Čas na skvělý upgrade. Vyzkoušeli jsme Zoner Photo Studio 12

  11:00
Populární český grafický editor dostal nové grafické rozhraní, katalog fotografií s možností popisu klíčovými slovy a spoustu nových funkcí. Zaměřuje se především na opravu špatně nafocených snímků. Poradí si s nimi i začátečníci.

Zoner Photo Studio 12 | foto: Zoner

I ze špatné fotky může být dobrá. Poslední verze Zoner Photo Studia přidala nové nástroje, které pomohou napravit mnohé chyby při focení. I poměrně pokročilé nástroje nabídne přitom program tak, aby si s nimi poradil i začátečník, který toho o fotografii a počítačové grafice mnoho neví.

Irelevantní srovnávání s Photoshopem

Snad od začátku vývoje tohoto programu se musí autoři vyrovnávat s výtkami recenzentů i "zkušených uživatelů", že ve Photoshopu je ta která funkce mnohem sofistikovanější, že tam jde to či ono lépe. Tak proč používat Photo Studio (ZPS)?

Fotoalbum Rajče.net

Rajce net

Místo pro vaše fotografie - jednoduché sdílení fotoalb na internetu.

Tohle srovnání se samozřejmě nabízí, ale má jedno úskalí, oba programy jsou určeny pro něco trochu jiného a pro trochu jiné uživatele. Tvrdit, že ZPS se vyrovnává Photoshopu, by byl naprostý nesmysl. Stejně tak je ale mimo tvrzení, že není důvod používat ZPS, když mám (ruku na srdce, leckdy ukradený) Photoshop.

Jistě, profesionálové, kteří znají význam všech nastavení a potřebují všechny pokročilé funkce, budou asi z Photo Studia zklamaní (ačkoli možná ne, ale k tomu se dostaneme). Je to ale podobný případ, jako když chcete zasadit květinu na zahrádce. Jen proto, že máte bagr, opravdu ho na sázení použijete? Bude rychlejší použít rýč a lopatu. Podobně se to má i s oběma programy: i když máte legální Photoshop, může být někdy výhodnější použít Photo Studio. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli hardwarovým nárokům. Zatímco práce s Photoshopem na netbooku není zrovna nejpohodlnější, se ZPS se dá pracovat docela dobře.

Důvod k upgradu

Nová verze s pořadovým číslem 12 je ve skutečnosti osmou komerční verzí produktu. Zatím jsme měli možnost seznámit se pouze s betaverzí, a ještě poměrně krátce. Proto by nebylo korektní program hodnotit či vydávat soudy o fungování té které funkce. Řadu věcí mohli ještě programátoři ve verzi, která se shodou okolností dnes začíná prodávat, dodělat a upravit.

Zoner - posun barev

Právě proto bychom vás rádi seznámili spíše s prvními dojmy z programu, klasická recenze samozřejmě bude následovat, až otestujeme skutečně komerční verzi.

Zoner uváděl novou verzi ZPS každý rok při příležitosti Invexu, čemuž se u brněnské firmy nemůžeme divit. Nad Invexem se už ale zavřela voda, a letošní verze tak spatřila světlo světa už ke konci září. Zoner Photo Studio 12 už dávno není jen správcem multimédií, jakým byl jeho předchůdce Zoner Media Explorer.

Na druhou stranu, ačkoli každý rok přibyly do programu nějaké funkce, mohlo být pro řadu uživatelů trochu zbytečné upgradovat každý rok. Zejména pokročilé funkce totiž využili jen výjimečně. Letos je ale upgrade skoro povinný, krok kupředu je tentokrát znatelnější než jindy.

Může za to určitě především zcela propracované uživatelské rozhraní. Programátoři se zbavili původního, někdy trochu nepřehledného prostředí a představili novou koncepci, založenou na kartách (modulech). Vše funguje na podobném principu jako třeba u internetových prohlížečů. I tady máme pod hlavní lištou různé stránky. Jakkoli si na tuhle novinku budou uživatelé předchozích verzí asi trochu zvykat, brzy jim přejde do krve. Dokonce bychom se nebáli tvrdit, že právě jim se bude nakonec nové prostředí líbit víc než novým uživatelům.

Zoner - prostredi 2

Koncept karet totiž umožňuje přirozenější přechod mezi jednotlivými částmi programu, především mezi průzkumníkem a editovaným obrázkem, ale také mezi režimem prohlížení a editace. Nejlépe pak využijete tuhle koncepci v celoobrazovkovém režimu, zejména na malých displejích je to opravdu ku prospěchu.

Kosmetickou, ale docela chytrou změnou je pak výchozí tmavá šablona. Prostředí v ní vypadá o poznání příjemněji. Skiny nabízely už předchozí verze, ale řada uživatelů si prostředí nikdy nezmění, takže jim to programátoři trochu ulehčili.

Pořádek v obrázcích

Jednou z nejvýznačnějších novinek je katalog, který umožní poměrně efektivně vyhledávat ve fotkách. Tady je důvod, proč by se mohlo ZPS hodit i profesionálům, v nastavení totiž existuje možnost určit jako editor fotografií jiný program (třeba právě Photoshop) a Photo Studio vyžívat jen jako komfortní a rychlý prohlížeč, případně jako správce archivu.

Již téměř od počátků nabízí PS možnost popisovat fotky pomocí klíčových slov a na jejich základě pak filtrovat a vyhledávat. Klíčových slov může mít fotka víc. Lze z nich vytvořit Archivy, jakási virtuální úložiště souvisejících fotek. Mohou být ve více úložištích, ale na disku samozřejmě zůstávají jen v jedné kopii.

Katalog, který je novinkou, pak nabízí řešení pro línější uživatele. Popisovat fotky klíčovými slovy, jakkoli to jde hromadně, totiž stojí trochu námahy. A tak Katalog nabídne možnost třídit fotky automaticky podle data pořízení, velikosti atp. Pochopitelně i v tomto případě zůstávají obrázky na svém původním místě a katalog vytvoří jen virtuální úložiště. Jednoduše se tak můžete podívat například na všechny fotky pořízené loni v prosinci.

Zoner Puzzle

Když už jsme zmínili hromadné funkce, určitě stojí za připomenutí možnost hromadného přejmenovávání souborů. Photo Studio umožňuje jednoduše pojmenovat fotky, přičemž nabízí některé nástroje pro automatickou tvorbu jmen, například datum a čas, případně automatické počítadlo, které k nastavenému jménu postupně přidá čísla. Vůbec většinu úprav lze v ZPS dělat hromadně a je jedno, jestli je to konverze formátů, změna velikosti nebo třeba úprava expozice či vylepšení fotografií. Dvanáctka přitom umožní hromadně přejmenovávat i jiné soubory než obrázky, což se může někdy hodit.

Obrázek lusknutím prstů

Snad každý se někdy setkal s potřebou dostat obrázek z nějakého dokumentu. Často jde třeba o PDF, do kterého skenují některé síťové kopírky ve firmách, nebo si ho stáhnete z internetu. Nová verze nabízí speciální funkci pro vytažení obrázku z PDF dokumentu a další pro vyjmutí z libovolného souboru. V některých případech vám tyto funkce mohou ušetřit hodně práce, i když pokročilejší uživatel by tady zřejmě uvítal aspoň minimální možnosti nastavení, například získat obrázky jen od určité velikosti.

Samozřejmě zachovány zůstaly i další možnosti získávání obrázků. Kromě standardních možností nabídne ZPS přímý sken z rozhraní TWAIN (většina skenerů), vytvoření obrázku ze schránky, ale třeba také hromadné stažení obrázků z webu. Zejména novináři, včetně autora tohoto textu, pak docela rádi využívají možnost zachytávání obrazovky (screenshot) v případech, kdy potřebují do textu ukázky nějakého programu. To samozřejmě umí víc aplikací, ale v ZPS je to pohodlné, navíc máte po ruce hned další nástroje pro následnou úpravu obrázků.

Když už mluvíme o tom, co se může hodit nejen novinářům, rozhodně stojí za to připomenout i hodně vylepšené vkládání obrázků. Photo Studio od počátku vrstvy neumělo, pokročilejší funkce si vyžádaly vznik jakýchsi virtuálních vrstev, které jsou aktivní jen v okamžiku úprav. Nejde tak, jako například ve Photoshopu, o nezávislé vrstvy, se kterými jde pracovat samostatně. Běžný uživatel ocení tuto funkci v okamžiku, kdy chce zkombinovat dva obrázky nebo třeba do obrázku přidat text. Dosud Photo Studio umožnilo jen vložit další obrázek a posunovat ho. Nově je k dispozici transformace, to znamená, že vkládaný obrázek či text můžete přizpůsobit cíli.

Když prozradíme něco z redakční kuchyně, celkem jednoduše tak lze například zkombinovat fotografii mobilního telefonu se screenshotem displeje. Ano, ve Photoshopu jsou pro to mnohem lepší a sofistikovanější nástroje, ale někdy je prostě potřeba zvolit rychlejší variantu. Navíc, v nové verzi 12 můžete kromě transformace přidat ke vkládanému objektu třeba stíny a udělat další úpravy, takže výsledek je pak více než akceptovatelný.

Když chcete fotit lépe

Přiznejme si, že jsme si na začátku trochu zapřeháněli, ze špatné fotky neudělá dobrou ani ten nejlepší program. Přesto lze ale v řadě případů obrázku hodně pomoci a vylepšit výsledný dojem. To platí dokonce i v případech, kdy je obrázek na první pohled dokonalý. Nezapomínejme, že čip fotoaparátu se nedá ošálit tak snadno jako lidské oko a často zachytí i věci, které sami nevidíme nebo spíše nevnímáme. Skoro všem digitálním fotkám proto drobná úprava v počítači prospěje, i když uděláme jen drobný ořez nebo některá menší vylepšení.

Zoner Transformace

Jednou z věcí, které jsou na ZPS obecně poměrně oceňovány, jsou nástroje pro začátečníky či mírně pokročilé uživatele. Program totiž umožňuje i běžnému uživateli udělat řadu úprav v automatickém režimu, kdy o grafice a focení nemusí vlastně vědět vůbec nic. Na druhou stranu je ale u většiny těchto funkcí k dispozici i manuální nastavení. Uživatel se tak může docela snadno propracovat od někoho, kdo jen věří programu, po toho, kdo si umí s obrázky opravdu vyhrát. Je to jako s pákovým a automatickým kávovarem. Když se naučíte pracovat s pákovým, uděláte mnohem lepší kávu než z automatického. Jenže když s pákovým neumíte nebo nemáte chuť si s kávou hrát, lepší výsledek nabídne automatický kávovar.

V minulé verzi se objevila zajímavá funkce Automatické vylepšení, ta se v betaverzi jmenuje kreativně Quick Fix, ale autoři přiznali, že v komerční verzi se vrátí k původnímu označení. Co je mnohem důležitější, tato funkce prošla velmi citelným přepracováním algoritmů a nyní jsou výsledky skutečně velmi dobré. Pozitivní přitom je, že dobrou fotku nezmění, přeloženo nezkazí, horší může vylepšit. Po nějaké době hraní si s ní zjistíte, že výsledky funkce jsou často lepší, než když se snažíte hrát si s různými nastaveními a možnostmi.

Další zásadní změnou prošla funkce pro vytváření Panoramat. Ta v minulé verzi nepodávala úplně špatné výsledky, ale přece jen k dokonalosti něco chybělo. Ve dvanáctce je kompletně předělaná a rozhodně jí to prospělo. Ocení ji především méně pokročilí uživatelé, kterým umožní automaticky udělat panorama i z obrázků, které mají různou ohniskovou vzdálenost, liší se expozicí i clonou. Program si s tím vším poradí a výsledky jsou často příjemným překvapením. K funkcím pro začátečníky přidejme ještě nové tiskové šablony a také rámečky. Kreativitě se v tomto směru meze nekladou.

Modla jménem RAW

Výletem do poloprofesionálních sfér bylo v minulých verzích zařazení nástrojů pro práci s formátem RAW. Obsahuje metadata a používají ho především pokročilejší fotografové. Hodně zjednodušeně bychom mohli říci, že při focení do formátu RAW nechá fotoaparát většinu úprav na uživateli a jeho počítači, poskytne mu přitom to, co doopravdy zachytí snímač. To dává samozřejmě velký prostor pro následnou úpravu, ale vzhledem k datové náročnosti není tento formát pro začátečníky vhodný. RAW navíc opravdu následnou úpravu v počítači potřebuje.

Nástroje v minulé verzi byly jakýmsi náznakem, kam se chtějí programátoři vydat. ZPS 12 v tomto směru udělalo kupředu velký skok. Formátu RAW je dokonce věnován vlastní modul, přičemž hodně pozornosti bylo věnováno optimalizaci náhledů. I proto se dá s RAW soubory pracovat i na méně výkonných počítačích. Problém je, že fotografické firmy nepoužívají RAW úplně stejně, takže ZPS si poradí jen s některými. Jejich seznam najdete na webu výrobce.

RAW

Modul RAW nabízí nepřeberné množství funkcí. Pro méně pokročilé uživatele je zajímavá především funkce HDR. Ta dokáže zkombinovat tři obrázky s různou expozicí do jednoho vyrovnaného. U formátu RAW stačí dokonce jediný snímek, funkce je ale k dispozici i u JPG, pak ale budou třeba tři obrázky. Oč vlastně jde? S problémem se setkáte například tehdy, když fotíte sluncem zalitou krajinu u vody. Dosáhnout správné expozice nebe, vody i krajiny je prakticky nemožné.

Většina digitálních foťáků nabízí tzv. expoziční vějíř, či chcete-li bracketing. V podstatě tak uděláte tři stejné snímky, jeden normálně exponovaný, jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný. Funkce HDR pak tyto tři snímky zkombinuje a vytvoří jeden s ideální expozicí pro všechny části obrazu. Jako všechny funkce, ani tato nefunguje vždy, někdy jsou ale výsledky více než skvělé.

Přirozeně, řadu nástrojů nabízí Photo Studio i pro práci s běžnými fotkami. Hodně zapracovali v Zoneru zejména u doostření, které je nyní opravdu příjemným a užitečným nástrojem. Nově přibyly i nástroje jako Droste efekt, který vytváří specifický druh obrázku opakujícího se v sobě samém, Měkká kresba, Posun barev nebo spíše zábavné drobnosti jako Poštovní známka či Puzzle i s chybějícími kousky.

Za vyzkoušení určitě stojí

Jednou z výhod Photo Studia je to, že opravdu umožňuje uživateli růst. Samozřejmě existují i programy zdarma, které nabídnou srovnatelné funkce. Na druhou stranu, ceny programu nejsou přemrštěné, navíc díky českému vývoji je k dispozici i česká uživatelská podpora, která se může někdy hodit také.

Program existuje ve dvou verzích, Professional se všemi funkcemi přijde na 1 999 Kč při elektronickém dodání. Omezená verze Home, kde jsou pokročilé funkce zakázány, stojí 999 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 32 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...