Populární Wikipedii si nyní můžete stáhnout i do počítače – v anglické,

Populární Wikipedii si nyní můžete stáhnout i do počítače – v anglické, německé, francouzské nebo třeba italské verzi

Buďte chytří jako Wikipedie i bez přístupu k internetu

  • 43
Kompletní obsah Wikipedie si nyní můžete stáhnout přímo do svého počítače. Ke stažení je k dispozici nejrozsáhlejší, anglická verze a rovněž i několik dalších jazykových mutací Wikipedie, čeština bohužel chybí.

Nová možnost stažení dat z Wikipedie potěší především uživatele s malým mobilním datovým limitem, kteří tak nemusejí pro každé heslo chodit na internet.

Velikost kompletního balíčku anglické Wikipedie je přibližně 10 GB a najdete v něm pouze texty, nikoli obrázky a fotografie.

Podobně jako u Wikipedie se nelze ani v případě služby Wikicitáty absolutně spoléhat na důvěryhodnost obsahu připraveného ostatními uživateli

Wikipedia ovšem není jen encyklopedie statisíců hesel. Prostudovat si můžete například i knihovnu volně použitelných fotografií, videí či zvukových nahrávek Wikimedia Commons, volně dostupné knihy, učebnice, skripta a další publikace najdete na stránkách Wikiknihy a hodit se vám může i výkladový slovník Wikislovník nebo sbírka citátů Wikicitáty. Kromě češtiny jsou tyto služby samozřejmě dostupné i v angličtině a dalších jazycích.

Britannica

Encyklopedie Britannica s více než 240letou historií již bude k dispozici pouze v elektronické podobě

Úctyhodných 244 let vycházela v tištěné podobě britská encyklopedie Britannica, čítající ve své poslední verzi celkem 32 svazků. Další osud slavné encyklopedie bude již čistě elektronický, její obsah bude dostupný pouze prostřednictvím internetu a nově i ve verzi pro tablety.

Počtem hesel se Britannica nemůže Wikipedii ani zdaleka rovnat, na druhou stranu jsou záznamy v největší tištěné encyklopedii na světě zpracovány s obrovskou pečlivostí. Na rozdíl od komunitně tvořené Wikipedie se na sestavení obsahu encyklopedie Britannica podílely tisíce odborníků, univerzitních profesorů a dalších vzdělanců.

Základní přístup do online verze encyklopedie Britannica je k dispozici zdarma, za kompletní informace se ovšem platí. Existuje ale i možnost získat k encyklopedii plný přístup zdarma, pokud si o něj zažádáte prostřednictvím speciálního formuláře a budete uznáni za aktivní bloggery či jinak publikující zájemce o kvalitní informace z encyklopedie Britannica.

Cambridge Dictionaries

Tam kde nepomůže ani encyklopedie se nabízí využití výkladového slovníku, například online služeb Cambridge Dictionaries

Pokud v anglické Wikipedii nebo encyklopedii Britannica nenajdete výraz, kterému jste při studiu angličtiny nerozuměli, zkuste použít online službu Cambridge Dictionaries. Slovníková část nabízí informace o pravopisu, nahrávky anglické i americké výslovnosti slov a samozřejmě i definice hledaných výrazů. Velmi rozsáhlý internetový slovník vám pomůže i s anglickou gramatikou a nechybí v něm ani thesaurus, tedy slovník podobných a souvisejících slov. Využití online služeb Cambridge Dictionaries je zdarma.

CoJeCo

Encyklopedie CoJeCo s více než 113 000 hesly může dobře posloužit i jako výkladový slovník cizích slov

Více než sto tisíc hesel obsahuje česká encyklopedie CoJeCo, která ovšem spíše než na kvalitu vsází na kvantitu. Nečekejte proto zevrubný popis hesel, ale spíše jen výkladový slovník, který vám ovšem může přijít vhod při mnoha příležitostech.

Vševěd

Encyklopedii Vševěd můžete nosit i po kapsách – pokud vlastníte telefon s Androidem nebo iPhone

Téměř sto tisíc hesel obsahuje encyklopedie Vševěd, která je dostupná i ve verzi pro mobilní telefony iPhone a smartphony či tablety s operačním systémem Android. Na ostatních mobilech lze encyklopedii využívat prostřednictvím SMS zpráv.

Specializované encyklopedie

Na českém internetu samozřejmě najdeme i mnoho specializovaných aplikací, jako je třeba Malá encyklopedie kosmonautiky, Znalec Vín, Velká encyklopedie akvarijních rybiček a desítky dalších. Naopak se svou vlastní encyklopedií neuspěl Microsoft, který ukončil projekt Encarta v roce 2009, ani Google, jehož projekt Knol skončí letos v dubnu.

Používáte pouze Wikipedii, nebo i další internetové encyklopedie? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními čtenáři v diskusi.