Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cena přenosné elektroniky v Česku se zvyšuje

  • 9
Podle průzkumu společnosti Karsa Technologies se zvýšila v posledních třech měsících především cena notebooků a mobilních telefonů.

V tuzemských internetových obchodech se za poslední tři měsíce výrazně zvýšila průměrná cena mobilních telefonů a notebooků, levnější jsou naopak televize či parfémy. Cenové rozdíly přitom zejména kvůli výkyvům kurzu koruny i poptávky mohou činit až několik tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu, který od prosince do února v nabídce českých internetových obchodů provedla společnost Karsa Technologies.

"V posledním čtvrtletí nejvíce ovlivňoval ceny komodit na internetu nestabilní kurz dolaru. Mnoho tuzemských internetových obchodů muselo na měnové výkyvy reagovat, na čemž mohl vnímavý český spotřebitel samozřejmě vydělat," sdělil dnes ČTK Michal Ježek ze společnosti Karsa Technologies.

Několik tisíc korun mohou lidé ušetřit například při nákupu televize.

Plazmové televizory byly totiž v únoru ve srovnání s prosincem podle průzkumu levnější takřka o devět procent a LCD televize o více než pět procent. Průměrná cena plazmového televizoru v únoru klesla z prosincových 33 771 korun na 30 817 korun a LCD televizoru z 22 482 korun na 21 261 korun.

Podle průzkumu se snižuje i cena parfémů. V únoru byla průměrná cena parfému prodávaného na internetu 993 korun, což je o čtyři procenta méně než v prosinci. Například loni v srpnu činila průměrná cena parfému prodávaného na internetu 1 040 korun.

"Snižování cen je způsobeno zejména tvrdým konkurenčním bojem o zákazníky, v jehož důsledku klesají prodejní ceny parfémů i přesto, že jejich nákupní ceny vlivem kurzu v posledních měsících stoupají. Vydělá na tom tedy zákazník na úkor klesající obchodní marže prodejců," uvedl obchodní ředitel internetového obchodu Parfemy.cz Daniel Kopecký. Podle něj se na internetu také rozšiřuje nabídka levnějších vůní, jež se dříve prodávaly pouze v kamenných parfumeriích či supermarketech.

Mobilních telefony podražily nejvíce

Zatímco loni v prosinci byla průměrná cena mobilního telefonu na internetu 5 185 korun, v únoru se ustálila na částce 5 630 korun. Za tři měsíce cena mobilních telefonů nabízených na internetu vzrostla o více než osm procent. "Důvodem je kromě měnových výkyvů také zvýšený zájem o modernější modely, na který provozovatelé internetových obchodů zareagovali změnou nabídky," stojí ve zprávě Karsa Technologies.

Dražší jsou rovněž monitory a notebooky. V prosinci byla průměrná cena LCD monitoru na internetu o 3,5 procenta nižší než v únoru. Průměrná cena notebooků v únoru na internetu dosáhla částky 24 903 korun, což bylo o čtyři procenta více než v prosinci.

Naproti tomu cena myček a digitálních fotoaparátů se příliš nemění. Ceny digitálních fotoaparátů se za posledního půl roku vychylovaly v rozmezí dvou procent. Zatímco v prosinci loňského roku se prodávaly za průměrných 4 878 korun, v únoru se tato částka snížila o 100 korun. Cena myček na internetu se prakticky nemění. V únoru byla průměrná cena myčky 14 777 korun. Cenový rozdíl za poslední tři měsíce u myček nepřesáhl 0,5 procenta.

Podle nákupního rádce Heureka.cz dlouhodobě klesají průměrné ceny u černého zboží, zatímco ceny bílého zboží stagnují. "Nezaznamenáváme tolik ani pokles poptávky, jako spíše vliv neustále sílící konkurence, která tlačí ceny produktů neustále dolů," uvedl manažer webu Tomáš Hodboď. Podle průzkumu Heureky utrácí zhruba pětina lidí na internetu ročně více než 20 000 korun a přibližně stejný podíl mají uživatelé s útratou mezi 10 000 a 20 000 Kč.

Internetový prodej je v Česku stále populárnější. Předloni Češi ve webových obchodech utratili 18 miliard korun, což bylo o čtyři miliardy více než o rok dříve. Za loňský rok odborníci očekávají růst na 22 miliard korun. Mezi nejčastěji nakupované zboží na internetu patří elektronika a výpočetní technika.