Ceny: Nekoupili jste si včas paměti? Nyní zaplatíte téměř o polovinu více

Zatímco se změny cen procesorů pomalu zklidňují, především DDR SDRAM paměti před prázdninami nabírají další a další procenta. Kdo přibližně před měsícem a půl nenakoupil, nyní sáhne výrazně hlouběji do kapsy.
Za čtrnáct dní, které uplynuly od posledního přehledu cen pamětí a procesorů, se jen potvrdily vývojové trendy, které započaly v druhé polovině května.

Paměti

Vývoj cen pamětí – a především DDR SDRAM – se ve většině případů nebude uživatelům líbit. Od 21. týdne tohoto roku, tedy zhruba před měsícem, zaznamenáváme zdražování. To je dáno především cenovou politikou jejich výrobců, kteří již nebyli ochotni dále držet výrazně nízké ceny a rozhodli se ceny poněkud zvednout, například omezením dodávek na trh.

Nyní se však začíná projevovat i druhá strana mince, kdy v naději na udržení vyšších cen začíná mnoho firem zvyšovat výrobu, a tak se dá v dohledné době očekávat cenová korekce směrem dolů. Setrvačnost však ještě několik málo týdnů může udržet ceny poměrně vysoko, nebo je ještě o něco zvýšit.

Čeští prodejci a obchodníci již začali nabízet DDR SDRAM paměti s taktem 433 MHz a na začátku června se objevily v běžné nabídce 1GB paměťové moduly u RDRAM i DDR SDRAM.

Moduly typu SDR SDRAM se buď držely na svých cenách z doby před dvěma týdny nebo, jako v případě 256MB modelu, zdražovaly. Zmíněná paměť je nyní o asi 5 % dražší a lze ji pořídit za cca 885 korun.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Výrazně dramatičtější je zdražování u DDR SDRAM pamětí. Nejpříznivější doba pro jejich koupi (zhruba před měsícem) již dávno pominula a tyto paměťové moduly nyní zdražují přímo zběsilým tempem. Jenom za posledních 14 dní jsme v námi sledovaném vzorku neobjevili menší zdražení než o 15 %. Nejvíce si pohoršovaly 512MB moduly, kde zvýšení ceny přesahovalo 20 % a v jednom případě bylo i mírně nad 25 %. Takový nárůst ceny se objevil u modelu s taktem 400 MHz. Jeho aktuální cena se tak pohybuje kolem 2 410 Kč.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Z měsíčního pohledu se však nejhůře dařilo 333MHz pamětem, které zdražily o téměř 50 %. Proto je 256MB modul s tímto taktem nyní oceněn na cca 1 030 korun a paměť se stejnou rychlostí, ale dvojnásobnou kapacitou lze pořídit za asi 2 010 Kč.

Graf vývoje cen pamětí RDRAM 

Zajímavý vývoj ceny měly RDRAM paměti. Až nebývale výrazný cenový pokles se dotkl především 1066MHz modulů, které jsou nyní levnější než jejich pomalejší 800MHz souputnice. Zatímco 128- a 256MB RDRAM paměti s taktem 1066MHz zlevnily téměř shodně o cca 16 %, u pomalejších modulů pokles nepřesáhl 3 %. Aktuálně tedy prodejci za 128MB 1066MHz RDRAM paměti požadují asi 1 300 korun. U stejného modulu, ale s dvojnásobnou kapacitou je pak cena přibližně 2 570 korun.

Procesory

Výrobci procesorů s největší pravděpodobností nebudou během prázdnin zlevňovat své čipy, a tak se ve změnách cen budou projevovat jen druhotné faktory, jako je například vývoj kurzu koruny vůči zahraničním měnám apod.

Novinkou v nabídce jsou čipy AMD Opteron a také skutečnost, že se nabídka procesorů Intel s možností HyperThreadingu stále rozšiřuje a blíží se pomalu 2GHz hranici.

AMD

Stále méně se v nabídkách prodejců objevují procesory Duron, a když již ano, tak jen ty nejrychlejší. Obchodníci, kteří tento druh procesorů ještě nabízejí, jejich ceny příliš nemění, a tak stojí za zmínku pouze 2% zlevnění 1200MHz čipu. Ten je v současnosti k dostání za necelých 950 korun.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Jiná je situace u Athlon XP. Po menších či větších slevách se ceny tohoto procesoru v posledních 14 dnech začaly šplhat vzhůru. Nejrychleji pak u čipu s označením 2000+, který je nyní dražší o téměř 9 %. Případný zájemce o jeho koupi si tak bude muset připravit asi 1 950 korun. Ceny Athlon XP jsou ale většinou stále menší než před měsícem.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Téměř dokonalá souhra se projevila u procesorů Celeron. Ty jako jeden muž zlevnily o přibližně 1 %. Zajímavější je proto měsíční pohled, který naznačuje, že je 2,4GHz Celeron nyní o necelých 23 % levnější. Jeho aktuální cena se pohybuje kolem 2 510 korun.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Téměř neznatelně se zachvěly ceny u Pentií 4. Pouze v jednom případě sleva přesáhla 1 %. O nejvýraznější pokles ceny se tak zasloužil 2530MHz model, jehož aktuální cena kolem 5 485 korun je o více než 3 % menší než před dvěma týdny a o téměř 9 % menší než před měsícem.

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: DDR SDRAM, Intel