Protipirátská BSA schválně mate. Žádný alternativní trest pro piráta nepadl

  • 177
„Chytili jsme piráta. Dostal alternativní trest. Musí nasdílet kajícné video, jinak zaplatí miliony,“ hlásí protipirátská aliance BSA působící i v Česku. Krást se nemá, ale ohýbat skutečnosti také ne. Dešifrovali jsme situaci okolo rozsudku „piráta“ Jakuba F. a vše je trochu jinak.

„Padl první alternativní trest za softwarové pirátství.“

„Softwarový pirát musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí videa jeho „pirátského příběhu“, jinak mu hrozí povinnost uhradit škodu v řádu několika milionů korun.“

Tisková zpráva aliance BSA s těmito výroky včera vtrhla do českých redakcí. Některé z nich zprávu přijaly a vydaly jako fakt. Bez ohledu na to, že v ní na první pohled některé informace příliš nesedí.

Vycházíme z plného znění rozsudku, který jsme získali od litoměřického soudu na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím.

Matení pojmů - žádný alternativní trest nepadl

Žádný alternativní trest nepadl, Jakub F. dostal úplně standardní trest odnětí svobody ve výši tří let, s odkladem na zkušební dobu v trvání tři roky (lidově podmínku) a zároveň trest propadnutí věci.

BSA tedy nemůže tvrdit v souvislosti s povinným sdílením příběhu, že „padl alternativní trest“.

Zároveň se o případné náhrady vzniklé škody mohou jednotlivé dotčené společnosti (tedy zejména Playman, Česká protipirátská unie, dále viz přiložený rozsudek), které nezastupuje BSA, domáhat u civilního soudu. Pirátovi Jakubovi tedy teoreticky stále hrozí, že po něm některá z poškozených stran bude chtít náhradu za vzniklou škodu.

„Zbytek poškozených firem řeší náhradu škody s Jakubem F. samostatně. Naše dohoda s ním jejich případné nároky nijak nepokrývá. Dohoda se týkala pouze poškozených firem sdružených pod BSA. Pokud by třeba byla poškozena softwarová firma mimo BSA, uplatňovala by škodu rovněž samostatně. Jak se dohodl se zbytkem poškozených, nevím,“ uvedl pro redakci Technet.cz Jan Hlaváč, zástupce BSA.

Jak vysoká by byla náhrada škody? To soud nerozhodl

Budeme citovat z rozsudku: „Soud však shledává, že není možno vycházet pro závěr o výši způsobené škody toliko z částek tvrzených poškozenými, je nutno výši prokázat bez důvodných pochybností, k čemuž je potřeba užít objektivní důkazy, což je v daném případě s ohledem na výši údajně způsobené škody znalecký posudek.“ Poškozeným je v tomto případě zejména Microsoft, který škodu vyčíslil na 5 679 020 Kč.

Email od BSA informující o údajném alternativním trestu.

Pokud tedy BSA tvrdí, že „pirát musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí videa jeho „pirátského příběhu“, jinak mu hrozí povinnost uhradit škodu v řádu několika milionů korun“, pak tato skutečnost nevyplývá ze samotného rozsudku trestního soudu. Pokud by odsouzený výši škody sám neuznal v dohodě s BSA, musel by ji určit až civilní soud. Podle zástupce BSA Jana Hlaváče uznání výše škody součástí dohody je. Dohodu však nemá redakce k dispozici.

„Pirát“ Jakub F. se zřejmě pouze dohodl s BSA (zastupující poškozenou softwarovou firmu, tedy Microsoft), že pokud splní dohodnuté podmínky, nebude po něm náhradu škody Microsoft uplatňovat. Zda by ale nakonec civilní soud škodu vyčíslil oněch skoro šest milionů, nelze říct, protože k žádnému soudu nedošlo.

Nároky ostatních poškozených společností

Dohoda s BSA se ale netýká jiných než softwarových společností. Jinými slovy, ČPU (zastupující Bontonfilm, Cinema City Czech, HBO Europe, Sony Music, Warner Bros. a mnoho dalších společností) a Playman, se mohly s návrhem na úhradu škody na soud obrátit bez ohledu na BSA. I je totiž podle rozsudku trestního soudu odsouzený poškodil.

Jen pro zajímavost, ČPU škodu vyčíslila na 3 658 470 Kč, Playman na 136 868 Kč.

„S odsouzeným jsme uzavřeli dohodu o náhradě škody. Za poškozené zastoupené ČPU je věc uzavřena.“ doplnila pro redakci Technet.cz ředitelka ČPÚ, Markéta Prchalová

I u společnosti Playman je pravděpodobné, že k dalšímu soudnímu řízení nedošlo. „Poškozené strany by musely podat žalobu o náhradu škody a v první fázi uhradit soudní poplatek, který činí 5 % z žalované částky,“ vysvětluje Dagmar Hartmanová, právnička zabývající se mimo jiné autorským právem.

Tato částka by - v případě, že by soud žalující strana vyhrála - byla přičtena k částce určené k uhrazení jako náhrady škody. Ale pravděpodobnost, že by ji Jakub F.,povoláním skladník, skutečně uhradil, není velká.

Softwarové pirátství se nevyplácí, krást se nemá

Jakub F. v letech 2009 - 2013 na filehostingový server hellshare nasdílel 7049 položek, obsahující operační systém Windows 8, Windows 7 a různé herní, filmové a hudební tituly. Za období roku 2012 až 2013 získal za stahování nahraných souborů finanční odměnu ve výši 7 220 Kč. To je vše, co Jakub F. svým sdílením získal, tedy pokud si odmyslíme těžko vyčíslitelnou „slávu“ ve warezové komunitě.

Dál už je to pro Jakuba F. jen nepříjemné.

Součástí trestu je propadnutí hardwarového vybavení, především notebooku a externího disku. Již tím je finančně „v mínusu“. Čas strávený po soudech a související nervy lze těžko vyčíslit. A stále je možné, že ČPU a Playman uplatní nárok na náhradu škody, o jejíž výši by teprve rozhodl znalecký posudek, respektive soud.

Kdo chcete pomoci Jakubovi F. k dosažení 200 000 přehrání, můžete zde.

O vyjádření jsme požádali i samotného odsouzeného a společnost Microsoft. Jakmile nám dorazí, do článku je doplníme.

,