Ceny: výkonněji a levněji

Změny cen za posledních 14 dní se týkaly především výkonnějších modelů. To platí pro většinu produktů digitálního světa a světa informačních technologií. Mezi novinky v cenících se řadí nové procesory, ale i nová Windows.
Vzhledem k veletržní horečce by se mohlo zdát, že ceny mnohých produktů budou klesat. Pokud se však oprostíme od všech dočasných veletržních slev, které se týkají povětšinou výběhových modelů, které musí uvolnit místa ve skladech těm novějším, tak zjistíme následující. Z celkového pohledu se na poli cen žádná revoluce nekonala a mnoho produktů, které v předminulých 14 dnech zvýšily svou cenu, se dnes vrátilo na, nebo dokonce kleslo pod své hodnoty před měsícem.

Paměti

Jak jsme předpovídali před čtrnácti dny, trh pomalu opouští paměti SDRAM s frekvencí 100 MHz a při tom klesají v průměru o 100 korun. Potkal je stejný osud jako předešlé SDRAM s rychlostí 66 MHz. Jejich cena se časem ustálí a nebude se výrazněji pohybovat.

Uvidíme, za jak dlouho nás budou opouštět SDRAM paměti na frekvenci 133 MHz a kapacitě 128 MB; zatím pokračují v sestupné tendenci a nyní je můžete oproti předminulému týdnu získat o dalších pět procent levněji. V podstatě to znamená, že za měsíc se jejich cena snížila o 10 procent. Mnohem zajímavější je ale pokles cen u modulů s kapacitou 256 a 512 MB. Je překvapivé, že je ještě prostor pro další zlevňování, tentokrát rychlostí 20% za 14 dnů. Již několikrát jsme mohli slyšet prohlášení o poklesu na samotné cenové dno a zatím vždy následovalo další snížení. Teoreticky se situace dá vysvětlit dumpingovým bojem o ovládnutí trhu, což je vzhledem k silně konkurenčnímu prostředí spíše cesta do pekel. Další možné vysvětlení plyne ze stále většího počtu základních desek, které podporují rychleší paměti DDR SDRAM, a pomalého přesunu výrobních kapacit na tento segment.

Samotné paměti DDR SDRAM, které v hodnocení předchozích 14-ti dnů zvýšily svou cenu, se nyní vrátily na svou hodnotu před měsícem. Zdá se, že výrobci již zvládají poptávku a očekávat se tak dá další snižování cen.

Společnost RAMBUS, výrobce pamětí RD RAM, příliš se snižováním cen svých produktů nespěchá. Průměrný pokles ceny u obou modulů 128 MB a 256 MB o 300 korun rozhodně nepotěší koupěchtivé spotřebitele, kteří mohou jen žehrat na to, že nenakoupili ke konci prázdnin.

Procesory 

Uvedení nového procesoru od společnosti AMD nijak výrazně nezakývalo cenou ostatních modelů. Procesory nižší třídy Duron zlevnily v průměru o 5 procent. Na svou hladinu z minulého měsíce se vrátil Duron s frekvencí 950 MHz, který před čtrnácti dny podražil asi o 300 korun. Procesory vyšší třídy Athlon zůstávaly prakticky na své ceně, při nepatrných posunech o několik korun. Výjimkou byl čip s frekvencí 1,4 GHz, který v některých obchodech přibral až 500 korun. Nový Athlon XP 1500+ je tak jen o sto korun dražší. Pokud byste si chtěli pořídit nejvýkonnější procesor AMD Athlon XP 1800+, zaplatíte bezmála 12 000 korun.

Procesory společnosti Intel reagovaly na novou výkonnou řadu AMD vesměs poklesem. Procesor nižší třídy Celeron na frekvenci 800 MHz dnes pořídíte o 100 korun levněji, nejrychlejší 1,1 GHz verze je o 500 korun levnější. Cena pro nejnovější 1,2 GHz Celeron byla stanovena na pomezí 5300 korun. Procesory Intel Pentium III si udržují svou velmi pomalou sestupnou tendenci a jejich cena je nyní o několik desítek korun nižší. Nejvýkonnější procesory ze stáje Intel - Pentium 4 - snížily svou cenu o pěkných 8 procent.

Další komponenty

Celý podzim probíhají změny ve výrobkových řadách, a tak se ceny mění plynuleji. Například základní desky klesly v ceně průměrně o 3 procenta, což se ale také dá vysvětlit pohybem měnového kurzu. Optické mechaniky CD a DVD měnily cenu v řádu korun až desetikorun. Klesají především nejnovější zapisovací a přepisovací přístroje. Cena pevných disků se také v podstatě nemění, až na stokorunové poklesy u 40 a 60 GB zařízení. Grafické karty své ceny určovaly v závislosti na firemní strategii. Většina jich zůstala na své cenové úrovni a relativně výraznější poklesy jsme tak zaznamenali u výkonnějších výrobků firem Aopen a ASUStec. Naopak mírně zvýšená cena postihla kompletní řadu grafických karet společnosti Abit. Cenové stálice - monitory - z letargie nevyvede ani uvádění nových kolegů na trh. Jejich ceny se za uplynulých 14 dnů posunuly o pár korun směrem dolů.

Ceny po Invexu

Přehnané očekávání smrště nových výrobků po letošním Invexu a tím pádem předpokládané výrazné snižování cen starších modelů se patrně konat nebude. Ale na druhou stranu, na trhu začne pomalu působit přetlak výrobků, které již měly opustit prodejní pulty a uvolnit tak místo novým produktovým řadám. Invex, přestože sám o sobě mnoho novinek nepřinesl, alespoň umožnil komplexnější seznámení veřejnosti s nabídkou produktů a patrně i tato skutečnost popožene snižování cen a výprodej starších modelů, aby byl předvánoční trh plně vyhrazen aktuálním produktům. Na závěr snad jen jedna perlička - Windows XP, které by měly být k dostání po 25. říjnu a které jsou již nabízeny našimi obchodníky alespoň v cenících, již stačily zvýšit svou cenu  o necelých deset korun.