Ceny: Je čas na upgrade? Paměti a procesory zlevňují

  • 51
Nové ceny většiny pamětí a procesorů jsou zase o něco níže. Mnohé to může lákat ke koupi, ale jiní si možná budou chtít počkat, jestli se ceny ještě o nějakou tu korunu nesníží? Vyplatí se to?
Je potěšující, že se růstový trend ze začátku jara obrátil o 180 °a my se tak můžeme těšit z nižších cen. Na druhou stranu zlevňování není nijak dramatické. Proto ceny pamětí ještě neklesly níže než na úroveň z doby před dvěma měsíci. Vyplatí se tedy ještě si chvíli počkat?

Vše nasvědčuje tomu, že by se ve zlevňování pamětí a procesorů mělo ještě pokračovat. Jeden z důležitých faktorů, který tlačí ceny tohoto hardware dolů, je tradiční snížení poptávky v druhém čtvrtletí. Pokud se výrobci nedohodnou na snížení výroby, mělo by to tlačit cenu dolů.

U procesorů se zase počítá s tím, že nové modely snižují ceny starších čipů, takže zde se růstu ceny lze obávat ještě méně.

Paměti

Ačkoliv se již ve světě prodávají paměťové moduly DDR SDRAM druhé generace, v Česku se ještě nabízet nezačaly. Není se co divit, jejich podpora u výrobců základních desek je v podstatě nulová. Navíc současná generace DDR již dávno překročila povolené limity a nově je například vyráběn tento druh paměti s efektivním taktem 600 MHz.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí 

Vraťme se ale k ještě starším modelům. Paměti typu SDR SDRAM sice také zlevňovaly, ale až na jeden modul. Ten má kapacitu 256 MB a je po čtrnácti dnech o více než 6 % dražší. Na druhou stranu z měsíčního pohledu zlevnil. Nejlépe si v této oblasti vede 512MB paměť, kterou nyní pořídíte o téměř devět procent levněji než na začátku května.

Největší potěšení ale čeká na zájemce o DDR SDRAM moduly. Ani jedna ze sledovaných DDR pamětí nezdražila. Zjistili jsme také, že na všech frekvencích se největších slev dočkal 256MB modul.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí 

Například modul s touto kapacitou a taktem 266 MHz je nyní levnější až o neuvěřitelných 15 %. Frekvence 333 MHz pak pro tuto kapacitu znamená slevu necelých 12 %.

Procesory

Oba hlavní rivalové na poli počítačových čipů se v poslední době soustředili především na oblast mobilních procesorů, kde se jim daří zvyšovat prodej mnohem lépe než u stolních modelů. Ani ty však nezůstávají opomíjeny.

AMD

Možná nejlépe se daří pomalu odcházejícímu procesoru Duron. Tomu se podařilo znovu zlevnit, takže se cenově ocitl na nových historických minimech a zdá se, že v tom i dále hodlá pokračovat.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Model s taktem 1 600 MHz je tak o téměř čtyři procenta levnější než na začátku května. Rychlejší Duron, jehož srdce tiká rychlostí 1,8 GHz, zlevnil o necelá 2 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Jako jeden muž zlevnily i čipy s názvem Athlon XP. Průměrná sleva se pohybuje kolem dvou procent, ale překračují ji především pomalejší modely. U nich se sleva pohybuje téměř shodně o čtyři procenta. Jedinou výjimkou je Athlon XP 2000+, který v podstatě zůstal na své ceně z doby před dvěma týdny.

Intel

Ani procesory Intel se nenechaly zahanbit. U čipů se značkou Celeron se sice průměrná sleva nepohybovala ve vyšších číslech, ale našly se procesory, které z tohoto vybočovaly. Jako příklad může sloužit 2,4GHz Celeron, na jehož ceně mohli zájemci během čtrnácti dnů ušetřit až 4 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Mnohem méně veselo bylo u Pentií 4. Zde se cena téměř vůbec neměnila, a když už se změnila, tak směrem nahoru. Tímto hříšníkem je 2,66GHz čip, který od začátku května podražil o více než 3 %.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů


Témata: Intel