Miloš Čermák - facebook

Miloš Čermák - facebook

Čermák: Deset věcí, které byste na Facebooku neměli dělat

Tento článek je o tom, co bychom neměli dělat na Facebooku. Ale nejdřív mám pro vás odpověď na otázku, co se dá na Facebooku naopak udělat celkem dobře.

Odpověď: Požádat své přátele, aby za vás článek s tímto tématem napsali sami. To přesně jsem udělal.

V poslední době se mě totiž čím dál víc lidí ptá, jestli si mají facebookový profil zřídit, a zda v tom není nějaká zrada. Rozumějte: jestli pak nebudou muset u Facebooku sedět celý den a stále s někým komunikovat. Případně: jestli jim Facebook nezničí kariéru či skutečná, nevirtuální přátelství. Každou chvíli se přece o něčem takovém píše v novinách.

Obvykle odpovídám, že když budou používat Facebook rozumně, tak se ničeho takového nemusí bát. Jenže znáte lidi, nabídnete jim prst a chtějí celou ruku. A tak se hned ptají: "Co je to používat Facebook rozumně?"

To mě přivedlo na nápad sestavit seznam "deseti věcí, které je lepší na Facebooku nedělat." Že takové existují, je nepochybné, a přemýšlím o tom už delší dobu. Ale ani při nejlepší vůli jsem nedokázal dát dohromady víc než pět pravidel, která dodržuji já. Zde jsou:

Top 5 pravidel na Facebooku podle Miloše Čermáka

1) Nepublikovat na Facebooku nic, co by ostatní neměli vidět. Možnost nastavit si "úroveň svého soukromí" evokuje pocit bezpečí, ale bohužel falešný. Ty nejméně vhodné informace se kdekoliv na Internetu (včetně Facebooku) šíří nejvyšší možnou rychlostí, tedy rychlostí světla.

2) Nenabízet přátelství nikomu, koho neznáte (a například jen proto, abyste si zvýšili počet přátel).

3) Nikdy nepřijímat nabídku na přátelství od nikoho, s kým byste nebyli ochotni jít na pivo (případně skleničku vína nebo panáka bourbonu). Otázka zní, co s nabídkami od lidí, které neznáte, případně si je nepamatujete. Osobně jsem se rozhodl je neodmítat (a ctít tak v jistém smyslu presumpci neviny). Vždycky mám možnost, že když se později ukáže, že bych si s tím nebo oním nechtěl vypít pivo, tak se s ním "přátelit" přestanu.

4) Nikdy nepsat statusy, neposílat vzkazy ani nic nekomentovat, pokud jste pod vlivem alkoholu (možná by se zde mohla aplikovat má stará žádost ředitelství Internetu, aby Internet v nočních hodinách pro jistotu vypnuli). Pravidla jsou benevolentnější než na silnici, myslím, že hranice případného způsobení vážné nehody je asi jedno promile.

5) Nevyplňovat kvízy a používat co nejméně aplikací. Zkrátka nedělat nic, co automaticky zatěžuje ostatní, případně může zneužít vaše osobní data, zejména email a přihlašovací heslo do Facebooku. Můžete se pokusit někoho virtuálně líbat (pokud tedy zároveň dodržíte pravidlo číslo 4), ale když nějaká pitomá aplikace pošle padesáti přátelům "virtual kiss", je to pouze trapné.

Tolik má facebooková etiketa a pravidla "pěti ne". A další?

Čtenáři radí

Požádal jsem o pomoc své přátele na Facebooku a na Twitteru. Dostal jsem souhrnem kolem stovky tipů, většinou zajímavé a inspirující.

V mnoha případech kopírovaly nebo nějak konkretizovaly již má vlastní pravidla. Například Martina Rubášová nabídla přísnější variantu pravidla číslo 1): "Pokud existuje jediná osoba, která by neměla vidět nebo vědět, co se právě chystáte napsat, tak to nepište." Trefné!

Překvapivě hodně mých přátel doporučuje nepoužívat Facebook "v noci po návratu z baru". Asi s tím každý udělal nějaké zkušenosti! Možná by bylo zajímavé sestavit celý článek jen z "nočních" statusů a komentářů. Sám bych jich měl pár na rozdávání.

Hodně pravidel se točí kolem toho, koho by si člověk neměl přidat mezi přátele. Róbert Dyda má v tomto ohledu jasno: člověk si podle něj nemá přidávat mezi přátele: nadřízené, přátele bývalých partnerů a přátele vašich dětí. Co se týče samotných dětí, je benevolentnější: "Někdy je to jediná možnost s nimi komunikovat". Marie Botíková radí: "Nepouštějte si mezi přátele rodiče - čistě v jejich zájmu". Jana Chmelíková je ještě přísnější: mezi přátele nedoporučuje ani nikoho z práce.

Nejvíc iritujícím rysem Facebooku jsou dnes asi testy. "Nikoho nezajímá, že kdybyste byl zvíře, tak budete lachtan, a že jste podobní Joeymu z Přátel," tvrdí například Martin Malý. "Nedělejte testy, votravuje to ostatní," myslí si Petr Holeček. Petr Koubský: "Neúčastněte se veselých her obsahujících hromadné vzkazy (házení sněhovou koulí, make xxx to dance for you atd.)".

Benevolentnější je Milan Kvasnička, tomu stačí "nezveřejňovat výsledky" a "nevytvářet kvízy typu ´Jak dobře znáte XY?´" No, a když už testům nedokážete odolat, pak "u výsledku dávejte co nejčastěji ´nezveřejnit´" a "místo ´vyberte 15 přátel´ zvolte ´přeskočit´", radí Jana Chmelíková. Janek Rubeš nabízí poznatek vyloženě konkrétní: "Nedělejte test: ´Jseš p*ča?´, má jen jeden výsledek."

No a konečně, široký konsensus panuje ohledně zdrobnělin a rádoby roztomilých statusů. "Nešťouchejte do mě, nekousejte mě, neházejte po mně sněhové koule a vůbec: Projevujte se co nejméně infantilně!" prosí Martin Malý. Jana Chmelíková obdobně žádá, aby její přátelé při psaní statusů "vynechali infantilní ´domešek´ apod." Janek Rubeš: "Nepište do statusu, že jdete ´pinkat´ nebo ´kakat´, někteří z nás to pak musí číst."

Hodně reakcí došlých od přátel z Twitteru bylo stručných. "Co nedělat na Facebooku? Nezakládat si tam profil." Shodlo se na tom více než dvacet twitteristů. Ukazuje to, že se tato služba stává útočištěm mnohých těch, které Facebook otrávil nebo přestal bavit, případně ho zatím ani nevyzkoušeli.

Seznamu deseti věcí, které se nemají dělat na Facebooku, se tedy nedočkáte. Ono je to taky těžké, vždyť úhlů pohledu je tolik. "Pokud začnete pravidlem ´Nelžete!´, možná se některá plánovaná pravidla stanou podružnými," píše Petr F. Fould. A naopak Ivan Rossler radí jako jediné a základní pravidlo: "Nepsat pravdu."

Svět je relativní.