Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mošnov obdivoval legendu B-52, která umí startovat i pomocí výbušniny

  11:15
Když se letka bombardérů B-52 s tankery musí dostat do vzduchu v co nejkratším čase, startuje kapitán všech osm motorů pomocí výbušniny. Poslední stroj letky je pak ve vzduchu za pouhé čtyři minuty od příjezdu posádek ke strojům.

Na Dnech NATO 2012 se letos společně ukázala dvojice legendárních bombardérů B-52. V Evropě nebyla dlouhých 12 let. Poprvé po 13 letech také jeden ze strojů předvedl v Evropě letovou ukázku.

Většinu přítomných ohromila tichost osmimotorového obra. B-52 měla totiž při letu nad letištěm Leoše Janáčka v Mošnově "prázdné nádrže" i pumovnici. Při exhibici proto nemusel kapitán využít maximální tah stroje.

Fotogalerie

Možná že jste se už někdy zamysleli nad tím, proč nejslavnější bombardér na světě stále používá první generaci dvouproudových motorů s minimálním tahem dmychadla.

Je to proto, že tyto motory se mohou startovat nejen s pomocí letištního vozidla, které stroji dodá "šťávu", když je v klidu, ale také s pomocí výbušniny.

Nedělá se to běžně, ale pouze při startu typu MITO (Minimum Interval Take Off). Tedy tehdy, když je potřeba mezi startujícími letouny udržet minimální odstup a dostat se do vzduchu co nejdříve. Například při odvetě na raketový útok nepřítele. Při MITO startu se pak letka bombardérů spolu s tankery KC-135 dostane do vzduchu dřív, než letiště rakety protivníka zničí. Tato taktika pochází ještě z období studené války. 

Start pomocí výbušniny lze poznat velmi snadno. Z motorů se při něm uvolní oblaka bílého dýmu. Celá letka tří bombardérů a tří tankerů KC-135 odstartuje v průběhu čtyř minut od doby, kdy posádky přiběhnou ke strojům.

Start s minimálními odstupy mezi letouny jakéhokoliv druhu (i jeho simulace, kdy se letouny pouze rozjedou a poté na ranveji zabrzdí) má mezi americkými piloty přezdívku Elephant Walk (pochod slonů).

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Vybíráme z nabídky volných pracovních pozic:

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.
Specialista-oddělení Back Office

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.
Hl. m. Praha

Truhlář obsluha CNC

Stolařství Jun a synové s.r.o., Jihomoravský kraj
18 000 - 23 000 Kč

Obchodní manažer

IT credit, s.r.o., Olomoucký kraj
20 000 Kč

Mošnov obdivoval legendu B-52, která umí startovat i pomocí výbušniny

Ty pyropatrony, kterými jsou motory startované, bych nenazýval výbušninou, to by motorům asi moc neprospělo. Podobně...
... do smrtonosného letadla bych nevlezl z principu.
On v B-52 sedí kapitán na pravém sedadle?
TBC Ne...:-)
Vstoupit do diskuse

V diskusi je 197 příspěvků, poslední příspěvek 27. 9. 2012, 23:06

Najdete na iDNES.cz