Bude D-VHS zabijákem DVD?

  • 5
Možná si ještě pamatujete na dobu, kdy se do tehdejšího československa dostávaly první přehrávače a rekordéry systému VHS. Možná z té doby ještě máte několik kazet. Nejdou přehrát ve vašem DVD? Zkuste D-VHS!
Poslední lednový den tohoto roku médii proběhla zpráva, která hovořila o tom, že čtyři americké filmové společnosti oznamují vydání některých svých titulů na Digital-VHS kazetě, která je podobná klasickým VHS videokazetám. Ačkoliv tento formát je na světě již kolem pěti let, není příliš rozšířen. Proč se společnosti Artisan, DreamWorks, Fox nebo Universal rozhodly právě nyní vydat některé své filmy, jako Independence Day (Den nezávislosti), Die Hard (Smrtonosná past), X-men nebo oba díly Terminátora? Co je vedlo k tomu, aby se obrátily zády k optickým diskům a oprášily videokazetu?

Klady D-VHS

Jeden z přístrojů na práci s D-VHSJedním z důvodů může být rozšiřování High Definition TV (HDTV). Videotechnologie Digital-VHS je totiž velice podobná právě technologii HDTV a přístroje D-VHS dokáží i HDTV signál nahrávat. Nespornou výhodou D-VHS formátu je oproti stále více se prosazujícímu DVD formátu až dvojnásobně větší rozlišení obrazu. Neopomenutelným kladem je i to, že přístroje pro práci s tímto formátem zvládnou díky zpětné kompatibilitě přehrávat i klasické VHS či S-VHS kazety (na ně umí i zaznamenávat).

Kazeta D-VHS se vzhledově neliší od svých předchůdců.Zápory D-VHS

Budeme-li hledat nedostatky, které má D-VHS v porovnání s DVD, nalezneme několik omezení, které nasvědčují tomu, že DVD rozhodně díky D-VHS nezanikne. Dokonce se zdá, že si tyto formáty nebudou ani příliš konkurovat. Jsou to v podstatě typická omezení pro každý záznam na kazetě. Můžete si například nechat zdát o rychlém náhodném přístupu k určitým částem záznamu. D-VHS například nezvládne vícejazyčnou podporu ať již dabing nebo titulky.

Samostatnou kapitolou jsou ceny médií a přístroje. Zatímco za D-VHS kazetu případný zájemce zaplatí téměř 1000 korun, ceny nových přístrojů se pohybují vysoko nad 40 000 korunami, což je bohužel mnohem více, než stojí DVD zapisovací mechanika do počítače.

Jak to vše funguje

Jednotlivé režimy D-VHSSystém D-VHS používá prakticky stejné kazety, jaké jsou k nalezení u VHS , jsou však vybaveny mnohem kvalitnější páskou. Vejde se na ně více než 44 GB dat. Hlavní úkol samotného přístroje je převést digitální nebo analogový signál na videodata, která jsou kódovány pomocí technologie MPEG 2. Existuje několik stupňů hustoty záznamu, kterým pak odpovídá délka záznamu (více viz. přiložená tabulka).

Co z toho vyplývá?

Zdá se tedy, že se D-VHS bude využívat především k záznamu. Lidé jsou zvyklí používat videokazety a videorekordéry, a tak se jim nahrávání na ně bude zdát přirozenější než například na DVD. DVD má naopak obrovskou výhodu jako médium využívané v počítačích.

Zajímavé rozhodně je, že společnost  JVC, která s D-VHS přišla, plánuje v letošním roce prodat kolem 100 000 kusů těchto přístrojů. Větší rozvoj se ale dá očekávat až s nižšími cenami a rozvojem HDTV televize.