Ceny: Kdo nenakoupil včas procesory a paměti, prodělal

Poslední vývoj na poli cen pamětí a procesorů může u mnohých potenciálních zákazníků vyvolávat chmury. Ceny těchto produktů se totiž vydaly směrem vzhůru. Částečně je to důsledek nestabilní koruny. Víme také, kdy Intel "přečísluje" své procesory.
Paměti a procesory v posledních dvou týdnech zdražovaly. S výjimkou DDR SDRAM pamětí a procesorů Celeron se však zdražení jen sporadicky přehouplo přes 3 %. V době před veletrhem CeBIT byl hlavním hybatelem ceny těchto produktů především vývoj ceny koruny vůči americkému dolaru.

Paměti

Ceny SDR SDRAM pamětí poté, co ve své většině přibližně měsíc zlevňovaly, v posledních čtrnácti dnech zamířily vzhůru. Nejvíce se to odrazilo na 128- a 256MB modulech, které jsou nyní dražší o přibližně 3,5 procenta. Z měsíčního pohledu je však na tom nejhůře paměť s kapacitou 512 MB, která od poloviny února zdražila o téměř 7 %.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí 

Právě probíhající veletrh CeBIT se stal první velkou akcí, kam výrobci značkových pamětí nasměrovali prezentace nové generace DDR II SDRAM pamětí. Jejich ceny se zatím pohybují v násobcích cen první generace DDR pamětí se stejnou kapacitou.

Jinak někteří výrobci současných DDR SDRAM pamětí výrazně překračují jejich specifikaci, když na právě na CeBITu nabízejí moduly s taktem 667 MHz.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

I tomuto druhu pamětí se nevyhnulo zdražení. Nejvíce se odrazilo na 256MB DDR SDRAM pamětech s frekvencí 333 a 400 MHz. První zmíněný modul je po uplynulých čtrnácti dnech dražší o osm procent, zatímco druhý zdražil dokonce o 11 %.

Procesory

Největší zdražení v oblastí procesorů pro stolní počítače postihlo modely Intel Celeron. Neobjevili jsme ani jeden, který by zdražil o méně než 10 %. Zdražovalo se však i u dalších řad a nejen u Intelů.

AMD

Společnost AMD na letošním CeBITu slavnostně uvedla model Athlon 64 FX-53. Ten běhá na frekvenci 2,4 GHz, je vybaven 1MB vyrovnávací paměti L2.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Aktuální vývoj cen u procesorů Duron je stejně tristní, jako u dalších sledovaných komodit. Navíc platí, že čím menší frekvence, tím větší zdražení. Proto je 1,4GHz model nyní dražší o téměř 5% a Duron s frekvencí 1,8 GHZ nedosáhl zdražení ani o půl procenta.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Ani u čipů Athlon XP nebylo zdražení nijak dramatické a nejvíce postihlo procesory z dolní části nabídky. O téměř 6 % dražší je tak nyní Athlon XP 2000+ a o 4 % více dají po dvou týdnech zájemci za čip označený 2200+.

Intel

Intel na CeBITu informoval, kdy dojde ke změně označování procesorů tak, aby se výkon neodhadoval podle frekvence procesoru. Řady 300, 500 a 700 (stejné jako u sedanů BMW) připomínají současné označování procesorů Opteron od AMD. Uvedení nového systému označování má proběhnout kolem 10. května letošního roku.

Pokud se dá v dnešním přehledu označit něco za tragédii, pak je cenový vývoj procesorů Celeron. Nejmenší zdražení dosáhlo 13.5 % a zasáhlo čipy s frekvencí 2 GHz a 2,8 GHZ. Nejvíce pak vzrostla cena o téměř 16 % u Celeronu s taktem 2,5 GHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentim 4 

Modely s označením Intel Pentium 4 se při zdražování většinou držely při zemi. Jedinou výjimkou byl 2800MHz procesor, který za půl měsíce stihl zdražit o téměř 9 %.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: BMW, CeBIT, Frekvence 1, Intel