Ceny: Chcete vidět opravdový propad cen? Podívejte se na AMD

Přesně podle předpokladů zlevnilo tento týden AMD ceny svých procesorů, což se hned projevilo i v českých obchodech. Navíc klesaly i ceny DDR pamětí, a tak je pohled na vývoj u pamětí a procesorů veskrze pozitivní.
Příznivci výrobků společnosti AMD a všichni, kdo z nějakého důvodu potřebují paměť typu DDR SDRAM, mohou zaplesat. Ceny těchto produktů šly totiž zase o něco dolů.

Paměti

Při pohledu na vývoj cen pamětí má člověk pocit, že něco visí ve vzduchu. Výkonné DDR moduly jsou levnější než jejich pomalejší kolegové a jejich nízká cena rozhodně vyvolává napětí. Všichni vědí, že někdy v budoucnu výrazně stoupne, ale nikdo nedokáže říci kdy.

Z informací z minulého přehledu vyplynulo, že ceny pamětí typu SDRAM mají tendenci spíše růst než klesat. Tento trend si udržely DIMMy s kapacitou 64 a 128 MB, u nichž byl zaznamenán nárůst o přibližně 8 %. Slevy naopak zasáhly 256MB a 512MB moduly. Jejich cena je nyní asi 1140, respektive 2200 korun. Za to vděčí poklesu o cca 2 %.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

V minulém přehledu jsme konstatovali, že nám ceny pamětí DDR SDRAM zase rostou, ale to nemělo dlouhého trvání. Slevy u nejžádanějších modulů s kapacitou 256 MB a rychlostmi 266 a 333 MHz dosáhly hodnoty 8 %. Aktuální ceny sice nedosahují těch rekordních z 10. týdne, ale velice se jim přibližují. U výše zmíněných modelů činí v prvním případě cca 880 a v druhém 900 korun. I další paměti z ranku DDR SDRAM zlevňovaly, ale ne již tak razantně.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

V oblasti RDRAM zdražoval pouze 800MHz modul s kapacitou 256 MB, a to o necelá 4 %, jeho současná cena činí cca 2820 korun. O tři procenta levnější je 128MB model se stejným taktem. U něj se cena pohybuje na úrovni 1390 korun. Největší pokles se projevil u 1066MHz paměti s kapacitou 128 MB. Téměř 4 % slevy znamenají aktuální cenu kolem 1590 Kč.

Graf vývoje cen pamětí RDRAM 

Procesory

Nudný vývoj na poli procesorů rozčeřilo plánované snížení cen Athlonů XP. O tom, jak si nyní obě platformy (Intel, AMD) vedou, co se týče cen, si můžete udělat obrázek z těchto informací.

AMD

Tak, jak přibývají nové modely procesorů s logem AMD, ubývá těch starších. Například u čipů Duron z nabídky firem pomalu mizí 950MHz model, o nižších frekvencích ani nemluvě. Pomalu upadající zájem v této oblasti signalizují nepříliš výrazné cenové změny. Jediný zajímavý pohyb tak zaznamenal nejrychlejší 1400MHz Duron, který je nyní o téměř 4 % levnější a prodává se za cenu kolem 1160 korun.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Kdo si počkal, ten se dočkal, dalo by se konstatovat při pohledu na nové ceny procesorů Athlon XP. Největší slevy v českých obchodech dosáhly za čtrnáct dní hodnoty kolem 40 %. Navíc se dá očekávat, že v novém týdnu ještě o nějaké to procento svou cenu srazí.

Pokud se na vzniklou situaci podíváme z měsíčního pohledu, pak zjistíme, že se například cena Athlonu XP 3000+ snížila o 47 % a například u čipů 2200+ a 2400+ tento pokles činí kolem 23 %. Nejméně se zlevňování dotklo starších modelů, kde se za posledních 14 dní s cenou v podstatě nehýbalo, a tak stále platí ceny po slevách kolem 7 % z doby před dvěma týdny.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Aktuální ceny nejrychlejších Athlonů XP 3000+ se tak pohybují kolem 10660 korun. Na druhé straně za 1700+ potenciální kupec zaplatí kolem 1700 Kč (což je za poměrně slušně přetaktovatelný procesor více než zajímavá cena). Zaujmout může také cena Athlonu XP 2000+, který za 14 dní zlevnil o pěkných 18 % - stojí asi 2060 korun.

Intel

Podobně jako procesory Duron ani Celerony – tedy low-endové procesory Intelu – příliš nezlevňovaly. O něco více než 3% pokles za 14 čtrnáct dní se projevil na ceně 2300MHz procesoru. Ta se v současnosti pohybuje kolem asi 3900 korun. Patrně netřeba dodávat, že se jedná o nejrychlejší Celeron na trhu. Nejpomalejší čipy Celeron dokonce za měsíc o přibližně 1,5 % na ceně přibraly.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Žádné velké změny se neprojevily ani u čipů Pentium 4. Poslední cenový skok u těchto procesorů proběhl osmý týden letošního roku. Standardně jsme zaznamenali asi 4% pokles u 3,06GHz čipu. V důsledku této slevy se cena procesoru dostala pod 18 000 korun, a tak lze uvedený model pořídit za asi 17500 korun. Nejlevnější běžně dostupné Pentium 4, které má rychlost 1800 MHz, stojí po cca 1% poklesu ceny 4785 korun

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: DDR SDRAM, Intel