Ceny: Nuda v HW

První prázdninové dny se odsoudily ceny pamětí a procesorů k až nevídané stagnaci. Až na pár světlých výjimek se v této oblasti za posledních 14 dní neodehrálo v podstatě nic zajímavého. Možným překvapením je tak pouze zdražení Duronů.
Zdá se, že začátek prázdnin využily ceny pamětí a procesorů k tomu, aby si vybraly dovolenou. Většina změn s odehrávala v maximálně v řádech procent. Alespoň můžeme konstatovat, že většina případných cenových změn patřila slevám.

Paměti

Ani v oblasti počítačových pamětí se nenašel důvod k nějakým výraznějším posunům ceny. Nabídka se pomalu ustálila a prodejci nabízejí DDR SDRAM paměti první i druhé generace s maximální rychlostí 533 MHz. U DDR2 je to zároveň i rychlost minimální. Mnohem více se však soustřeďují na zvyšování kapacity dostupných modulů. Není tak již výjimkou 2GB modul na v podstatě libovolné frekvenci DDR SDRAM.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Starší SDR SDRAM paměti výše zmíněný trend potvrzují, když se jejich cena oproti situaci z konce června mírně snížila. Nejlépe se v tomto ohledu dařilo 128MB modulu. Ten je nyní o více než dvě procenta levnější než před dvěma týdny, kdy jsme se touto oblastí zabývali naposledy.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

U DDR SDRAM pamětí slabě zlevňovaly především pomalejší moduly s menší kapacitou, zatímco modely s rychlostí nad 333 MHz naopak zdražovaly. Nejednalo se však o nic drastického. Například 512MB DDR SDRAM paměť s rychlostí 400 MHz zdražila o pouhé jedno procento. Avšak z měsíčního pohledu se jednalo o slevu, neboť aktuální cena tohoto modulu je o tři procenta nižší, než jaká byla na začátku měsíce června.

Procesory

Letní čas bude v oblasti procesorů jen zdánlivě oddechový. Oba největší hráče na tomto poli, totiž čeká již ohlášená pomalá obměna některých modelů a tak se 22.srpna dočkáme za strany Intelu cenového překvapení. Začněte si také zvykat na nové ozačení čipů Intel.

Sleva
Pentium 4 Původní cena Cena po 22.8 Sleva

570 (3.8 GHz)

637

560 (3.6 GHz)

637

417

35%

550 (3.4 GHz)

417

278

33%

540 (3.2 GHz)

278

218

22%

530 (3.0 GHz)

218

178

18%

520 (2.8 GHz)

178

163

8,5%

Celeron D Původní cena Cena po 22.8

335 (2.8 GHz)

117

103

12%

330 (2.66 GHz)

89

83

7 %

AMD na sebe zajisté nenechá dlouho čekat.

Zajímavé bude například sledovat, jak ještě dlouho vydrží v nabídce stávající čipy AMD Duron, když Intel již začíná nasazovat nové procesory Celeron D.

AMD

Právě oba sledované čipy Duron tvoří v poslední době menší neplechu, když již poněkolikáté po sobě zdražují. Není se však čeho obávat, neboť za měsíc se zdražení u obou modelů nepřehouplo přes 4procentní hranici.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

Naopak velice příznivá je situace u Athlonů XP. Až na tři výjimky se zde zlevňovalo. Jednou z těch výjimek je procesor Athlon XP 2800+, který zdražil o přibližně tři procenta. To je však také výrazně největší zdražení ve sledované oblasti.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Naopak nejvýraznější slevy za uplynulých čtrnáct dní postihly hned dva modely. Nejpomalejší Athlon 2800+ a 3200 +, tedy jeden z nejrychlejších. Oba procesory však zlevnily o pouhá dvě procenta. Alespoň tak vyrovnaly zdražení z konce června a vrátily se na ceny ze začátku minulého měsíce.

Intel

Nově nabízené Celerony D jsou o přibližně deset procent dražší, než je tomu u stejně taktovaných starších modelů. Právě zmíněné starší modely přitom v posledních čtrnácti dnech zlevnily jen o několik desetin procenta. Jednou výjimkou je Celeron s taktem 2,4 GHz, který zlevnil o zhruba 1,5 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Ještě nudnější je pohled na změny cen u Pentií 4. Zde se spíše mírně zdražovalo (to znamená o nejvýše 0,5 %), nebo se ceny ani nehnuly.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů