Budeme již příští rok psát na elektronický papír?

  • 11
Možná si nedokážete pod pojmem elektronický papír nic představit, možná že si myslíte, že si ani nic představovat nemusíte. A třeba vás společnost Philips přesvědčí o opaku! Již příští rok se totiž možná setkáte s elektronickou knihou či novinami.

V tomto měsíci se oficiálně začaly prodávat produkty s názvem Tablet PC. V rámci uvedení tohoto produkt se začalo hodně hovořit o technologii „e-ink“ neboli elektronickém inkoustu. Tato technologie, jak možná víte, v podstatě umožňuje „psát“ na dotykovou obrazovku čímkoliv s ostrým hrotem. Pohyb tohoto hrotu je snímán a následně přenášen do počítače. Pokud je v počítači systém pro rozpoznávání ručně psaného písma, pak je možno využít takového systému jako obyčejného psacího papíru. To, co vy napíšete vlastním rukopisem, moderní systémy z cca 90 % rozpoznají a následně převedou do formy klasického textu psaného prostřednictvím klávesnice. Toto vše je již tedy známá technologie.

Systém, který se zatím spíše krčí v laboratořích, ale zanedlouho jej s velkou pravděpodobností budeme moci komerčně využívat, má s „e-inkem“ společné jen první dva znaky. Jedná se o „e-paper“ (elektronický papír), o kterém se naposledy výrazněji hovořilo na jaře tohoto roku, kdy v rámci jedné z výstav představila společnost Samsung svůj projekt elektronické knihy. Až nyní na podzim zvedla Samsungem hozenou rukavici další společnost. Jmenuje se Philips a holedbá se, že již příští rok budou moci různé společnosti využít jejích výzkumů k tomu, aby mohly začít vyrábět a prodávat produkty vybavené výše zmíněným elektronickým papírem.

K podpoře tohoto tvrzení má společnost připraveno několik argumentů. Jedním z nich je skutečnost, že ve spolupráci se společností E-Ink připravila funkční prototyp prvního systému s implementovaným elektronickým papírem. Také tvrdí, že dokončuje technologické postupy pro OEM výrobce, kteří na jeho základě budou moci takový systém ihned začít ve svých továrnách vyrábět.

Prototyp elektronické knihy E-book

Philip's Home Lab

Elektronický papír se u Philipsů vyvíjel v jejich specializované laboratoři nazvané „Philip's Home Lab“. V této laboratoři se vědci zabývají vývojem a implementací různých elektronických, digitálních zařízení a senzorů do běžného chodu domácnosti. Vzájemnému propojení všech těchto elektronických systémů pak vévodí myšlenka, aby co nejvíce zjednodušovaly život běžného člověka, který se nechce technikou příliš zaobírat, ale rád by ji využíval s co nejmenší námahou.

A právě technologie „e-paper“ má přinést uživateli mnohem větší pohodlí, než jaké může mít při používání klasického papíru. První prototyp elektronického papíru byl touto laboratoří představen již na podzim 2001.

Co se skrývá pod pojmem „e-paper“?

Na rozdíl od běžných LCD displejů, ke kterým je tento zobrazovací systém nejvíce přirovnáván, zde není kladen takový důraz na rychlé vykreslování jednotlivých obrazovek. Technologie totiž není primárně určena pro prohlížení multimediálních souborů, ale spíše jako náhražka současných knih či novin, a ve spolupráci s dotykovou obrazovkou také jako zápisník. Proto je odezva jednotlivých bodů kolem 150 ms, což znamená, že je displej za 1 sekundu schopen zobrazit celých šest obrazovek.

Některé specifikace „e-paperového“ systému od Philipsu :

Velikost displeje

3-15 palců

Rozlišení

125 bodů na palec

Kontrastní poměr

10:1

Úhel pohledu

180 °

Doba odezvy

150 ms

Rozhraní

8bitové paralelní

Dotyková obrazovka

možno doplnit

 

Základem systému je tenká fólie, která obsahuje milióny malých černých nebo bílých mikrokapslí, které jsou vyplněny barevně odpovídajícím pigmentem. Pomocí elektrického proudu jsou pak aktivovány určené kapsle, které se přepnou do požadované polohy. A z toho vyplývá jedna z hlavních výhod těchto systémů: obraz na nich zůstává i po vypnutí proudu, neboť tyto kapsle zůstávají v nastavené poloze a nevracejí se do „nulového“ stavu. Logicky je potřeba napájení takových systémů opravdu minimální.

Kvalita zobrazení elektronického papíru 

Budoucnost

Philips očekává, že první generace „e-paper“ systémů bude 1bitová monochromatická. Následně budou představeny 4bitové verze s odstíny šedi. Ale již v roce 2004 se mají na trhu objevit barevné elektronické papíry. Své k této technologii ještě řekne Samsung, ale například i společnost Xerox, jejíž systém je založen na bodech, které jsou z jedné strany bílé a z druhé černé a za pomoci elektroniky jsou otáčeny podle potřeby ne jednu nebo druhou stranu.