Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Brno nakupovalo vědce. Za 100 milionů jich má 26 na tři roky

  • 10
Jihomoravský kraj láká vědce ze zahraničí. Nabízí jim plat až 130 tisíc korun měsíčně. Peníze dává společně Jihomoravský kraj a Brusel.

V Jihomoravském kraji pracuje nově 13 zahraničních vědců, které kraj "přetáhl" ze špičkových zahraničních pracovišť. Díky dotačnímu programu SoMoPro na jihu Moravy budou nejméně tři roky působit vědci z mnoha zemí světa.

"Přijel jsem v půlce ledna, tak jsem si měsíc zvykal na počasí," říká Shakti Prasad Rath z Indie, který v Brně pracuje na systému počítačového rozpoznávání řeči. Kromě něj se v Brně objevili vědci například Izraele, Indie nebo Jižní Ameriky.

Významné by mohlo být i použití peněz z programu na přilákání českých vědců kteří si vybudovali prestiž v zahraničí a dnes tam mají podmínky, o kterých si většina jejich českých kolegů může jenom nechat zdát. "Schopnost přilákat talenty, hlavně ty mladé, je nejlepším důkazem, jaká je úroveň našich univerzit a ústavů," říká chemik Kamil Paruch. V rámci programu SoMoPro se vrátil do České republiky z USA.

Program za 100 milionů

K prvnímu 13 vědcům, kteří už na jihu Moravy působí, by mělo přibýt během roku ještě 13 dalších. Celková dotace programu je 3,9 milionu euro, tedy zhruba 100 milionů korun. Peníze pro vědce poskytuje ze 60 procent Jihomoravský kraj, ze 40 procent evropské fondy.

Plat odpovídá západním standardům, i když nedosahuje výše obvyklé u úplných špiček. Výši mzdy kontroluje Brusel i mezinárodní komise, která jednotlivé žádosti přezkoumává. Hlavním kritériem jsou zkušenosti.

U těch, kteří mají méně než deset let praxe, nemůže plat přesáhnout 3500 euro (tj. 85 tisíc hrubého) měsíčně za plný úvazek. U vědců s více než dvaceti lety praxe může dosahovat až 5500 euro měsíčně, tj. zhruba 130 tisíc hrubého měsíčně. Zahraniční vědci ještě k  platu dostávají 400 euro (700 pokud mají rodinu) jako tzv. příspěvek na mobilitu,

Grant zahrnuje i náklady na přestěhování rodiny a malý příspěvek na výzkum. "Počítá se ovšem s tím, že tito lidé si dokáží peníze na výzkum z větší části obstarat sami," říká Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které projekt pro kraj administruje.

Hledáme nájemce pro laboratoře

Česká věda bude dobré mozky v příštích letech potřebovat. V příštích čtyřech letech se bude z bruselských fondů investovat v ČR do nových laboratoří a jejich vybavení bezprecedentních 30 miliard korun.

Aby se nové ústavy nestaly jen zátěží pro český státní rozpočet, musí si peníze shánět samy, například z mezinárodních grantů nebo přímo od průmyslu.

K tomu je zapotřebí i velkých vědeckých jmen. Především právě pro ně jsou pak určeny projekty jako SoMoPro nebo nedávno schválený program Návrat, zaměřený v podstatě pouze na Prahu a na "repatriaci" českých vědců. Ten má rozpočet zhruba 460 milionů korun. Vědci se také mohou nově od letošního ucházet o prostředky na budování týmu z bruselských fondů.

"Jde o to, abychom bruselské peníze neutratili jen proto, že je můžeme utratit, ale aby investice měla smysl," říká Michal Kostka, zástupce ředitele dalšího miliardového vědeckého projektu v Brně, medicínského centra FNUSA-ICRC.

Shoduje se v tom s představiteli Jihomoravského kraje, podle kterých je rozvoj regionu spojený s rozvojem vědy a výzkumu. "Program SoMoPro má významnou roli pro zajištění udržitelného ekonomického růstu a rozvoje Jihomoravského kraje v příštích letech," tvrdí hejtman kraje Michal Hašek. Kraj ve své strategii vychází podle něj z toho, že bez peněz pro vědecké "hvězdy" je dosažení tohoto cíle těžko představitelné.