Čermák: Chlápek padá z mrakodrapu a stále si říká: Zatím dobrý

Nemůžu si pomoct. Když píšu nebo mluvím o "ekonomické krizi" (už jsem to zase udělal!), dávám to slovo do skutečných, případně pomyslných uvozovek. Někdy "krizi" (vidíte?) uvedu zlehčujícím adjektivem, jako je třeba "takzvaná" nebo "slavná". Nevím přesně, proč to tak je, ale všiml jsem si, že to tak dělá víc lidí.

Kdybych se měl jen o trochu líp, byl by to hřích...

Neznamená to, že existenci ekonomické krize (teď jsem to dokázal!) popíráme. Když jsem o tom mluvil minulý týden s IT expertem Petrem Koubským (poté, co jsem ho upozornil, že to dělá taky!), řekl, že ekonomická recese je samozřejmě reálná a objektivně měřitelná. Ale zároveň v sobě má mnoho psychologického.

Domnívám se, že když dáváme krizi do uvozovek, tak s ní už zároveň bojujeme. Odmítáme ji vidět jako obludu, která se na nás sápe a sežere nás. Když jsem byl před dvěma týdny v New Yorku, hodně jsem o krizi mluvil i přemýšlel. Je to pro tenhle druh meditace možná momentálně nejlepší místo na Zemi.

Tady mají současné existenciální potíže moderního kapitalismu kořeny a sem obloukem nejvíc dopadly. Na první pohled samozřejmě nic nevidíte. Ulice jsou stejně zaplněny lidmi, luxusní obchody obležené turisty a divadla na Broadwayi vyprodaná. Ale to je jen první, povrchní pohled.

Mnoho Američanů je ve velkých problémech. Přišli o práci, rozplynuly se jim úspory v penzijních fondech, padají na ně dluhy. V Americe není na rozdíl od Evropy laskavá sociální síť, ve které by se mohli zhoupnout. Mnozí jsou opravdu v prekérní, nezáviděníhodné situaci. Ale skoro nikdo to nedá najevo.

To je vlastnost, kterou mám na Američanech nejradši. A která je odlišuje od Evropanů, včetně těch západních. Nebojí se prohrávat, dokážou přežít neúspěch a v té nejhorší kaši myslí jedině na příští úspěch. Mají to nejspíš zakódováno v genech, protože jsou potomky těch, kteří kdysi přišli do Ameriky za velkým, neskutečným snem. Vlastně stále přicházejí.

Je to ono slavné: "Jak se máte?" "Kdybych se měl jen o trochu líp, byl by to hřích" (ano, citát ze slavného filmu Wall Street), které v různých podobách slyšíte několikrát denně. Mnozí hledají pozitiva i v tom, že se teď zrovna mají špatně. Budou se vám snažit namluvit, jak jsou krizi vděční za nový pohled na život či objevení neznámých hodnot.

Cynikům to může připadat naivní až hloupé. Je v tom něco šíleného, ale zároveň velmi povzbudivého. V květnu vyšel v časopise New York Magazine článek Recession Culture, který je celý o tom, čím recese současnému New Yorku prospívá.

Lidé tráví víc času se svými blízkými, víc se zajímají o kulturu, vzrostl počet lidí vykonávajících dobrovolnické či charitativní práce, stoupl počet lidí doplňujících si vzdělání, klesla kriminalita, klesly ještě dříve horentní činže v manhattanských bytech, mírně dokonce klesla i úmrtnost. Skoro to vypadá jako objevení ráje. A to jsme uprostřed (na začátku?) té největší krize od té Velké v třicátých letech loňského století, ne-li vůbec.

Ruku v ruce s nadějí jde podnikavost. Zatímco pesimista je ochromený hrůzou, tak optimista přemýšlí, jak by si mohl pomoci. Neomezené možnosti nabízí samozřejmě web. Objevují se na něm nové pozoruhodné stránky i služby. Zde je pár příkladů:

Loňský model

Web ( pro stránky Lastyearsmodel klikněte zde ) bojující s posedlostí lidí kupovat stále nové modely telefonů, počítačů, přehrávačů a dalších elektronických udělátek. "Kdo chce trávit čas zjišťováním, jak funguje nový telefon?" či "Utrácení peněz za věci, které nepotřebuju, prostě není chytré!" jsou některá hesla z webu. Základní teze: dřív bylo sexy mít tu nejnovější věc, pojďme udělat módu z toho mít "loňský model".

Vizitky nezaměstnaných

Co dělat s vizitkami, když přijdete o práci? Máte dvě možnosti: buď je vztekle roztrhat a vyhodit, anebo kreativně přetvořit. Přeškrtat staré kontakty a napsat něco v tom smyslu, že si dáváte rok pauzu na Novém Zélandu, případně že rozjíždíte vlastní firmu. Web Cardsofxchange.com (pro více klikněte zde) obsahuje sbírku právě takových vizitek. Dobrá inspirace!

Tréninkový tábor "Špatné časy"

Chodit do fitcentra a udržovat si kondici je normální, když celé dny sedíte v kanceláři a potřebujete si pročistit hlavu. Ale když ztratíte místo? Neřeknou si lidé: Ten by měl radši hledat novou práci? Ne, tvrdí organizátoři tréninkového tábora pro nezaměstnané (více zde).

Kemp pro ty, co ztratili práci

Komunita lidí (pro stránky Laidoffcamo klikněte zde ), kteří si chtějí vyměnit zkušenosti a vzájemně se povzbudit. Založil ji manažer vyhozený z technologické firmy. Funguje už v několika amerických městech.

Výměna domů

Aby nemusely rovnou propouštět, dávají velké firmy zaměstnancům neplacené volno. Anglicky je to "furlough", ze "zkřížení" se slovem dovolená (vacation) dokonce vzniklo nové slovo "furcationů, které je už akčně zařazeno do Merriam-Websterova on-line slovníku. Proč si neudělat dovolenou?

A aby byla levná, dostal jeden zaměstnanec novinového vydavatelství Gannet nápad: pojďme si vyměnit na neplacené volno byty nebo domy! Dočasně propuštěný zaměstnanec z New Yorku si může prohodit byt s podobně postiženým kolegou na Floridě. Udělají si s rodinami dovolenou – a vyjde je to levněji (pro stránky Furloughhouseswap klikněte zde).

A tak dále. Takových stránek jsou spousty. Lidé bez práce pronajímají na speciálních webových stránkách svá auta, přepouštějí místa na parkování, prodávají nábytek. Řada velkých firem nabízí "recession specials", zřejmě po vzoru "holiday specials" třeba o Vánocích.
Všechny ty stránky – ať už se na nich lidé jen dávají dohromady nebo se snaží rozjet nový byznys – mají jedno společné: nikdo tam nekňourá a nenaříká.

V časopise BusinessWeek vyšel koncem května článek nazvaný Spojené státy optimistické. Autor Richard Reeves v něm uvádí několik historických příkladů, kdy Američané i v těch největších problémech dokázali zvednout hlavu a jít za tím, čemu často spíš posměšně nebo ironicky říkáme "americký sen".

Reeves cituje výzkum, který zkoumal míru optimismu a pesimismu ohledně krize už v prosinci 2008. Zatímco v Británii, Itálii a Španělsku se 70 procent lidí dívalo na ekonomickou budoucnost země s obavami (ve Francii dokonce 83 procent), v Americe to bylo pouhých 52 procent. A to byla Amerika už tehdy v mnohem horší situaci než Evropa.

Právě BusinessWeek (pro více info klikněte zde) se rozhodl publikovat hned celou sérii článků, které na krizi budou hledat to dobré a v ekonomice upozorňovat na povzbudivé trendy. Založil k tomuto účelu dokonce speciální sekci. A zavedl "optimistický index", který na stupnici od nuly do stovky ukazuje, jak na tom Amerika zrovna s optimismem je.

Včera jsem ho kontroloval, ukazoval 36 procent. Docela nízko, řeknu vám. Dostal jsem z toho nefalšovanou evropskou depresi.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 12 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 19 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Pronájem bytu 3+1 63m2
Pronájem bytu 3+1 63m2

Alej 17. listopadu, Roudnice nad Labem, okres Litoměřice
12 500 Kč/měsíc

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...