Ceny: Rekordní zdražení pamětí se blíží 30 procentům

Když jsme na konci března konstatovali, že začíná období růstu cen počítačových pamětí, nečekali jsme, že nabere takové obrátky. Na druhou stranu poměrně překvapivě klesají ceny některých procesorů.
Ceny pamětí a procesorů jsou v poslední době proměnlivé jako aprílové počasí. Zatímco ceny pamětí od začátku letošního roku v podstatě jen stoupají, u procesorů je tomu spíše naopak.

Paměti

To, co se podařilo za poslední měsíc v oblasti cen především DDR SDRAM pamětí, lze téměř označit šokem. Konec března zastihl paměti ve výrazném zdražování, které se poloviny dubna stačilo ještě více prohloubit. Současná cenová nabídka paměťových modulů se téměř srovnala s tou, která panovala na začátku roku 2003.

Naštěstí na zahraničních burzách s paměťovými čipy a moduly se situace uklidnila a tak se dá minimálně předpokládat, že se ceny již příliš zvyšovat nebudou a později by měly klesat.

Změny cen u SDR SDRAM modulů měly naštěstí mnohem méně razantní průběh a tak můžeme konstatovat, že 128- a 256Mb modely zdražily o cca 3 procenta. Na druhou stranu se podařilo snížit cenu u 512MB modulu, který je nyní o necelých pět procent levnější než na konci března.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Drastické zdražování u DDR SDRAM pamětí nejvíce „odnesl“ modul s taktem 266 MHz a kapacitou 128 MB. Tato paměť totiž za čtrnáct uplynulých dní stačila zdražit o bezmála 30 %. Ještě horší je situace z měsíčního pohledu. Rozdíly ceny tohoto modelu v polovině března a dnes činí téměř 45 %.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Právě změna ceny za čtyři týdny plně odkryje rozsah zdražení. Největší měsíční rozdíl ceny jsme zaznamenali u 256MB paměti s taktem 266 MHz. Poměr obou cen - před měsícem a nyní – se blíží padesáti třem procentům.

Procesory

Oba hlavní rivalové na poli procesorů pro stolní počítače spíše v tichosti doplňují stávající nabídku a zároveň trochu snižují ceny.

AMD

Nejnižší řada procesorů AMD Duron má již dobu své největší slávy za sebou a firma s ní již příliš nepočítá a na některých zahraničních trzích ji dokonce ani nenabízí. Proto jsou aktuálně v nabídce pouze dva procesory. První z nich je taktován na 1600 MHz a druhý má frekvenci 1,8 GHz. Oba modely se v podstatě udržely na svých cenách z konce března.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

U čipů Athlon XP se spíše zdražovalo, ale největší nárůst ceny nepřesáhl tři procenta. Nejvíce si potenciální zákazník připlatí u modelu Athlon XP 2600+, který nyní stojí o téměř 2,5 % více něž před čtrnácti dny.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Mnohem větší změnu ceny v procentuálním vyjádření jsme však zaznamenali u procesoru s označením 2000+, který naštěstí zlevňoval. Sleva po půl měsíci činí necelá čtyři procenta.

Intel

V oblasti levnější řady Celeron se nejvíce dařilo nejrychlejším modelů s taktem 2,7 a 2,8 GHz. Oba dva téměř shodně zlevnily o přibližně 2,5 procenta a přiblížily se tak cenově ostatním Celeronům.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Až překvapivě příznivě se uplynulých čtrnáct dní od posledního přehledu cen těchto komponent odrazilo v oblasti Pentií 4. Největší zásluhu na tom má starší model s taktem 2,66 GHz, který je nyní o více než 28 % procent levnější. Zdatně mu však konkuruje i 3,2GHz čip, který lze nyní pořídit o téměř deset procent levněji než na konci března.

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů


Témata: Frekvence 1, Intel