Ceny "lepších" pamětí rostly

Za posledních čtrnáct dní došlo v cenách elektronických komponent a výrobků k několika výrazným změnám. Z celkového pohledu však trh součástek a produktů pokračoval v dlouhodobě nastoupeném mírně sestupném trendu.
Některé naše předpovědi z předminulého týdne se splnily, vývoj u jiných nás překvapil. Zdá se, že se trh některých výrobků dal do pohybu a hledá si nové ceny, na kterých pak nějakou dobu vydrží.

Paměti

Pokud nebudeme hodnotit ceny modulů SIMM, které se již prakticky nevyrábějí a jejichž cena je tak prakticky stále stejná, zbývají nám tři druhy pamětí. Odzvoněno již patrně také mají paměti SD RAM s frekvencí 100 MHz. Nové desky již podporují rychlejší bratříčky, a tak se nelze divit, že se jejich cena pohybuje pomalu směrem dolů - za posledních čtrnáct dnů přibližně o sto korun. Aktivněji působí SD RAM paměti s frekvencí 133 Mhz. Za dva týdny jejich ceny klesly o 5% vyjma 512 MB modulu, jehož cena se nemění. Z toho vyplývá, že se naše předpoklady o zastavení poklesu cen 133 MHz SD RAM pamětí nesplnily a bude zajímavé sledovat, které firmy bitevní pole této cenové války opustí jako první. Opačný vývoj nastal u pamětí DDR SD RAM. Ceny 128 MB modelů šly o přibližně 100 korun nahoru. Výraznější je však nárůst ceny u této paměti s dvojnásobnou kapacitou. Při koupi 256 MB DDR SD RAM zaplatíte o téměř 450 korun více než před dvěma týdny - jedná se o nárůst o 20 %. Společnost Rambus - výrobce pamětí RD RAM - nedávno podepsala novou dohodu s firmou Intel a oslavila to dalším zvýšením ceny, tentokrát u 128 MB modulu o 20 procent. Znamená to, že oproti minulému měsíci se vám koupě prodraží o více než třetinu. Střídmější byla změna ceny u 256 MB RD RAM, a to v řádech desetikorun.

Procesory

Patrně v očekávání nových, rychlejších přírůstků do rodiny procesorů se ceny zatím výrazně nemění. Za zmínku snad jen stojí zvýšení ceny procesoru Duron společnosti AMD s frekvencí 950 MHz o zhruba 300 korun. Thunderbirdy a ostatní Durony zlevňují po desetikorunách. Firma Intel jde ve šlépějích svého konkurenta. Výraznější změny - o 3 procenta - se dočkaly procesory Celeron. Pentium III do 1 GHz se nyní prodává o stokorunu levněji. Rychlejší Pentium III a Pentia 4 zůstávají v podstatě na svých hodnotách.

Ostatní

Významnějších změn nedoznala cena mechanik pro CD disky, některé značky mírně zlevňovaly, zatímco jiné slabě podražily. Mechaniky pro práci s DVD vykázaly nevýrazný nárůst o 3%. Oproti vývoji zaznamenaném v předchozím přehledu cen, se změnily ceny u základních desek v průměru o pět procent směrem dolů. Grafické karty si udržují svou cenovou hladinu, ze které vybočuje jen značka ASUS, která zlevňovala o necelých 5%. Vývoj cen monitorů je v podstatě nezajímavý. Velice levné monitory AOC ještě snížily cenu v průměru o 100 korun a o tuto částku se naopak zvedly ceny monitorů Hyundai. Zajímavější je mírné snížení cen LCD panelů o 3%. To neplatí pro panely značky Sony, které tvrdošíjně zůstávají na své předchozí ceně. Upozornit na sebe určitě chtěla společnost ADI, jejíž 15´´ LCD displej zlevnil o 3,5 tisíce korun, a dostal se tak pod hranici 15 tisíc korun bez DPH.

Předpokládaný vývoj

Během Invexu a po něm se dá očekávat velké míchání s cenami. Důvodem bude uvolnění místa na trhu pro nové produkty nebo snaha o zvýšení podílu prodeje svých výrobků. Ačkoliv budou Vánoce za čtrnáct dní vzdáleny ještě dva měsíce, firmy se již na ně budou horečnatě připravovat. Dá se očekávat další pokles cen procesorů, neboť na trh přicházejí výkonnější. Vývoj cen pamětí se dá předvídat jen stěží, jejich výrobci se stále dušují, že vyrábějí na nebo pod hranicí rentability. V nejbližších 14 dnech se ale žádné větší otřesy na trhu pamětí neočekávají, takže pokud svou činnost neukončí některý z velkých hráčů na paměťovém poli, cenový trend se asi měnit nebude. U ostatních produktů se dá očekávat spíše snižování cen, především díky novinkám.
,