Ceny: Další slevy procesorů doprovázejí zajímavé ceny pamětí

Po doslova šíleném propadu cen některých procesorů z minulého přehledu, se situace poněkud uklidnila. Ale i tak jsou nové ceny procesorů a pamětí důvodem k optimismu. Že by se jednalo o klid před bouří?

Minulý přehled cen procesorů a pamětí, mohl některým z vás možná přivodit i infarkt. Přeci jen slevy větší než padesát procent se jen tak nevidí. Od té doby se situace poněkud uklidnila, ale i tak pokračuje trend snižování ceny.

Paměti

Tak jak pomalu, ale jistě začínají dominovat DDR SDRAM paměti, mění se důraz na ceny této komodity. Zatím se sice s cenou pamětí nic podstatného neděje, ale nejpozději do Vánoc dojde k výrazným změnám. Souvisí to samozřejmě se obměnou výrobních postupů při přechodu a výrobu DDR pamětí a s možností lokálního nedostatku starších SD RAM pamětí.

Začíná se také čím dále tím více hovořit o pamětech DDR SDRAM na frekvenci 400 MHz, které zatím nejsou schváleny organizací JEDEC, jež s touto frekvencí počítá pro další generaci DDR pamětí s názvem DDR II.

V oblasti pomalu odcházejících SDRAM pamětí byl zajímavý vývoj u 256MB a 512MB modulů. Zatímco u paměti s menší kapacitou byla snížena cena o téměř 14 %, u dvakrát tak velké paměti došlo ke slevě o 5 %. Z měsíčního pohledu, jsou ale nyní obě paměti o téměř 30 %. Proto nyní nakoupíte 256 MB SDRAM paměti za cca 950 korun a 512MB modul za necelé 2000 Kč. Jak je vidět, nejlepší poměr kapacita/cena má právě 256MB DIMM.

Graf vývoje cen pamětí SDRAM 

DDR SDRAM paměti se po cenovém nárůstu přibližně v polovině roku zabarikádovaly na dosažených pozicích a nechce se jim je příliš měnit. Tak například 128 MB DDR paměti s frekvencí 256 MHz nyní pořídíte o cca 3 % levněji než před 14 dny. Z toho vyplývá, že se aktuální cena pohybuje mírně nad jedním tisícem korun. Poněkud lépe si vedl 512 MB model s frekvencí 333 MHz, který zlevnil o 8 % a dostal se tak pod hranici 4500 korun.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM a RIMM 

Mnohými odsuzované paměti RDRAM vyvíjené společností RAMBUS (především kvůli licenční politice a z toho vyplývající vyšší ceně), mírně zlevnily. V prodejnách s výpočetní technikou tak nyní pořídíte 128MB modul RIMM s taktem 800 MHz za cca 1900 korun, což znamená slevu o necelá 4 %. O pouhých 1,5 % levněji je v současnosti k dostání 256MB RDRAM. Jeho cena se pohybuje kolem 3600 korun, což je výrazně více než u kterékoliv DDR SDRAM paměti se stejnou kapacitou. A to se ještě před začátkem prázdnin, přesněji kolem osmnáctého měsíce, mohla cenově poměřovat s 333MHz DDR pamětí.

Procesory

Ačkoliv si dali oba hlavní rivalové - společnosti AMD a Intel pauzu, alespoň co se desktopových procesorů týká, zaznamenali jsme další slevy procesorů u českých prodejců. Trh se začíná pomalu uklidňovat po ráně, kterou mu obě společnosti uštědřily svými slevami na přelomu prázdnin. Dá se tak očekávat, že se v následujících čtrnácti dnech až měsíci nedá očekávat žádných výrazný propad této komodity.

AMD

Společnost AMD se bude nyní mnohem více soustředit na připravované procesory Hammer. To samozřejmě neznamená, že ostatní procesory zůstanou na ocet. AMD má v plánu uvést další procesory Athlon XP, které budou od verze 2800 + vybaveny novým jádrem Barton.

U procesorů řady Duron se největší pokles ceny projevil u modelu s taktem 1,3 GHz. Dvacet procent z ceny dolů je více než slušná sleva, díky které se u tohoto čipu v cenících objevuje údaj cca 1500 korun. Během dvou a půl měsíce tak tento procesor zlevnil na polovinu své původní hodnoty. Ani v jednom případě jsme v této produktové řadě nezaznamenali nárůst ceny, ale na druhou stranu, u žádného dalšího Duronu nedosáhla sleva více než 6%.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

U procesorů Athlon s jádrem ThunderBird se největší slevy za čtrnáct dní dostalo modelu s taktem 1400 MHz. Nová cena mírně přesahující cenu 3000 korun je tak výsledkem poklesu o 7 %. Přestože během měsíce tento procesor zaznamenal pokles o více než 15 %, stále se ještě nedostal na úroveň z 32. týdne.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Jediný procesor společnosti AMD, který nezlevňoval, ale naopak mírně podražil patří do skupiny Athlon XP. Je jím model 2100+ , který je nyní dražší o 4 %. Došlo tak mírné korekci patnáctiprocentního cenového propadu, který tento čip zaznamenal v minulém přehledu. Jeho aktuální cena se pohybuje pod hranicí 5000 korun. Na druhou stranu, největší slevy dosáhl model s označením 1600+. Její hodnota se pohybuje kolem osmi procent a vytváří přibližnou cenu 2000 Kč.

Intel

Společnost Intel tento týden vypustila procesor Celeron frekvenci 2,0 GHz. Ten se zatím samozřejmě nedostal do našich obchodů, ale za čtrnáct dní se sním možná premiérově setkáme. Vývoj cen v současnosti dostupných modelů se dá označit jako ospalý. Minimální výkyvy narušil snad jen pětiprocentní pokles 1100 MHz Celeronu s jádrem Tualatin. Ten je nyní možné zakoupit za přibližně 2000 korun.

Graf vývoje cen procesorů Athlon a P III 

U procesorů Pentium III je situace ještě nudnější, protože ani jedna změna ceny za posledních 14 dní nepřesáhla 0,5 %, což v praxi znamená, že zdražení či zlevňování se pohybovalo maximálně v řádu desetikorun.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Podobná situace vládla i u procesorů Pentium 4.  A není se co divit, po pádech ze začátku září, kde klidnou hladinu rozbouřily snad jen modely s nejmenší rychlostí. Například o 14 % levnější je nyní 2000 MHz procesor s cenou kolem šesti tisíc korun. O téměř čtyři procenta levněji se nyní prodává 1,6 GHz Pentium 4, u něhož se cena pohybuje v oblasti pěti tisíc korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

,
Témata: infarkt, Intel