Rozfázovaný pohyb - dívka

Rozfázovaný pohyb - dívka | foto: Profimedia.cz

Časosběry čtenářů ukázaly VŠE a ještě více. Vyhlášení timelapse soutěže

  • 13
Balení tandemu na cesty, plynoucí oblaka i dadaistické kreace nám přišly do dubnové soutěže. Nejlepší video jsme ocenili profesionální verzí Zoner Photo Studia, cenu dostanou všichni účastníci, kteří časosběrné video poslali.

S vyhlášením výsledků časosběrné soutěže jsme si dali na čas. Pořád se něco dělo, a až teď se nasbíral čas k vyhlášení se vším všudy. Všem soutěžícím, jejichž práce a nadšení si vážím, se tímto omlouvám za zpoždění.

Časosběrná videa

Timelapse neboli časosběry jsou videa vytvořená složením fotografií pořízených v pravidelných intervalech a vytvářející tak iluzi (obvykle) zrychleného pohybu). Přečtěte si, jak časosběrná videa vytvářet.

Účast nebyla tak velká, jak bych si přál, nicméně dnes, když jsem každému účastníkovi psal mail s číslem jeho slevového kupónu na produkty Zoner, byl jsem tomu málem rád. Do soutěže se nám přihlásilo přes třicet snímků, ze kterých po vyházení příspěvků nedodržujících podmínky zůstalo 23 soutěžních videí.

Ovšem skutečný souboj výjimečně nápaditých děl se nekonal. Většina videí byla spíše jakousi demonstrací toho, že "i já umím udělat časosběr", případně měla větší význam pro autora než pro širší publikum. To je samozřejmě i způsobené naším zbytečně šibeničním termínem - měsíc opravdu není dlouhá doba. I proto děkujeme všem čtenářům, kteří se soutěže zúčastnili, a v článku nebudeme "konstruktivně kritizovat", ale hlavně chválit...

Den na VŠE

První cenu jsme se rozhodli udělit soutěžnímu družstvu "TIMELAPSE team", které přihlásila Tereza. Jde o práci, kterou se svými kolegy vytvořila v rámci předmětu Vizuální komunikace.

Pro zájemce je tu i film o filmu.

TimeLapse teamu gratulujeme, a posíláme jim licenci na Zoner Photo Studio 11, věnovanou společností Zoner.

Další videa čtenářů

Neoficiální druhé místo obsadil Petr Kolář se svým časosběrem z metra: "Chtěl jsem skloubit jednoduchost a zároveň nějakou tvůrčí práci. Práce okolo jeho nafocení byla opravdu úmorná. Spíš než v prostředí byl problém v lidech. Za posledních pár měsíců jsem v metru vyfotil kolem 10 000 snímků (časosběr tvořil jen zlomek). Doráželo na mě spoustu lidí s tím, že si nepřejí být na fotce, agresivita, arogance..." Nakonec to prý vyřešil vyprázdněním kapes a velkými sluchátky.

V Praze se odehrává i video Erika Juristy. K nafocení využil alternativní firmware do fotoaparátu Canon IXUS 40.

Netradičním příspěvkem byla práce Ondřeje Panáčka. Ten doporučuje kanál CharetteProd, u kterého prý hledal inspiraci.

Velké množství videí se věnovalo plynoucím mrakům nebo záběrům na náměstí. Zmiňme třeba video Vladimíra Jadrného z Opavy nebo Jana Charváta ze Spořilova. Celodenní animace si zaslouží obdiv, ovšem je těžké předvídat, zda seběhem dne stane něco zajímavého.

Další časosběři poslechli náš titulek a pohráli si více s živými herci. Škoda, že potomek neúčinkoval před fotoaparátem déle. No a další využití byla téměř praktická: návod na zabalení tandemového kola nebo ozdobení stromku.

Zoner Photo Studio 11Ještě jednou děkujeme všem soutěžícím za účast. Firmě Zoner děkujeme za věnování 20% slevových kupónů pro všechny účastníky a plné verze aplikace Zoner Photo Studio 11 Professional - komplexního programu pro správu a úpravu digitálních fotografií s pokročilými funkcemi pro RAW, HDR, panoramata nebo lokalizaci pomocí GPS.

Na závěr odkazujeme několik time-lapse videí, která považujeme za reprezentativní ukázky toho, co vše se dá v časosběrných videích dělat.

  • Her Morning Elegance - hudební klip
  • Human Tetris - vtipná předělávka klasické hry Tetris
  • Natočte ruch městské ulice, hemžení lidí na náměstí (příklad)
  • Rozvíjej se poupátko (příklad)
  • Hudební videoklip (příklad)
  • Vlastní animovaný filmeček s lidmi coby loutkami (příklad) 
  • Skládání puzzle (příklad)
  • Noční obloha, noční město (příklad)
  • Stárnutí člověka (příklad)
  • Tvorba, úprava (příklad)
  • Dramatické mraky (příklad)