Bookshare.org: knižní Napster?

V období, kdy je internetová komunita svědkem masivního útoku proti výměnným hudebním systémům, se zrodila nová služba podobného charakteru – nejedná se však o sdílení hudby, ale o sdílení knih. A nabídka je poměrně široká...

V období, kdy je internetová komunita svědkem masivního útoku proti výměnným hudebním systémům, se zrodila nová služba podobného charakteru – nejedná se však o sdílení hudby, ale o sdílení knih. A nabídka je poměrně široká...

Služba Bookshare, která byla spuštěna v polovině února tohoto roku, v současnosti nabízí přibližně osm tisíc knižních titulů a předpokládá se, že v průběhu dalších dvou let by se tato digitální knihovna měla rozrůst na pětinásobek, tj. na zhruba čtyřicet tisíc titulů. V systému Bookshare jsou všechna data umístěna na jednom centrálním zabezpečeném serveru, což je značný rozdíl oproti obdobným systémům, jako je např. Napster, které nabízejí nástroje pro výměnu souborů přímo mezi uživateli. Je zde ovšem drobný háček. Abyste tuto službu mohli využívat, musíte žít na území Spojených států amerických a zároveň patřit mezi skupinu zrakově postižených nebo mít jiné zdravotní postižení, které vám zabraňuje číst.

A proč takové omezení? Narozdíl od jiných výměnných systémů disponuje Bookshare zvláštní výjimkou z autorského zákona, která mu umožňuje převádět jinak chráněná autorská díla do digitální podoby. Provozovatelé systému se však museli zaručit, že systém bude přístupný pouze uživatelům s výše zmíněným postižením. I přes tuto skutečnost má část vydavatelů k tomuto systému značné výhrady. Ty vyplývají z obav, že přes všechna učiněná opatření získají k systému přístup uživatelé, kteří netrpí zrakovým či jiným obdobným postižením. Proto lze očekávat, že kontrola dodržování stanovených pravidel bude velmi přísná. Výjimku by teoreticky mohl tvořit balík zhruba tří tisíc titulů, u kterých již došlo k vypršení ochranné lhůty autorských práv a které, teoreticky, mohou být přístupné každému – bohužel ne v rámci systému Bookshare.

Investice ve výši 1.3 milionu dolarů, kterou pro tento projekt poskytla nezisková organizace Benetech, by se měla vrátit přibližně v průběhu příštího roku. To ovšem předpokládá, že Bookshare získá více než deset tisíc uživatelů ochotných zaplatit inicializační poplatek ve výši 25 dolarů a paušální poplatek ve výši 50 dolarů ročně – za neomezený přístup k systému. Vlastní systém využívá toho, že v minulosti i v současnosti si řada zrakově postižených uživatelů skenovala nebo nechala naskenovat nějaké knihy, jejichž text bylo následně možno vytisknout pomocí speciální tiskárny Braillovým písmem, zobrazit na speciálních dotykových zařízeních nebo reprodukovat pomocí hlasového syntetizátoru. Podle dostupné statistiky však knihy tištěné v Braillově písmu čte jen přibližně 10 % zrakově postižených – zbytek dává přednost zvukovému záznamu. Tyto naskenované knihy dnes tvoří základ celé digitální kolekce, kterou mohou díky technologii výměny souborů využívat prakticky všichni zrakově postižení, byť s výše uvedeným teritoriálním omezením. Nevýhodou datového formátu, který Bookshare využívá pro distribuci digitálních knih, je, že zvukový výstup netvoří nahrávka pořízená profesionálním vypravěčem, ale syntetizovaný hlas. Pokud byl potenciální uživatel této digitální knihovny zvyklý poslouchat standardní zvukové knihy, pravděpodobně mu reprodukce pomocí počítače nebude připadat příliš zdařilá a okouzlující.

Tento projekt je příkladem toho, jak mohou být k dobré věci využity i kontroverzní internetové technologie, sloužící mnohdy k ne zcela legální činnosti. Ve Spojených státech amerických žije přibližně pět milionů uživatelů, kteří se pro využívání této služby svým zdravotním postižením kvalifikují, a již první týden po spuštění této služby se přihlásilo více než šedesát zájemců o její využívání.


Témata: Napster, počítač