Ceny: Zlevnění Pentií 4 až o 27 %, paměti a AMD zdražují

Čeští prodejci poměrně rychle zareagovali na oficiální snížení cen procesorů Intel Pentium 4 a také již nabízejí nové čipy s jádrem Prescott. Procesory AMD na svůj čas slev teprve čekají a kdy budou zlevňovat stále dražší paměti, je ve hvězdách.
Dříve než bylo ještě minulý rok plánováno, jsme se dočkali zlevnění procesorů Intel Pentium 4 a uvedení nových modelů tohoto procesoru s jádrem Prescott. To je nejdůležitější informace o událostech, které měly vliv na vývoj cen procesorů.

Mimo to je docela zajímavé mírné zdražení procesorů AMD a další zvýšení ceny pamětí DDR SDRAM, ale i starších SDR SDRAM. Vliv na zdražení měl zajisté i poslední vývoj hodnoty naší měny, který zdražil dovoz zboží, které je nakupováno za americké dolary a eura.

Paměti

Zatímco začátek ledna přinesl na trh pamětí zlevnění, o měsíc později je tomu již zcela jinak.

I když jsme doufali, že nastoupený trend u SDR SDRAM pamětí vydrží poněkud déle, nestalo se tak. Nový měsíc přinesl přibližně 4% zdražení u modulů s kapacitou 128 a 512 MB a snížení ceny kolem 2 % u 256MB modelu. Toto zlevnění ale pouze korigovalo nárůst ceny z konce ledna, takže z měsíčního pohledu se jedná o mírné zdražení.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

 

V oblasti DDR SRAM zlevňovala pouze paměť s kapacitou 128 MB a taktem 266 MHz. Snížení ceny o více než dvě procenta však ani zdaleka nevyrovnalo zdražení v druhé polovině ledna, které se pohybovalo kolem sedmi procent.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí 

Sedmička figuruje i u největšího zdražení DDR SDRAM uplynulých čtrnácti dnů. Přesně o tolik procent je totiž nyní vyšší cena 256MB modulu s frekvencí 400 MHz. Navíc je to za měsíc již druhé zdražení, které cenu této paměti vymrštilo o celkem 25 % směrem vzhůru.

Procesory

Zatímco společnost AMD snížení cen svých procesorů teprve chystá, Intel svá Pentia 4 již zlevnil, když zároveň uvedl na trh třetí generaci těchto procesorů s jádrem Prescott. Včera navíc Intel oficiálně potvrdil informace o tom, že hodlá z trhu stáhnout některé starší modely procesorů této řady.

AMD

Pokud se nyní chystáte zakoupit nový čip AMD Duron, asi nejvíce se vám vyplatí 1,6GHz model. Ten je i přes své tříprocentní zdražení stále nejvýhodnějším Duronem, co se poměru ceny a výkonu (rychlosti) týká. Částečně mu tuto pozici pomohl uhájit mnohem větší – téměř sedmiprocentní – nárůst, který zaznamenal 1400MHz model.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

O modelech AMD Athlon XP jsme mohli prohlásit, že se u nich nic zásadnějšího nestalo, kdyby se mohutným skokem hlavnímu pelotonu nepřiblížil čip s označením 3200+. Za čtrnáct dní se podařilo snížit jeho cenu o celou třetinu. Zaznamenáníhodná je také cenová změna u Athlonu XP 2700+, který je po uplynulých čtrnácti dnech o 5 % levnější.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

To, že čeští prodejci velice rychle zareagovali na cenové změny u Intelu, asi již není překvapivé. Zajímavé však je, že ceny nových modelů prodávají o něco dráže než procesory na stejné frekvenci se starším jádrem Northwood, ačkoliv je Intel prodává za stejnou cenu.

Čipy levnější značky Celeron prozatím čekalo zdražení – jejich čas teprve přijde. Zvýšení ceny ani v jednom případě nepřesáhlo hodnotu 2 % a jediný model, který se mu vyhnul, byl 2,5GHz Celeron.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Přístup Intelu při uvádění nové řady procesorů se změnil. Zatímco dříve byl uváděn aktuálně nejrychlejší čip a teprve poté se objevily modely s nižším taktem, nyní byl najednou nabídnut jak rychlé 3,4GHz Pentium 4, tak i modely s nižší až do frekvence 2,8 GHz.

Co se týká cenového vývoje nyní již starších modelů, platí zde pravidlo, čím větší frekvence, tím větší sleva. Proto je nyní 3,2GHz Pentium 4 s taktem FSB 800 MHz levnější o 27 % a například 2,8GHz čip je na prodejnách zlevněn o 11 %.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: DDR SDRAM, Intel, měna