Výroba waferů nyní v Japonsku stojí.

Výroba waferů nyní v Japonsku stojí. | foto: Profimedia.cz

Ceny elektroniky porostou. Budou chybět baterie i čipy pro mobily

  • 192
Zemětřesení v Japonsku výrazně ovlivní celý trh s elektronikou. Bude především nedostatek pamětí, baterií a akumulátorů. Posun ostrova Honšú navíc odepsal všechny tamní GPS navigace. Japonské firmy se ale nevzdávají, Panasonic do postižených oblastí dodává energetické zdroje, Sony kapesní rádia.

Zřejmě největší potíže hlásí fabriky společnosti Sony. V oblasti postižené zemětřesením má totiž šest továren. Čtyři v oblasti Mijagi a dvě v prefektuře Fukušima.

V Mijagi sídlí tři továrny Sony Chemical & Information Device, kde se vyrábí RFID karty, magnetické pásky a Blu-ray disky, a také továrna Sony Shiroishi Semiconductor. Tam vznikají polovodičové lasery pro Blu-ray přehrávače a DVD mechaniky. V provincii Fukušima sídlí továrny Sony Energy Device, kde je soustředěna produkce lithiových akumulátorů.

Ceny elektroniky porostou

V důsledku zastavení výroby japonských továren se začínají zvedat ceny čipů téměř o 20 procent. V Japonsku se vyrábí 40 % všech NAND pamětí (tedy pamětí pro USB klíčenky, mobily, tablety, atd.)

Agentura Bloomberg, která přináší zpravodajství z ekonomické oblasti, varuje před nedostatkem celé řady komponent. LCD panely počínaje a paměťovými čipy konče.

A to přesto, že jen minimum výrobců oznámilo závady na svých továrnách a výrobních zařízeních. Důvodem jsou problémy s dodávkou energií a dopravou. 

Nedostatek může nastat ke konci března a na začátku dubna. Dodavatelský řetězec totiž dokáže zhruba 14 dní poptávku uspokojovat.

Většina továren se potýká hlavně s poškozením infrastruktury v oblasti, především s přerušenou dodávkou energie. Dva provozy včetně technologického centra Sony Corporation Sendai Technology Center zemětřesení přímo poškodilo.

Nedostatkové budou čipy pro tablety i mobily

Bez přívodu proudu jsou i továrny Toshiba, kde se vyrábí zhruba 35 procent NAND paměťových čipů. Najdete je ve většině elektroniky od paměťových karet přes kapesní přehrávače až po mobily nebo tablety. Toshiba tyto čipy dodává například i společnostem Apple a SanDisk.

Otřesy navíc zastavily výrobu v závodě Toshiba v Jokkaiči, celkově se předpokládá, že bylo zničeno téměř padesát tisíc křemíkových wafferů (desek) určených pro výrobu paměťových čipů. Problémy s dodávkami energie postihly i důležité producenty křemíkových wafferů, společnosti Shin-Etsu, Sumco a Elpida.

Baterie a akumulátory: omezená výroba, zvýšená poptávka

Nedostatek akumulátorů bude mít za následek přerušení výroby v továrnách Sony v oblasti Fukušima i významné zvýšení poptávky po energetických zdrojích v katastrofou postižených oblastech.

Společnost Panasonic plánuje navýšit výrobu suchých článků, tedy jednorázových baterií. Přidají pracovní směny v továrně v Moriguči, další dodávky zajistí z provozů v Thajsku a Indonésii.

Ušetřeny nezůstaly ani továrny Panasonic. Během otřesů se poškodily stropní konstrukce a zdi v továrnách AVC Networks ve Fukušimě a Sendaji. V prvně jmenované se vyrábějí digitální kamery, ve druhé optické bloky CD, DVD a Blu-ray mechanik. K lehkým zraněním a škodám došlo továrně Panasonic Electric Works (výroba elektronických součástek) v Koryiamě a také v Sanyo Tokyo Manufacturing v prefektuře Gunma (výroba praček a sušiček).

Podle dostupných informací zemětřesení nijak významněji neovlivnilo produkci LCD a solárních panelů Sharp. Do postižených oblastí plánuje dodávat LCD televizory a další potřebnou informační techniku.

Sony rozdává kapesní rádia, obchody Apple zajišťovaly komunikaci

Elektronické společnosti se v době krize snaží pomáhat. Společnost Sony rozdala v postižených oblastech 30 tisíc kapesních radiopřijímačů, díky kterým bude možné obyvatele informovat o průběhu záchranných prací, v horším případě o dalších komplikacích s jadernými elektrárnami.

Problém s GPS

Při zemětřesení se ostrov Honšú posunul o 2,4 metru. Navigační přístroje o tom však samozřejmě neví, GPS satelity vysílají stejně jako dříve, a tak jsou japonské cesty a křižovatky oproti digitálním mapám o 2,4 metru posunuté.

U současných navigačních přístrojů jsou dvě možnosti řešení. Aktualizace navigačního software (korekční přepočet) nebo výměna map za nové, s upravenými koordinanty. Přístroje, které nelze aktualizovat a nahrát do nich nové mapy, nebudou ukazovat a navigovat přesně.

Očité svědectví na internetu publikoval jeden ze zaměstnanců Apple Store v Japonsku. Po hlavním otřesu se pod masivními dřevěnými stoly přímo v obchodě shromáždily desítky lidí. Zůstaly tam po sedm hodin a sto osmnáct následných otřesů.

Ve městě nefungovaly pevné linky a mobilní sítě, zastavila se hromadná doprava a tak se v Apple centrech shromažďovali lidé a se svými bližními komunikovali prostřednictvím e-mailu, Skypu, Facetime, Twitteru a Facebooku. Zaměstnanci obchodu vyskladnili prodlužovačky a "rozdvojky" pro nabíjení kapesních komunikačních zařízení.

Centrála Sony v Tokiu nebyla zemětřesením poškozena a poskytla dočasné ubytování všem zaměstnancům, jejichž domovy byly katastrofou poničené. Velkou konferenční místnost pro 350 lidí navíc firma poskytla jako útočiště obyvatelům čtvrti Šinagawa.