Breivik na Facebooku

Breivik na Facebooku

Vrah z Norska napsal 1 500 stránkový manifest, jeho Twitter ale nikdo nečetl

  • 38
Na Facebooku se téměř nevyjadřoval, jeho Twitter neměl žádného následovníka. Sledování sociálních sítí v tomto případě nemohlo bezpečnostním službám pomoci.

"Na Facebooku toho mnoho neřekl, byl to velmi tichý člověk. A z toho mě právě mrazí", zhodnotila chování Breiviga na sociálních sítích bývalá členka norské Sociální Demokracie Camilla Ragfors. Tu si dříve Breivig přidal mezi "přátele", jak uvádí ve článku na Guardian.co.uk.

"Sedíme na pláži. Střílí tu muž v policejní uniformě. Pomoc! Kdy nám přijede pomoct policie?" odeslal tweet mladý svědek krveprolití.

O zdrženlivém chování tohoto pravicového extremisty na internetu svědčí i jeho profil na Twitteru. Má jen jeden příspěvek a žádného následovníka. Sám Breivig navíc žádné tweety neodebíral. Jeho jediným tweetem / výkřikem je věta "Jeden člověk s vírou má stejnou sílu, jako 100 000 lidí s pouhým zájmem o věc".

Účet je sice zablokován, ale na Youtube je k vidění video s jejich procházením, případně se můžete podívat na screenshoty na scribd.com.

Extremista nemusí být "magor"

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange přitom před několika měsíci označil populární sociální síť Facebook za "nejděsivější špionážní nástroj, který byl kdy vytvořen". Je to "nejobsažnější světová databáze lidí, jmen, adres, vzájemných vztahů a komunikace, umístěnou ve Spojených státech a otevřenou zpravodajským službám", doplnil.

Zpravodajské služby přitom disponují nástroji, kterými mohou databáze Facebooku (ale údajně i projektů Google i Yahoo) systematicky procházet a analyzovat. Více ve článku: Facebook je nejděsivější nástroj CIA a FBI, tvrdí Assange z WikiLeaks.

Na příkladu Andrease Breiviga je však patrné, že pokud si terorista "nepustí pusu na špacír", pak je analýza sociálních sítí neúčinným nástrojem.

Extremisté na českém Facebooku

Extremistických skupin je i na českém Facebooku celá řada. Většina však nedosahuje nijak závratného počtu sympatizantů. Řádově jsou to maximálně desítky, ve výjimečných případech stovky. O to více jich pak mají skupiny, které si z nácků, xenofobů a různých samozvaných "obránců čistoty národa" dělají legraci. 

Extrémisté na českém Facebooku
Extrémisté na českém Facebooku

Číslo 88 je mezi nacisty oblíbené. V jejich jazyce je to totiž zkratka pro nacistický pozdrav. Písmeno H je osmé v abecedě.

Je však až s podivem, jak neobratně si někteří sympatizanti nenávistných skupin na Facebooku počínají. Jejich profily jsou veřejně přístupné. Každý se tedy může podívat, kde studují, jaké mají kamarády a zejména se seznámit s jejich názory. "Drž hubu ty levičácká špíno. (...) Táhni do Indie, tam mezi negrama budeš spokojenej. 88." říká jistý J. Ř. na stránce jedné extremistické skupiny.

Jednu takovou stránku administruje žena. Podíváte-li se na její profil, zjistíte, že ve středu byla na nehtíkách (dokresleno symbolem srdíčka), ve čtvrtek ji bolel zoubek a příští týden jí přijede milovaná Petruška.