Ceny: Již téměř dva měsíce trvá zdražování pamětí, dočkáme se obratu?

Je to již více než dva měsíce, co jsme jásali nad neuvěřitelně nízkými cenami pamětí a procesorů. Od té doby se nárůst jejich cen prakticky nezastavil. Výsledkem pak je, že některé paměti za tu dobu zdražily o více než 40 %.
Jak většina pamětí, tak i většina procesorů krůček po krůčku zdražují. Ačkoliv se nárůsty cen do 3- 4 % za čtrnáct dní zdají být malé, ve výsledném součtu se již jedná poměrně veliký skok.

Paměti

Situace na poli pamětí sice není zoufalá, ale naděje na lepší vyhlídky jsou v nedohlednu. Zprávy ze zahraničí hovoří o tom, že se výrobcům daří prosazovat vyšší cenu u velkých odběratelů a srpnové kontraktační ceny dokonce vzrostly o dalších deset procent. Navíc se dále snižuje hodnota české měny, a tak se zdá, že nákup pamětí v druhém prázdninovém měsíci asi nebude žádné terno.

Při bližším pohledu na vývoj cen pamětí typu SDR SDRAM nemůže uniknout naší pozornosti jediný pokles ceny u 128MB modelu. Ten je nyní o více jak 15 % levnější než před dvěma týdny. S cenou kolem 600 korun se tak částečně kompenzuje nárůst ceny z konce července.

Graf vývoje cen pamětí typu SDR SDRAM 

Průměrné zdražení u DDR SDRAM pamětí se pohybuje na úrovni 3 %. Ani jeden sledovaný model nezlevňoval. Ze zmíněného průměru se vymyká pouze 512MB modul s taktem 400 MHz, který je nyní dražší o téměř 5 %. Aktuální cena této DDR SDRAM paměti je tak na úrovni 2 625 korun.

Graf vývoje cen pamětí typu DDR SDRAM 

V nabídce obchodů se objevují DDR SDRAM moduly s taktem až 500 MHz. I když u formátu DDR I oficiální podpora organizace JEDEC (zabývá se standardizací pamětí) končí, přesto mají tyto moduly odbyt. Jsou více než vhodné pro všechny nadšence, kteří rádi ze svého PC vymačkávají maximum, i když ceny zmíněných modulů nejsou nejmenší.

Graf vývoje cen pamětí typu RDSDRAM 

Je možná překvapivé, že v atmosféře celkového zdražování dokázaly některé paměti RDRAM snížit cenu, a to poměrně výrazně. Tak například 256M modul s taktem 1066 MHz je oproti situaci před dvěma týdny o více než 21 % levnější. Jeho cena se tak prakticky srovnala s cenou paměti se stejnou kapacitou, ale rychlostí 800 MHz. Na druhou stranu již paměti typu RDRAM z trhu pomalu mizí. Ztrácejí totiž podporu výrobců čipových sad a tím i uživatelů. Pokud se nestane zázrak, dočkáme se jejich zániku.

Procesory

V oblasti procesorů je zajímavé sledovat, jaký je procentuální výkyv cen u AMD a Intelu v době mezi oficiálním továrním zlevněním. Zatímco čipy Intel mění cenu ve čtrnáctidenních intervalech jen minimálně a v rozsahu ± 2 %, u AMD jsou změny cen téměř dvojnásobné.

AMD

Potvrdit to může například poslední vývoj u procesorů Duron. Oba poslední sledované modely jsou po dvou týdnech o téměř 5 % levnější. U 1,2GHz čipu to znamená novou cenu kolem 1 020 korun a po téměř 4 měsících návrat nad hranici 1 000 korun. Cena Duronu s taktem 1 300 MHz se nyní pohybuje kolem 1 100 korun.

Graf vývoje cen procesorů Intel Celeron a AMD Duron 

Největší zdražení v oblasti procesorů AMD Athlon XP zaznamenal oblíbený model s označením 2500+. Je to nejpomalejší čip s novým jádrem Barton. Ti, kdo si jej budou chtít pořídit, budou muset nyní zaplatit téměř o 4 % více než na konci července. Nová cena se pohybuje na úrovni 3 020 korun. Ani u procesorů Athlon XP nebyl zachycen žádný pokles ceny.

Graf vývoje cen procesorů AMD Athlon XP 

Intel

Téměř nulové cenové změny jsou v oblasti procesorů Intel Celeron. A proto je zajímavý i pokles ceny o necelých 1,5 %, jaký předvedl model s taktem 2,4 GHz. Jeho cena se tak dostala pod hranici 2 700 korun na cca 2 680 korun.

Graf vývoje cen procesorů Intel Pentium 4 

Ani čipy Intel Pentium 4 nepřinášejí z cenového hlediska žádné výrazné vzrušení. Zaznamenáníhodný je tak snad alespoň téměř 2,5procentní sleva druhého nejrychlejšího Pentia 4. Je jím procesor s taktem 3 060 MHz, který lze nyní pořídit za asi 12 330 korun.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: Intel