Ceny: Procesory AMD překvapivě zdražují, DDR SDRAM paměti dále padají

V táborech Intelu i AMD došlo k oficiálnímu zlevňování, které se však v obchodech projevilo jen u modelů Intel, AMD naopak zdražovalo. Při pohledu na ceny DDR SDRAM pamětí lze jen konstatovat "levné je ještě levnější".
I po dalších čtrnácti dnech si polepšily paměťové moduly typu DDR SDRAM. Jsou to nyní jediné druhy pamětí, které zaznamenávají výraznější změny cen. U procesorů AMD čekáme na to, až do naší země dorazí vlna zlevnění, kterou tento výrobce začal v minulém týdnu.

Paměti

DDR SDRAM paměti ve svých cenách překonávají všechna očekávání a ženou se k dalším cenovým rekordům. Poněkud umírněněji se pak chovají další druhy pamětí – některé z nich dokonce zdražují.

SDRAM

Prodejci si ani trochu nelámou hlavu s tím, že paměti SDRAM jsou nyní dražší než DDR modely na stejných kapacitách; dokonce některé moduly zdražují. Nyní je 64 MB o téměř 5 % dražší než před 14 dny a prodává se za asi 400 korun. O 2,5 % levnější je v současné době 256MB paměť, která je tak k dostání za přibližně 1 000 korun. Naopak zdražení jsme se dočkali u 512MB SDRAM modulu. Jeho nová cena se nyní pohybuje kolem 1 950 korun.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

DDR SDRAM

Paměti typu DDR SDRAM se tváří, jako by nikdy nemělo skončit jejich zlevňování. Dalších 21 % dolů z ceny před čtrnácti dny předvedl 256MB model s taktem 266 MHZ. Za měsíc tato sleva dosahuje již více než 40 %. Tuto paměť tak máte možnost nyní zakoupit za cca 785 korun. O 22 % levnější je 256MB paměť s taktem 333 MHz a 400 MHz. V prvním případě zaplatíte přibližně 825 korun, v druhém asi 1275 Kč.

Graf vývoje ceny pamětí DDR 

RDRAM

Paměti RDRAM s taktem 800 MHz si překotného cenového vývoje u jiných druhů pamětí v podstatě nevšímají. A patrně i proto zůstává jejich cena se stoickým klidem na stejné hodnotě, jako byla před čtrnácti dny.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Procesory

Intel i AMD ke konci února snížily prodejní ceny svých procesorů, a tak jsme se mohli těšit, jak se to projeví v obchodech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příznivý dopad toto zlevnění mělo ale zatím pouze na procesory Intel, u AMD došlo dokonce ke zdražení.

AMD

Patrně by nikdo nepředpokládat, že poté, co výrobce oznámí snížení cen svých produktů, stoupne jejich cena v obchodech. U AMD to ale tak je.

Například procesor Duron s taktem 1,2 GHz si nyní budete moci koupit o téměř 6 % dráže než před 14 dny. Jeho současná cena se pohybuje na úrovni 1 050 korun. Pokud ale máte zálusk na pomalejší model s taktem 1000 MHz, zaplatíte za něj o 1,5 % méně než před dvěma týdny. Jeho aktuální cena je totiž cca 850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

Změny kolem 1 % jsme zaznamenali u většiny procesorů Athlon XP. U pěti modelů se jedná o nárůst a u tří procesorů o pokles ceny. Snad jedinou výjimkou je Athlon XP 1700+, který zdražil o téměř 10 % a jeho cena tak poskočila na téměř 1 900 korun.

 Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP

Intel

Oficiální slevy čipů z dílen společnosti Intel se zatím dotkly Pentií 4, a tak patrně zatím nebudou příliš potěšeni uživatelé, kteří dávají přednost low-endovým Celeronům.

Podobně jako u procesorů Athlon XP se změny cen modelů Celeron pohybovaly kolem 1 %. Tři nejpomalejší čipy mírně zdražovaly a ostatní čtyři slabě zlevnily, nejvíce pak 1,8 MHz Celeron, který je o téměř 1,5 % levnější než před 14 dny. Jeho aktuální cena je 2300 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Mnohem výraznější dopad mělo zlevňování na Pentia 4. Hned tři modely zlevnily o více než 10 % a ani ostatní procesory se nenechaly zahanbit. Největší pokles zasáhl 2530MHz čip. Ten je v současnosti o přibližně 20 % levnější a stojí asi 6 400 korun.

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: Celeron, Intel, Slezsko