Ceny: růst se zastavil, výjimkou jsou paměti SDRAM

  • 10
Ceny pamětí a procesorů se vyplatí neustále sledovat, k jejich změnám totiž dochází téměř každý týden. Proto i my vám po čtrnácti dnech znovu přinášíme cenový vývoj na tomto výbušném trhu. A že se dějí věci...
Kdo sleduje náš seriál týkající se přehledu cen pravidelně, již možná odpozoroval, že se každých 14 dní vracíme k cenám procesorů a pamětí. Jde o jednu z nejbouřlivěji se projevujících oblastí, a proto si takovou pozornost rozhodně zaslouží.

Celkový trend posledních dní vyzněl jako uklidnění trhu. Až na výjimky (např. SDRAM) ceny pamětí a procesorů buď stagnovaly, nebo klesaly.

Paměti

Již v minulém přehledu cen jsme mohli na základě vývoje konstatovat, že se trh dostává do rovnováhy a jednotlivé produkty si na chvíli našly svou cenovou hladinu, na které by se mohly nějakou dobu udržet. Jak již bylo řečeno, paměti se pohybovaly na stejné cenové hladině či mírně klesaly s výjimkami, jako jsou DDR SDRAM a SDRAM moduly.

Bohužel se stále objevují informace, které hovoří o tom, že doba poklesu cen pamětí, které v posledním čtvrtletí minulého roku překvapily svým nárůstem, ještě zdaleka nepřišla. Dokonce se prý dá očekávat ještě částečný nárůst cen.

SDRAM

Graf pamětí SDRAM Tyto paměti stále pokračují v mírném nárůstu až na jednu výjimku. Tou je 512 MB modul, který již více než měsíc vytrvale klesá. Není to sice o mnoho - od minulého přehledu o přibližně 2,5 procenta - ale je to alespoň nějaký pokrok. Pokud by pokles vydržel, příště by se již cena mohla dostat pod 4000 korun, nad kterou se nyní pohybuje. Paměť s poloviční kapacitou 256 MB naopak podražila o 5 % z doby před 14 dny; za měsíc to již dělá 12%. Aktuální cena se tak pohybuje těsně pod hranicí 2500 korun. Relativně stabilní cena je u 128 MB SDRAM, nárůst o 2% znamená přibližnou cenu kolem 1250 korun. A konečně 64 MB modul, který minule poskočil o 15 procent, k dnešnímu dni přidal ještě dalších 5% a prodává se tedy za přibližně 700 korun..

DDR SDRAM

Pokud bychom ceny těchto pamětí porovnávali v horizontu měsíce, těšili bychom se až z dvanáctiprocentního poklesu. Takto lze konstatovat, že ceny oproti minulému přehledu cen pamětí pomalu stoupaly, u výkonnějších modelů naopak mírně klesaly.

Graf pamětí DDR SDRAM a RD RIMM 128 MB DDR SDRAM na 266 MHz podražilo o 4 % a cena tak překonala hranici a blíží se hranici 1500 korun. Modul 256 MB taktovaný na 266 MHz podražil o 2 procenta a cenově překročil hranici 2600 korun bez DPH. Nejzajímavější změna se udála u 512 MB modulu s frekvencí 333 MHz, který je nyní za přibližně 3600 korun bez DPH, což činí sedmiprocentní pokles za čtrnáct dnů..

RDRAM

Paměti RD RAM měnily svou cenovou hladinu spíše symbolicky. RIMM o kapacitě 128 MB a frekvenci 800 MHz zlevnil o 3 % k ceně pohybující se kolem hodnoty 1800 Kč bez daně. Další 256 MB modul svou cenu prakticky nezměnil.

Procesory

Jak probíhá střídání stráží u obou největších výrobců a přicházejí procesory s vyspělejší technologií, ceny starších modelů jdou zákonitě dolů. Také novinky nezůstávají na své zaváděcí ceně a následují v sestupu své starší kolegyně. Dá se očekávat, že ještě minimálně jeden měsíc bude tento sestup pokračovat, ale je třeba počítat s tím, že náběh výroby nebude plynulý. To by znamenalo nedostatek určitého procesoru a případný nárůst jeho ceny.

AMD

Graf procesorů Athlon XP AMD se snaží stále více prosadit svou nejvyšší třídu Athlon XP a Athlonu Thundebird se tomuto trendu musí přizpůsobit. Po 13 % nárůstu ceny Athlonu 1GHz z předminulého týdne nyní následovala korekce ceny o téměř 8 procent směrem dolů. Tento procesor lze tak nyní pořídit za cenu pod 3500 korun bez DPH. Athlon s jádrem Thunderbird a frekvencí 1400 MHz také zlevnil, ale jen o necelá 3 procenta na cenu kolem 4300 korun bez DPH.

U procesorů Athlon XP, které kompletně snižovaly svou cenu, zaujaly svým výraznějším poklesem dva modely. AMD Athlon XP 1600+ se nyní prodává o 6% levněji než před 14 dny a lze jej pořídit již za cenu kolem 4750 korun bez DPH. Druhý velký pokles zaznamenal nejvýkonnější procesor od AMD s názvem Athlon XP 2000+. Zlevnění o 8% znamená cenu kolem 10700 Kč bez DPH.

Graf procesorů Duron a Celeron Zajímavé slevy se objevily i u procesorů určených pro méně majetné. Duron na 1200 MHz například ztratil ze své ceny celých 14 % a stojí kolem 2500 korun bez DPH. Druhý největší pokles zaznamenal 850 MHz Duron, a to o 6% na přibližnou cenu 1650 korun bez DPH.

Intel

Graf procesorů Pentium 4 Intel také zavádí nové procesory a pokud náhodou cenu nesnižuje, tak ji alespoň drží na stejné hodnotě. Low-endové Celerony jsou právě těmi procesory, kterých se změna cen vůbec nedotkla. U staršího PentiaIII pak stejnou cenu drží novinky s 512 MB L2 Cache a snížení se dotklo ostatních. Například model s 1130 MHz zlevnil o 11 procent a nakoupit jej tak lze za cenu kolem 6500 korun bez DPH. Nová Pentia 4 snižovala cenu v průměru o 1-2 procenta, největší pokles zaznamenalo Pentium 4 na 1600 MHz, které se cenově přibližuje hranici 5700 korun bez DPH.

,
Témata: Intel, seriál