Byl to "jen" studentský projekt. Teď pomáhá záchranářům po celém světě

  13:00
Nejprve pomáhal na zemětřesením zničeném Haiti, poté český studentský projekt zvítězil v národním kole soutěže Imagine Cup 2010. Nyní software GINA testovali čeští záchranáři při pátracích akcích v nejzničenější oblasti Japonska.
Systém GINA v Japonsku

Systém GINA v Japonsku | foto: Silvie Horáková

GINA (akronym názvu Geographical INformation Assistant) je softwarový systém pro mobilní zařízení, umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu nejen geografických informací. Je určen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách.

Systém GINA vytvořila trojice studentů z Fakulty informačních technologií VUT v Brně a vyhrála s ním národní kolo studentské soutěže Imagine Cup 2010, pořádané společností Microsoft - více zde. Redaktoři Technet.cz každoročně zasedají v porotě soutěže a přinášejí vám i zpravodajství z mezinárodního finále. To se letos odehraje v New Yorku. V pátek se v Brně rozhodne, jaký projekt se jej zúčastní.

Záchranáři Sibřina o.s. se systémem GINA
Systém GINA v Japonsku
Stanislav Bornay v katastrofou postižené oblasi Sendaj

Záchranáři Sibřina se systémem GINA v Japonsku. Na snímku vpravo stojí Stanislav Bornay u výše zmiňované budovy školy.

Aplikace byla aktivně použita při záchranářských pracích v zemětřesením zničeném Haiti, před několika týdny ji testoval tým českých dobrovolných záchranářů na tsunami zničeném východním pobřeží Japonska.

GINU také nyní využívá Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) pro monitoring šíření cholery na Haiti. Aktivně je na Haiti využívají i bezpečnostní agentury při bezpečnostních misích. V pilotní fázi pracuje GINA i v Brazílii, kde je využívána terénními pracovníky při odstraňování následků lednových povodní.

GINA v Japonsku: občas nebylo co mapovat, vlna vše smetla

Do pátracích akcí v zemětřesením a tsunami zničené části Japonska se zapojili i záchranáři z jednotky sboru dobrovolných hasičů Sibřina. Měli s sebou i zatím netradiční vybavení - odolné komunikátory s navigačním a komunikačním systémem GINA.

Více informací

O softwaru GINA si přečtěte v reportáži z finále soutěže Imagine Cup 2010 ve Varšavě  - ZDE

Pátrací tým vyzkoušel GINU v opravdu extrémních podmínkách. Infrastruktura v prozkoumávaných oblastech byla zcela zničena, záchranáři tak museli pracovat bez dodávek elektrického proudu a s velmi přetíženou, a tedy nestabilní mobilní sítí.

GINA měla sloužit především pro vzájemnou navigaci záchranářů a hlavně k zaznamenávání překážek (chybějící komunikace, zavalené komunikace) a sdílení dalších strategických informací. Vyskytl se však nečekaný problém. V některých oblastech nebylo co zaznamenávat, protože tam po obří vlně prakticky nic nezbylo.

Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů

Z hustě obydlené oblasti nezbylo po tsunami prakticky nic.

Jak se se systémem GINA při pátracích akcích v oblasti města Sendaj v prefektuře Mijagi pracovalo, jsme se zeptali velitele týmu záchranářů Stanislava Bornaye.

Je vůbec při záchranných pracích čas elektronické systémy typu GINA využívat?

CEO GINA Software a velitel záchranářů Sibřina o.s. Stanislav Bornay

Jeden z autorů aplikace a zároveň ředitel společnosti GINA Software Zbyněk Poulíček a velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů Sibřina Stanislav Bornay u redakce iDNES.cz

Je potřeba rozlišovat, zda se jedná o záchrannou, nebo pátrací akci. V našem případě šlo spíše o pátrací akci a tam na to prostor jednoznačně je. Mít v reálném čase v mapě zanesené překážky, objekty, poznámky a třeba i fotografie naši práci a koordinaci týmu zefektivňuje.

Na druhou stranu, u některých záchranných akcí opravdu není času nazbyt. Ale například vyhledávání osob tento systém velmi zefektivňuje.

V čem byla GINA hlavním přínosem pro misi v Japonsku a jak jste ji konkrétně používali?

Nasazení GINY jsme brali jako test. Nebyli jsme oficiální tým, ale dobrovolníci, takže jsme byli vždy pod vedením v konkrétním sektoru. Měli jsme na starosti především vyhledávání obětí. S GINOU jsme chtěli mapovat terén: že tam chybí most, nebo je shořelý dům. Jenže v místech, kde jsme byli, to v podstatě nešlo ... tam nebylo vůbec nic. Původně to byla hustě obydlená oblast, luxusnější rodinné domy, divadla, školy, benzínové pumpy ... ale kromě torza benzínové pumpy a jediné školy nezůstalo v Sendai vůbec nic, takže nebylo co mapovat.

Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů

Hromady trosek a vraky automobilů. Na pravém snímku pohled do dveří místní školy, ve které se zázrakem ve vyšších patrech zachránilo 15 lidí.

Po cestě jinými oblastmi jsme zkoušeli, jak do mapy zanést spadlé mosty a domy, jak rozeslat jejich fotku ostatním záchranářům. Ve složitějších terénech pak GINA pomohla v koordinaci týmu. Velitel díky ní vždy ví, kde má které lidi. V případě nutnosti lze snadno spustit SOS volání.

Aktuální sbírka

pořádá: HAND FOR HELP EUROPE

pokryje: mise záchranářů do Japonska, pomoc obyvatelům Mijagi

účet: 488 553 2036/5500

více informací ZDE

Jak se GINA osvědčila v prostředí bez elektrické energie a s nefunkčními GSM sítěmi?

Situace v Japonsku byla v mnoha ohledech naprosto extrémní. Veškeré pevné sítě nefungovaly a i mobilní komunikační trasy fungovaly velmi omezeně. Mnoho ústředen při pobřeží bylo zničeno a oslabená síť byla neskutečně přetížená, protože ji využívali úplně všichni. GINA datové spojení potřebuje, takže to byl někdy problém.

(V nové verzi aplikace však bude podle Zbyňka Poulíčka z GINA Software možné jednotky spojovat ad-hoc sítí přes Bluetooth, nebo Wi-fi.)

Nabíjení bylo možné pouze přes adaptéry v autě, je to sice pomalejší než ze sítě, ale po většinu času jediné řešení. K elektrické síti jsme se dostali jen u hasičů, nebo ve sportovních halách, kde byli ubytovaní evakuovaní lidé.

Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů

Jak dlouho vám systém vydržel v provozu na baterie?

Nutno zdůraznit, že GINA je software a velmi tedy záleží na tom, na jaký přístroj jej nainstalujete. My jsme používali komunikátory Motorola. Těm nevadila ani voda ani mráz. Navíc se dobře ovládají i v rukavicích, protože dotykový displej i klávesnici lze obsluhovat ukazovátkem. Při plném vytížení, tj. zapnutém GPS, fotografování, vkládání fotografií do systému, atd. nám komunikátor vydržel tři hodiny. Byli jsme však pochopitelně vybaveni zásobou náhradních akumulátorů. V ideálním případě by výdrž u námi použitého mobilu měla dosáhnout 12 hodin.

Jak dlouho trvá se s GINA naučit pracovat?

Imagine Cup 2011

Další ročník studentské soutěže Imagine Cup pořádané společností Microsoft se blíží. České národní kolo proběhne v pátek 29. dubna od 10 do 17 hodin na FIT VUT Brno.

Imagine Cup 2011

Redakce Technet.cz je tradičním partnerem, redaktor je i jedním z porotců. Vítězný tým postoupí do finále. To bude v červenci v New Yorku. Z obou kol přineseme reportáže. 

To je právě důležité, že obsluhovat toto zařízení se naučí každý během půl hodiny. Nepotřebujete školení. Ty jednotky stačí rozdat před akcí a těm, co je dostanou poprvé, stačí udělat krátké představení některých funkcí a postupů. Takže když třeba přijede více pátračů, za pár desítek minut mohou systém normálně používat.

Co říkali na systém GINA japonští záchranáří, které jste během práce potkávali?

To je dost paradoxní. My jsme se šest dní pohybovali v těch nejtěžších oblastech a tam jsme skoro žádné záchranáře nepotkali. Přitom tam bylo pořád co řešit, protože obětí bylo mnoho na každém kroku. Japonci svými prostředky zvládli to, že tam, kde dřív byly cesty, pásovými buldozery rozhrnuli trosky, aby bylo kudy projíždět. A taky že označili budovy a auta, které prohledali a ze kterých odvezli oběti. Ale jinak neměli čas ani sílu prohledávat nic jiného a nechali to tak. My jsme tam potkali asi dvacet vojáků za tři dny. To je při tak obrovské rozloze,  kterou měli prohledat, naprosto nedostačující.

No a to pak s odpuštěním nasírá, protože oficiálně žádnou pomoc Japonsko nechtělo a z letiště zpět domů poslalo asi šedesát kompletně vybavených záchranářských týmů, které tam mohly pomáhat.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...