Ceny: Zlevňování pamětí zpomaluje. Procesory se těší na příští týden

Paměti a procesory i v druhé polovině října zlevňovaly, ale tento pokles nebyl nijak razantní. Příští týden však bude na poli procesorů hodně horko, neboť se chystá zlevňovat Intel a vzápětí i AMD.
Pro zákazníky příznivý cenový vývoj v oblasti procesorů a pamětí vydržel i v tomto týdnu. Tempo zlevňování se sice poněkud zmenšilo a v některých případech došlo dokonce i ke zdražování, ale celkový trend u nejžádanějších produktů je stále sestupný.

Ani v nejbližších týdnech nic nenaznačuje tomu, že by ceny modelů, které nyní zlevňují, měly začít růst. I když například u pamětí DDR se očekává spíše stagnace. Procesory jsou na tom poněkud lépe, neboť na přelom desátého a jedenáctého měsíce je naplánována další vlna slev. Ta se dotkne především rychlejších modelů.

Paměti

Na úseku paměťovým modulů je zajímavý cenový vývoj pamětí SD RAM, po nichž je stále značná poptávka. Jejich cena totiž již přibližně měsíc roste a zdá se, že pokud se poptávka udrží na současné úrovni, tak mírně poroste i dále. Je to dáno především tím, že výrobci investovali do přechodu na výrobu DDR SDRAM, ze kterých jim plynula větší marže.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

U pamětí SDR SDRAM za uplynulých 14 dní zdražil nejvíce 512MB model. Tento nárůst ceny dosáhl téměř 5 % a posunul tak cenu zmíněné paměti na částku kolem 2 450 korun. Přesně o polovinu méně vzrostla cena modulu s poloviční kapacitou. SD RAM s úložným prostorem o velikosti 256 MB tak nyní stojí zhruba 1 230 korun.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

DDR SDRAM moduly zpomalují rychlost svého cenového sestupu. Nejzajímavější slevy tak nabídly 256MB paměti s taktem 333 a 400 MHz. Oba zmíněné modely shodně snížily ceny o téměř 4 % a jsou tak dostání za přibližně 1 200, respektive 1 160 korun. Slevy u ostatních modelů se pohybovaly mezi 0 a 2%.

Procesory

Jak již bylo zmíněno výše, čeká se příští týden hromadné zlevnění jak u Intelu, tak u AMD. Proto se s případným nákupem vyplatí ještě chvíli počkat, než se tyto změny projeví i v našich obchodech. To však platí především pro zájemce o výkonnější procesory, protože poklesy cen u pomalejších modelů se budou pohybovat v řádu procent, pokud vůbec k nějakým dojde.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

AMD

Zdá se, že AMD chce stůj co stůj dostát svému slovu, když hovořilo o tom, že hodlá co nejdříve zprovodit ze světa řadu procesorů Duron. Již nyní mnoho firem nabízí pouze nově uvedené modely s taktem 1 400 a 1 600 MHz, které vycházejí s modelů Athlon XP. Z této nabídky se lépe dařilo rychlejšímu procesoru, který je po téměř šestiprocentní slevě na ceně kolem 1 250 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Nic dramatického se zatím neudálo mezi procesory Athlon XP, i když možná překvapí více něž 4% nárůst ceny u čipu s označením 1800+. Zájemci si jej tak nyní mohou pořídit za zhruba 1 900 korun. Na druhé straně se velice dobře dařilo Athlonům XP 2800+ a 3000+, které jsou po 14 dnech levnější o cca 5 %. Na ceně těchto modelů se to pak projevilo změnou na hodnoty 6 660, respektive 7 500 Kč.

Intel

Procesory společnosti Intel jsou známé tím, že v mezidobí mezi oficiálními cenovými změnami se jejich cena většinou výrazněji nemění. Je tomu tak i po uplynulých 14 dnech.

Tento trend se projevil především u modelů Intel Celeron, kde největší pokles ceny dosáhl 1,5 %. Tento „rekord“ náleží čipu s taktem 2,4 GHz, který je nyní k dostání za cca 2 500 korun.

 Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Společenstvo procesorů Pentium 4 bylo poněkud živější, zde hned dva modely přesáhly 2% hranici, ale jen o nepatrný kousek. Jedná se čipy s frekvencí 2,66 a 2,8 GHz. Pomalejší model tedy nyní prodejci nabízejí za ceny kolem 6 000 korun a cena rychlejšího Pentia 4 se již dostala pod 8 000 Kč.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: Intel, rekord