Budou celníci vyžadovat místo pasu chůzi?

  • 16
Nejen obličej, otisk prstu či sítnice může být jedinečným identifikačním znakem člověka. Pentagon pracuje na technologii, která umožní poznat člověka podle jeho chůze. Úspěšnost dosahuje až 95 %.
Strach z terorismu a snaha o maximální prevenci před tímto nebezpečím dostává na svět mnohdy na první pohled nemožné technologie. Věřili byste například člověku, který vám bude tvrdit, že vás dokáže mezi miliardami lidí identifikovat jen podle vaší chůze?

Za vším hledej Pentagon

V rámci kontroverzního programu „Total Information Awarenes (TIA)“ jsou Pentagonem podporovány různé projekty, které mají na jednu stranu ochránit Američany před různými nekalými živly, ale na druhou stranu zasahují až příliš do soukromí.

Jedním z takových projektů je práce na technologii, která využívá teorii o jedinečnosti lidské chůze. Tato teorie tvrdí, že každý jedinec má při chůzi natolik specifické pohyby, že je možno jej takto jednoznačně identifikovat. V podstatě se prý dá originalita chůze přirovnat například originalitě podpisu.

Na základě této teorie byl vyvinut systém, jenž prostřednictvím radaru snímá lidskou chůzi a získaná data následně vyhodnotí a porovná s databází. Pentagon financoval vývoj této technologie na Technologickém Institutu v Georgii. Výsledkem výzkumu byl systém, jehož úspěšnost se při identifikaci osob pohybovala v rozmezí 80 – 95 %. Ačkoliv se to může zdát málo, ve spolupráci s dalšími identifikačními systémy může být například v oblastech s vysokou koncentrací lidí poměrně rychle z několika tisíc osob vybráno pár podezřelých, které bude mnohem snadnější prověřit.

Výhodou takového zařízení je jeho využití i za ztížených podmínek, kde jiné bezkontaktní identifikační systémy nemusejí tak dobře fungovat. Krychlovému radaru s délkou hrany pod 50 cm totiž nečiní potíže například tma či mlha. Navíc se dá nasadit v prostorách, kde je z nějakého důvodu potřeba, aby lidé se v něm pohybující nevěděli, že jsou prověřováni.

DARPA

Až získá prototyp zařízení agentura „DARPA ( Defense Advanced Research Projects Agency)“, budou se jednotlivá data o chůzi začleňovat do systému TIA, kde budou propojena s dalšími získanými údaji. DARPA hodlá na základě všech získaných údajů, které bude mít k dispozici na jednom místě, chránit Spojené státy před teroristickými akcemi a případně je i předpovídat. To je prý její primární cíl. K tomu má mít podle agentury AP k dispozici mimo jiné údaje o vízech, pracovních povoleních, řidičských průkazech, pronajatých autech a zakoupených letenkách. Identifikační databáze pak budou obsahovat biometrické identifikační údaje (např. otisky prstů, ale právě i chůzi), finanční a zdravotní záznamy. Dále např. informace o vzdělání či z katastru nemovitostí.

Systém, který bude shromažďovat tak komplexní data, jen láká ke zneužití. Proto se americký kongres shodl na tom, že nebude moci být využit proti americkým občanům bez jeho předchozí revize.

Petabyty dat

Problémem však také může být datová náročnost, se níž bude potřeba počítat. Je sice pěkné, že údaje budou dostupné a využitelné okamžitě, bez nutnosti je odněkud složitě získávat, ale jejich množství se bude počítat na petabyty. Jen pro představu o datech, které představuje jeden petabyte: knihovna, která by chtěla mít soubor knih s takovým množstvím informací, by musela skladovat kolem devadesáti miliard titulů.