Vesmírný architekt Ondřej Doule

Vesmírný architekt Ondřej Doule | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Budoucnost patří nafukovacím stavbám, říká vesmírný architekt

  • 14
Na otázky čtenářů Technet.cz ve středu odpovídal Čech, kterému byla i Země malá. Vesmírný architekt Ondřej Doule, jenž připravuje projekt marsovské základny pro NASA například tvrdí, že budoucnost stavebnictví je doslova nafukovací. A to nejen ve vesmíru.

Ondřej Doule je architekt, pro kterého byly běžné stavby příliš pozemské. Vyrazil do oboru, který mu dává dost prostoru v rozletu, a stal se jedním z mála architektů světa, soustavně pracujících pro vesmírný program.

A tímto směrem vedla i většina otázek čtenářů.

"Nafukovací obydlí jsou budoucnost osídlení vesmíru, ale i budoucnost architektury na Zemi. Jejich výhodou je, že je můžeme složit do velmi malého prostoru a po rozložení získat bezpečný (se současnými materiály jako Kevlar, Nextel, Kapton) a poměrně velký prostor," vysvětloval vesmírný architekt, který spolupracuje s nejdůležitějšími institucemi v oboru, včetně NASA, pro kterou připravuje například projekt základny pro planetu Mars, jak prozradil v rozhovoru pro Xman.cz. Celý rozhovor je dostupný zde.

ON-LINE rozhovor s vesmírným architektem

Ondřej Doule odpovídal na vaše otázky ve středu 24. srpna.

Ptali jste se ZDE. 

Člověk, který navrhuje vesmírné stavby, musí také i sledovat události, které se v této oblasti dějí.

"NASA vyvíjí tzv HDU (Habitat Demonstration Unit), který bude testován také tento podzim (12.9.) v Arizoně spolu s řadou robotických systémů (Robonaut, Athlete). HDU je simulátor habitatu (obytného prostoru) na Měsíc a případně na meziplanetární lety," připomíná blížící se akci ve své odpovědi čtenáři Ondřej Doule.  

Architekt Ondřej Doule s nákresem lunární základny.

Došlo i na konkrétní dotazy o vlastnostech vesmírných staveb a materiálů, ze kterých se budou stavět.

"Na Marsu jsme o vakuové izolaci neuvažovali, klasické (flight proven) pěnové materiály, v kombinaci s Nextelem, hliníkovou fólií a kevlarem, jsem považoval za dostačující," odpověděl Doule na dotaz týkající se stavebních materiálů pro marsovské budovy.

ONDŘEJ DOULE

Narodil se roku 1978. Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT a Mezinárodní vesmírnou univerzitu ve Štrasburku. Nyní působí na štrasburské univerzitě.

"Dvojitá nafukovací konstrukce interiéru, žádné ostré hrany uvnitř kosmického hotelu a prostory o malém objemu, aby pasažér neuvízl v prostoru z kterého by následně nemusel dostat," nastínil Doule požadavky na bezpečnost vesmírného hotelu. 

Asi nikoho nepřekvapí, že i on by se chtě do vesmíru podívat: "Rád bych se podíval mimo naši planetu i dlouhodobě. Říká se, že se o životě dozvíte mnohem více, když planetu Zemi vidíte z oběžné dráhy..."