BSA: Za uplynulý rok bylo ukradeno softwaru za 11 miliard dolarů

  • 24
BSA včera zveřejnila statistiky týkající se softwarového pirátství v jednotlivých zemích za uplynulý rok. Česko si vedlo v porovnání s ostatními státy více než dobře, statut největšího piráta nemá Čína, ale Vietnam.

Business Software Alliance (BSA) včera zveřejnila své výsledky týkající se softwarového pirátství za uplynulý rok 2001. Kradeného softwaru bylo vloni na celém světě podle studie 40 procent, přičemž v roce předchozím 37 procent. Poklesla však napáchaná škoda - softwaru se podle BSA ukladlo za "pouhých" 10,97 miliardy, přičemž v roce předchozím byla částka téměř dvanáctimiliardová.

Co do největšího počtu softwarového pirátství na světě zvítězila nikoli Čína, která je poměrně vyhlášenou mekkou, v níž lze sehnat opravdu cokoli. Primát si již podruhé za sebou odnesl Vietnam, a to s 94 procenty nelegálního softwaru (oproti loňsku pokrok - tehdy bylo ve Vietnamu 97 % warezu). Následovala již zmiňovaná Čína s 94 procenty, Indonésie a Ukrajina s 89 procenty a Rusko, když za rok 2001 bylo zaznamenáno 88 procent celkového kradeného softwaru.
V Asii celkově vzrostla podle BSA napáchaná škoda z 4,1 miliardy USD na 4,7 miliardy amerických dolarů.

Východní Evropa nás může zajímat nejvíce - zvláště pak Česko. To si ze všech států vedlo nejlépe, když bylo zaznamenáno softwarové pirátství na úrovni 43 procent. Dominovalo Rusko s Ukrajinou, celý blok bývalého Sovětského svazu měl warez v 87 procentech všech případů. Z východní Evropy si obstojně vedlo ještě Polsko - s 53 procenty nelegálního softwaru.

Česko je obecně vnímáno jako země s vysokou mírou počítačové kriminality. Podle statistik jsou na tom ovšem mnohem hůře některé státy západní Evropy. Francie měla za rok 2001 podle BSA míru softwarového pirátství ve výši 46 procent, Španělsko 49 a Řecko dokonce 64 procent. V Německu byly napáchány škody za téměř 700 miliónů USD.

Spojené státy dosáhly roční míry softwarového pirátství ve výši 26 procent a Británie podle BSA završila sezónu s 1/4 kradeného softwaru.

Business Software Alliance má zajímavou metodiku stanovování míry softwarového pirátství. Aliance vychází z prodeje softwaru v jednotlivých zemích a z poptávky po jednotlivých programech. Ztráta je odvozena také od průměrné ceny softwaru.

Výsledky studie v angličtině naleznete na stránkách BSA.