Ceny: Zastaví se někdy růst cen SDRAM pamětí?

Hlavní událostí posledních 14 dnů, co se cen pamětí a procesorů týká, je další růst cen SDRAM pamětí, ke kterému se přidali i DDR SDRAM moduly. Běžného zákazníka tak může potěšit pouze další pokles ceny u většiny procesorů. Podívejte se na podrobnosti.
Přehled cen pamětí a procesorů potvrzuje trendy, které byly nastartovány před dvěma měsíci a dříve. Procesory i díky tlaku novinek klesají na ceně, tak jako některé výkonnější paměti. Bohužel se totéž nedá říci o v současnosti nejprodávanějších druzích paměti. Ještě poznámka: všechny ceny jsou uváděny bez daně z přidané hodnoty.

Paměti

V poslední době se objevují signály, které dávají tušit, že by nárůst cen některých pamětí mohl pomalu ustat a možná se i změnit ve snížení. Jedním z těchto signálů je informace o ziskovém hospodaření společnosti Hynix. Toho Hynixu, který díky své paměťové divizi, stál několikrát na pokraji konkurzu, a který se tak zisku dočkal zhruba poprvé po dvou letech. Dalším signálem, ze kterého může vyplývat zastavení růstu cen SDRAM pamětí, je maximalizující se poptávka po pamětech DDR a z toho vplývající možný převis nabídky SDRAM modulů. Proti zastavení růstu cen zase hovoří stále platná kartelová dohoda některých výrobců s významným podílem na trhu.

Při pohledu na vývoj cen pamětí se zdá, že některé nárůsty, nebo naopak poklesy postrádají jakoukoliv logiku. Ostatně posuďte sami. Ceny méně výkonných SDRAM se stále více přibližují cenám výkonnějších DDR SDRAM pamětí s frekvencí 266 MHz. Ještě zajímavější je skutečnost, že poněkud rychlejší DDR paměti na frekvenci 300 MHz a s kapacitou 128 MB jsou nyní dražší než RDRAM se stejnou kapacitou.

Graf pamětí SDRAMPři podrobnějším pohledu na SDRAM paměti může člověk pouze doufat, že se růst jejich ceny snad někdy zastaví. Například 128 MB modul od své nejnižší ceny v minulém roce zvýšil cenu 3,5 krát, z doby před měsícem o 17,5 % a od minulého přehledu před 14 dny o 5,25 %. Z čehož vyplývá, že mu zbývá ještě přibližně 100 korun k dosažení psychologické hranice 1500 Kč. Dobře na tom není ani modul s dvojnásobnou kapacitou, který se ale vyplatí pořídit více než dva 128 MB SDRAM moduly. Jediný pokles tedy zaznamenalo 512 MB, které má díky ceně kolem 3900 korun z SDRAM pamětí nejlepší poměr korun za 1 MB.

Graf pamětí DDR SDRAM a RD RIMMDDR SDRAM se po poklesu v minulém přehledu jaly mírně upravit svou cenu směrem nahoru, přičemž největší nárůst byl zjištěn u 256 MB pamětí. Tuto paměť lze získat za cenu kolem 2750 korun. Na druhou stranu, poklesem ceny se mohou chlubit DDR SDRAM paměti s frekvencí 300 Mhz. O více než 8% snížil svou cenu 256 MB modul, se současnou cenovou hladinou na 3200 korunách.

Poprvé se u RD RAM vyplatí koupit dva 128 MB než jeden 256 MB RIMM modul. Je to dáno poklesem, který z měsíčního pohledu znamená pro 128 MB slevu o téměř 5 procent, což dělá současnou hodnotu přibližně 1750 korun. Paměť RD RAM o kapacitě 256 MB za tu samou dobu svou cenu snížila o pouhých 2,5 procenta.

Procesory

Toto pondělí proběhla úprava cen některých procesorů společnosti Intel (to se však zatím ještě nestihlo v cenících projevit) a další se chystá. Dá se předpokládat, že na pokles u Intelu bude pohybem ceny reagovat také AMD. Ale to vše bude mnohem jasnější až za 14 dní u dalšího cenového přehledu pamětí a procesorů.

AMD

Graf procesorů Duron a CeleronProcesory Duron, které jsou určeny pro zákazníky s nižšími náklady na výkon, svou cenu upravovaly jen mírně. Například model 850 MHz zlevnil za 14 dnů o 1,5 %, což z měsíčního pohledu činí pokles ceny o téměř 7%. Pořídit jej tedy lze za cca 1650 korun. Největší snížení ceny zasáhlo Duron s frekvencí 1000 Mhz. Za 14 to činilo téměř 4% a za měsíc téměř 8%. Z toho vyplývá, že se současná cena pomalu přibližuje hodnotě 2000 korun.

Graf procesorů Athlon a Pentium IIIAž na jednu výjimku zaznamenala pokles i cena výkonnějších procesorů Athlon Thunderbird. Tou výjimkou je Athlon s rychlostí 1GHz, který stihl za 14 dní zdražit o 2,5 procenta, což ale pouze snížilo měsíční slevu na 4,5 %. Cena tohoto procesoru tedy nyní je cca 3500 korun. Jen o necelé dvě stovky dráž je již k mání Athlon 1330, který za 14 dní shodil 2,5%, což měsíčně činí pěkných 7 %.

Nejvýkonnější řada Athlon XP bez výjimky vykázala slevu svých procesorů, která se pohybovala v průměru kolem 3%. Ve snížení cen je vidět určitá logika, kdy méně výkonné procesory svou cenu snižují méně na rozdíl od těch výkonnějších. Namátkou Athlon XP 1600+, který v minulém přehledu zaznamenal jeden z největších poklesů, ve čtrnáctidenním přehledu k dnešnímu dni dosáhl další slevy, tentokrát téměř 3%. Což z měsíčního pohledu znamená téměř 8% procent slevy a cenu kolem 4650 korun. Ještě více ale pokles ceny postihl Athlon XP 2000+, který za 14 dní ztratil téměř 4% a měsíčně 11%, cenově se tak stále více přibližuje hranici 10000 korun.

Intel

Procesory Celeron, kterých se týká pondělní snížení cen ( český trh jej ještě nezachytil), svou cenovou hladinu mírně srazily. Dokonce se podařil husarský kousek, který Celeron 1300 přivedl na nižší cenu, než má Duron 1300 Mhz. Byl ale donucen snížit svou cenu o celých 17 %. O dvanáct procent je nyní levnější, než před 14 dny, Celeron s frekvencí 1100 Mhz.

Pentium III svou cenu výrazněji neměnilo až na procesor s frekvencí 1130 MHZ, který zlevnil o téměř 5% a měl by být v prodeji za cenu dosahující přibližně 6200 korun.

Graf procesorů Pentium 4Nejvýkonnější procesory společnosti Intel s názvem Pentium 4 zůstávaly v podstatě na svých cenách z minulého přehledu. Veškeré změny se vešly do 1%, až na zdražení Pentia 4 na frekvenci 1600 Mhz, který podražil o 2,5% na téměř 6000 korun.

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

,