CDG otestuje DVB-T televizi v moderním formátu MPEG4

  • 83
Společnost Czech Digital Group (CDG) bude v nejbližších týdnech testovat provoz sítě pro digitální televizní a rozhlasové vysílání ve formátu MPEG4, tedy v odlišném, než ve kterém provozuje svou současnou síť.

Nový kvalitní a úsporný formát umožňuje provozovatelům zařadit do sítě až dvojnásobek digitálních TV programů, tedy asi osm až deset; v současné době však nejsou na českém trhu přístroje pro příjem digitálního vysílání v tomto formátu.

Předseda představenstva CDG Leoš Pohl ČTK řekl, že MPEG4 umožní efektivnější využívání kmitočtového spektra. "V této chvíli proto ani naše společnost nemůže vyloučit vysílání v naší síti v tomto formátu. Důkazem toho jsou i připravované testy," uvedl Pohl. Vedení firmy se domnívá, že MPEG4 je v zemském vysílání spíše záležitostí televize s vysokým rozlišením, označované jako HDTV, a především placené televize.

V současné době fungují dvě digitální sítě, které provozují Radiokomunikace a CDG. O MPEG4 přemýšlí i Český Telecom, který zvažuje, že v tomto formátu spustí komerční provoz své sítě pro digitální vysílání. "Domnívám se rovněž, že pokud provozovatelům záleží na rychlém rozšíření na českém trhu, budou muset spíše využít (současný) standard MPEG2 pro stávající set-top-boxy, jejichž počet v ČR odhadujeme téměř na 100.000 prodaných kusů," dodal Pohl. Dosavadní přístroje pro příjem digitálního vysílání, set- top-boxy, totiž MPEG4 rozluštit neumí, a majitelé by tak museli investovat další peníze do nákupu modernějších přístrojů.

"Celá digitalizace by se tak vlastně znovu rozjížděla od nuly," řekl ČTK ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil. Význam má MPEG4 především u placených kanálů, jejichž provozování ale není podle něj v současnosti v licencovaných sítích v ČR možné. Radiokomunikace nový formát podle Roztočila zkoušely, a to v případě televizního vysílání pro mobilní telefony; vývoj formátu MPEG4 budou nadále sledovat.

"Otázku jeho i zkušebního nasazení však v tuto chvíli necháváme otevřenou do doby, kdy bude jasněji ohledně cen zařízení, kompatibility, stabilizování technologie a požadavků zákazníků na trhu," uvedl Roztočil. Podle obou zástupců provozovatelů sítí se však dá předpokládat, že celý formát a s ním související technologie se budou ještě dále vyvíjet. "Je možné, že MPEG4 bude s ohledem na velmi rychlý vývoj sám zcela nahrazen jiným a dokonalejším standardem," podotkl Roztočil.

Set-top boxů s MPEG4 zatím jako šafránu

Digitálních set-top boxy pro příjem digitálního pozemního TV vysílání s podporou formátu MPEG4 by se v ČR měly větším množství objevit v polovině tohoto roku. Budou o něco dražší, ale zase by měly umět rozkódovat i MPEG2. I v současnosti mají již některé firmy v nabídce modely s MPEG4, ale většinou se jedná přístroje s podporou nahrávaní, jejichž cena překračuje hranici 5 000 Kč.

,