Brazílie vyhlásila válku chráněným audio CD

  • 29
Hudební milovníci v mnoha zemích brojí proti zabezpečeným kompaktům. V jednom koutě světa ale "Cactusům" pšenka opravdu nekvete. Brazílie se může stát první zemí, kde chráněná CD vymřou. Tamní justice se ve sporech se světovými labely staví za své obyvatele.
Hudební fanoušci v Brazílii jsou rozezleni přístupem tamějších odnoží světových nahrávacích labelů. Ty se rozhodly zabezpečit všechny nové tituly proti kopírování. Nejenže použitím těchto technologií poškozují práva zákazníků, legálně koupené nosiče nejdou přehrát v řadě zařízení. Labely se kvůli tomu ocitly u soudu, sdružení spotřebitelů vyhlásilo chráněným CD bojkot.

Ticho na cestách

Pablo Enrique Andrade je obyčejný brazilský úředník. Je mu 36 let, pracuje ve státní správě a rád poslouchá muziku. Právě si koupil nové album projektu Tribalistas, kde hostuje jeho oblíbená zpěvačka Marisa Monte, a chce si jej vychutnat při cestě autem. Ouha, přehrávač odmítá poslušnost a z CD nevyloudí ani tón. Pablo zjišťuje, že disk je chráněn proti kopírování a zrovna jeho autorádio si s ním neporadí. Naštván podává na nahrávací společnosti žalobu.

Chráněná CD mimo zákon

Před zvláštním civilním soudem v Rio de Janeiru se ocitly nahrávací společnost EMI, lisovna Sony Music a paradoxně i Phonomotor, produkční firma Marisy Monte, která se na vydání alba Tribalistas podílela. Andrade se cítil koupí zmetkového CD poškozen a žádal satisfakci. Soudce mu za utrpenou újmu přiznal odškodné ve výši jeden tisíc realů (v přepočtu cca 9.500 korun). EMI se na místě odvolala a o výsledku jednání tak rozhodne vrchní soud.

Vice prezident EMI Luiz Bannitz potvrdil, že při zavádění nové technologie očekával problémy, současný přístup jej ale šokoval. "Pokud si zákazníci budou stěžovat, jsme připraveni naše produkty změnit. Je však nepřípustné, aby nás někdo kvůli tomu vydíral." Marisa Monte se ke kauze nevyjádřila.

Druhé kolo přelíčení má začít nejdéle do čtyř měsíců. Ani do té doby nebudou mít labely klid. Andrade je zažaloval znovu, neboť systémem proti kopírování mají být ošetřena všechna následující alba od EMI.

Bojkot v rytmu samby

Proti zabezpečeným diskům brojí lidé po celém světě. Na zvláštních stránkách jsou sestaveny přehledy alb, které nelze kopírovat, ani přehrát v nejrůznějších přístrojích - od počítačů přes DVD a MP3 discmany až právě po autorádia. Nejhlasitější klikou proti hudebnímu průmyslu je server Boycott-RIAA, komplexní seznam "zmetkových CD" nabízí Fat Chuck's.

Brazilci berou chráněné kompakty jako útok na vlastní hudební tradici. "Nahrávky s ochranou proti kopírování nepoškozují jen práva spotřebitelů, ale jsou také velkou hrozbou pro náš kulturní odkaz," píše se na stránkách tamní iniciativy (anglický překlad zde). "Zákazníci musí těmto paskvilům říci jasné 'ne'. Toto je výzva k bojkotu produktů se zabezpečovacími technologiemi." Na serveru lze najít návod, jak postupovat při vymáhání spotřebitelských práv, a také prosbu o zasílání informací o zabezpečených titulech a nekompatibilních přehrávačích. Ty mají při procesech sloužit jako důkazní materiál.

Přestože brazilský trh není chráněnými CD znečištěn tak jako ostatní teritoria, hlasy volající po okamžitém stažení technologií jsou velmi hlasité. Pokud vrchní soud potvrdí rozsudek a přizná úředníkovi Andrademu odškodné, labely se dostanou do nezáviděníhodné pozice. Po precedentu patrně budou následovat další a další žaloby za upírání práv zákazníků a zneužívání značky CDDA. Brazílie tak se může stát první zemí, kde zájmy zákazníků zvítězí nad světovými nahrávacími společnostmi.