Internet, počítač, kancelář, business

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Cédéčko od Sony vám do počítače nahraje spyware

  • 28
Pokud si myslíte, že stačí, když dáváte pozor a nepouštíte do svého počítače nic, co by nepocházelo od renomované a prověřené firmy, nemusí to být pravda. Nebezpečný spyware vám do počítače může nasadit i Sony.

Jako první na to přišel Mark Russinovich, který pracuje jako systémový architekt pro firmu Winternals Software. Je to tedy člověk, který zná velmi dobře vnitřek Windows a dává velký pozor na to, co instaluje do svého počítače.

Při jedné antivirové kontrole ho překvapilo, když narazil na takzvaný rootkit, program, který schovává soubory a nastavení registrů Windows před detekčním a antivirovým softwarem. Takový typ programů používají při své práci především autoři spywaru a virů.

Spyware (programy, které se usadí ve vašem počítači a předávají svému tvůrci zprávy o tom, jak ho používáte) představuje velké nebezpečí pro internetovou bezpečnost. S jeho pomocí mohou hackeři zjistit například čísla bankovních kont nebo získat vaše údaje ke zneužití v nevyžádané reklamě.

Mark Russinovich se proto pídil dál po zdroji záhadného programu v jeho počítači. Nakonec přišel na to, že se na harddisk dostal z hudebního cédéčka vydavatelství Sony BMG. To použilo na disku Get Right With The Man country zpěváků bratrů Van Zantových ochranu proti přepálení od firmy First 4 Internet. Právě ta zanesla do Russinovichova počítače rootkit. Russinovich zveřejnil přesný postup, kterým program odhalil, na svém blogu.

Podle organizace EFF (Electronic Frontiers Founfation), která hlídá dodržování práva v IT oblasti, by mohl postup Sony napaden i soudní cestou. "Instalují na váš počítač software, o kterém nevíte, a který je velmi obtížné odstranit," říká právník EFF Fred von Lohmann.

Sony oproti tomu prohlašuje, že uživatelé berou instalaci softwaru na vědomí souhlasem s licenčním ujednáním (End User License Agreement – EULA), které je přiložené ke každému cédéčku. Uživatel přitom svůj souhlas s tímto ujednáním vyjadřuje vložením disku do mechaniky.

EFF nedávno odhalila i další kauzu – zjistila, že barevné laserové tiskárny pomocí tajného kódu přenášejí na papír informace o tom, kdy a na jaké tiskárně byl potištěn. Více se o tom na Technetu dočtete zde.