD