Braňte se proti spamu útokem

  • 9
Lidé, kterým vadí záplavy nevyžádané elektronické pošty, dostanou do ruky novou zbraň. Internetová firma a portál Lycos vyzkoušela ve Švédsku spořič obrazovky, který automaticky zatěžuje internetové servery zdrojů nevyžádané pošty.

Tím je jednak zpomaluje, a jednak jejich provozovatelům zvyšuje účty za provoz.

Nevyžádaná pošta je jedním z negativních dopadů podnikání na internetu. Její rozsah je nepochybně velký, ale jen obtížně se měří. Prozatím zveřejněné studie jsou zřejmě zabarveny tím, že jejich autory bývají často firmy, které prodávají programy proti ní. Testy některých programů přitom ukázaly, že za nevyžádanou poštu označují prakticky vše.

Doposud obvyklé způsoby boje proti nevyžádané elektronické poště spočívaly v různých automatických filtrech, které nevyžádanou poštu více či méně úspěšně mažou. Podnikavější lidé útočí na odesílatele vlastními dopisy. Po přijetí nových zákonů je možno proti rozesilatelům postupovat někde i soudně.

Firma Lycos přišla s jiným řešením. Její technici vytvořili speciální spořič obrazovky, což je program, který se spouští automaticky v době, kdy člověk svého počítače nevyužívá. Obvykle to bývají různé obrázky.

Spořič Lycosu zaměřený proti nevyžádané poště, které se anglicky říká spam, však rozesílá požadavky na informace od internetových firem, v jejichž prospěch je nevyžádaná pošta rozesílána - tedy nikoli vůči těm, z jejichž adres se taková pošty distribuuje, ale vůči těm, v jejíchž prospěch je určena. Tím se zvyšuje zatížení takových serverů v míře, kterou provozovatelé nepředpokládali, a na kterou tedy nejsou technicky připraveni. Tím jejich počítače zpomalují.

Neočekávaně vysoká míra zatížení se také projevů v účtech. Servery totiž obvykle platí za připojení podle objemu přenesených dat, takže čím více jich přenesou, tím je pro ně provoz dražší.

Lycos je prozatím s ohlasem na svou novinku nazvanou "Make love not spam" (Dělejte lásku, ne nevyžádanou poštu) na adrese http://makelovenotspam.com spokojen. Ačkoli je ještě v testovacím provozu, bylo do akce v úterý dopoledne celosvětově zapojeno přes 60.000 počítačů, které bombardovaly pirátské servery. Provoz na některých z nich se tak zhoršil o 85 procent. Přitom program Lycosu je napsán tak, aby se sám nestal pirátským, takže nezpůsobí úplné zastavení cizích serverů.

Přesto bylo ohlášeno, že se některé servery, jimž dělal spam reklamu, se v důsledku aktivit uživatelů screensaveru Make love not spam, staly nedostupné.  Oznámila to organizace NetCraft, která sleduje provoz na internetu.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

  • Bezpečnostní sekce Technet.cz
  • ,